Mitä tarkoittaa, että kaikki linnut ovat rauhoitettuja pesimäaikana ja nauttivat lainsuojaa, eikä niitä saa tappaa, vahingoittaa, häiritä ym.?
Kuitenkin puita kaatuu joka puolella eli pesiä tuhoutuu, poikasia kuolee ja kaadoista tulee meteliä eli häiriötä pesijöille.
lintujen pesimärauha
20
1074
Vastaukset
- realistisin mielin
No puun/metsien-kaatolupiin on mennyt kauan ennen kuin sellaisia on ylipäätään saanut, että ihan lain kanssa kumminkin ihmiset puita kaatavat. Kai se on linnullekkin eduksi, että ilman lupia ei saa kaataa puita, vaikka sitten keväälle menisikin. Alueiden pesimishistoriat kumminkin tunnutaan tarkistavan ennen tämän pesimisluvan antamista, että ainakaan mikään harvinainen laji ei kuolisi metsän kaadon yhteydessä.
- suhteellisuustajua
Pesintärauha tarkoittaa, että et mene tarkoituksella linnun pesiä tuhoamaa.
Metsänhoito ei sitä ole, se että hakkuissa pesiä tuhoutuu, ei ole tarkoitushakuista.
Ei olisi mitään järkeä sellaisessa, että joku sirriäinen estäisi pesinnällään maanomistajan toimet omaisuutensa suhteen.- maailma mallillaan
Vanhanajan ihmisillä oli jo moraali,että luontoa kunnioitettiin. Eipä olisi tullut mieleenkään lähteä puita kaatamaan. Tiesivät,ettei kesällä kaadetusta puusta mihinkään ollut. Elettiin sovussa luonnon kanssa.
Nämäkin ihmiset,jotka olivat olleet sodassa,kuten isänikin,oli hyvin tarkka,että kaikkea luontoa piti kunnioittaa. Hän sanoikin,että "sodassa oppi tuntemaan jumalansa",vaikka ei mikään kirkkouskovainen ollutkaan..
Tämä nykyajan touhu on sitä ahneutta ja kaikki mulle ajattelua. Ennen tietynikäiset pojannaskalit etsivät linnunpesiä ja hajottivat niitä,mutta nyt aikuiset ihmiset ovat ryhtyneet pikkupoikien jalanjäljille isojen koneiden kanssa. Pienet pojat eivät varmaan saanet kovin paljon pahaa aikaseksi pelkkien paljaiden jalkojen ja käsien kanssa.Kaikessa muussakin huomaa,ettei nykyajan ihmiset ole kasvaneet aikuisiksi. Asioita voi ajatella omallakin järjellä,eikä mennä laumasieluna.
Ei voi vaatia enään lapsilta luonnonkunnioitusta,josseivat vanhemmat sitä lapsilleen opeta ja eihän vanhemmat sitä voi opettaa,kunnei yhteiskunta ja päättäjätkään sitä tee. Sukupolvet vaihtuu ja asenne on se,että kaikkein pienimmille ja heikommille voi tehdä mitä vaan. Niin,että turha ihmetellä mitään...! - heh heh sun jutuille
maailma mallillaan kirjoitti:
Vanhanajan ihmisillä oli jo moraali,että luontoa kunnioitettiin. Eipä olisi tullut mieleenkään lähteä puita kaatamaan. Tiesivät,ettei kesällä kaadetusta puusta mihinkään ollut. Elettiin sovussa luonnon kanssa.
Nämäkin ihmiset,jotka olivat olleet sodassa,kuten isänikin,oli hyvin tarkka,että kaikkea luontoa piti kunnioittaa. Hän sanoikin,että "sodassa oppi tuntemaan jumalansa",vaikka ei mikään kirkkouskovainen ollutkaan..
Tämä nykyajan touhu on sitä ahneutta ja kaikki mulle ajattelua. Ennen tietynikäiset pojannaskalit etsivät linnunpesiä ja hajottivat niitä,mutta nyt aikuiset ihmiset ovat ryhtyneet pikkupoikien jalanjäljille isojen koneiden kanssa. Pienet pojat eivät varmaan saanet kovin paljon pahaa aikaseksi pelkkien paljaiden jalkojen ja käsien kanssa.Kaikessa muussakin huomaa,ettei nykyajan ihmiset ole kasvaneet aikuisiksi. Asioita voi ajatella omallakin järjellä,eikä mennä laumasieluna.
Ei voi vaatia enään lapsilta luonnonkunnioitusta,josseivat vanhemmat sitä lapsilleen opeta ja eihän vanhemmat sitä voi opettaa,kunnei yhteiskunta ja päättäjätkään sitä tee. Sukupolvet vaihtuu ja asenne on se,että kaikkein pienimmille ja heikommille voi tehdä mitä vaan. Niin,että turha ihmetellä mitään...!Niin vanhan ajan ihmiset ryösti vain munat pesistä, ei silloin ollut metsäteollisuutta, niin ei myöskään puuta kaadettu nykyiseen malliin. Ei siinä luonnon kunnioittamisella mitään tekemistä ollut, ainoastaan tarpeesta.
- äåpodrtyui
heh heh sun jutuille kirjoitti:
Niin vanhan ajan ihmiset ryösti vain munat pesistä, ei silloin ollut metsäteollisuutta, niin ei myöskään puuta kaadettu nykyiseen malliin. Ei siinä luonnon kunnioittamisella mitään tekemistä ollut, ainoastaan tarpeesta.
Väliäkö sillä oliko luonnonsuojelua tai jotain muuta. Tosiasialle ei vain voi mitään,että nykyajan ihminen on ahne,aikuistumaton. Koetaan miehekkyyttä,kun saadaan tehdä pahaa heikommille. Luullaan rahan mahtiin.
- maailma mallillaan
heh heh sun jutuille kirjoitti:
Niin vanhan ajan ihmiset ryösti vain munat pesistä, ei silloin ollut metsäteollisuutta, niin ei myöskään puuta kaadettu nykyiseen malliin. Ei siinä luonnon kunnioittamisella mitään tekemistä ollut, ainoastaan tarpeesta.
Tuskimpa se metsäteollisuus ihan tämänpäivän juttu on. Kaikella on on oma kehityksensä.! Eihän sitä luontoa tarvinnut kunnioittaa ns.nykyajan ihmisen käsityksen tavalla,se vaan sisälty senajan ihmisen elämäntapaan. Jos kohtelit eläintä huonosti tai luontoa,niin ei sieltä sitten mitään saanutkaan.
- elävältä paistetaan
hakkuut vielä jotenkuten ymmärrän, mutta en kulotuksia, joita tehdään jopa luonnonsuojelun nimissä juuri pesimäaikaan joillon linnuillan on munat tai poikaset siellä kulotettavalla aukolla tai "uudistusalalla" paisutmassa, samoin jäniksen ja ketunpojat, pienemmistä vipeltäjistä puhumattakaan.
Karmeaa tuhopolttoa! - huoh, vaan
Elävältä paistajalla ei ole hommat hanskassa. Eipä kulotusaikaan linnuilla ole poikasia, ei myöskään ketulla poikuetta. Sitä paitsi kettu kasvattaa poikuetta penkkaan kaivetussa pesässä. Siinä saa mennä kunnon metsäpalokin yli, eikä poikueelle käy kuinkaan.
Kyllä täällä nuo "eläinsuojelijat" ovat tosi hönöjä suurelta osin. - birdie1
No en minä ainakaan ymmärrä, että taloyhtiön piha-alueella suoritetaan puiden kaato juuri nyt, kun pitäisi se pesimärauha antaa! Voihan ne puut kaataa syksymmälläkin! Nykyään ihmiset ei kunnioita luontoa yhtään. Sen näkee monessa muussakin asiassa...
- rpigpipipw3
Parahin birdie!
Kertoisitko tarkemmin, minkä lintujen pesiä taloyhtiönne pihapuissa juuri nyt on?
Ennen 5. päivää toukokuussa herran vuonna 2014?
?
- asdfasdf
muistakaapa nyt pitää ne pikku kissimirrinne sisällä se kulkunen kaulassa kun ei auta lentokyvyttömiä metsäkanalinnun pikasia.
- Raivostunut
Kansakunnan sivistystaso mitataan sillä miten ne kohtelevat eläimiä. Tämä vanha viisaus pitää edelleen paikkansa. Olemme olevinamme sivistysvalio, mutta tuhoamme aivan suruttomasti ja julmasti luonnon eläimiä. Kaikki metsän ja puiden kaatamiset voitaisiin tehdä muulloin kuin lintujen pesimisaikana, jos olisi halua eikä noita toimenpiteitä ohjaisi välinpitämättömyys ja suuri ahneus.
Lintujen määrä vähenee Suomessa koko ajan. Siitähän on virallisia tutkimustuloksia. Silti ei tehdä asialle mitään. Mutta näinhän tämä johtaa jääväämättömästi siihen, mikä on jo ennustettu, että tuhotaan luonto ja sen seurauksena myös koko ihmiskunta. Hyvin surullista,
Ihminen, joka ei arvosta luontoa ja sen eläimiä, on sen itse ansainnut.
Mitä enemmän opit tuntemaan ihmistä sitä enemmän rakastat koiraa. Tämähän vanha sanonta pitää tosi vahvasti paikkansa nimenomaan nykyihmisten kanssa.
Nimimerkille "suhteellisuudentajua" sanoisin vielä, että mitä se maanomistaja menettäisi, jos kaataisi ne puut muulloin kuin ne sirriäiset pesivät? Voisitko selvittää, kun en minä ainakaan keksi. Ne sirriäiset ovat kuitenkin paljon tärkeämpiä Suomen maalle kuin tuon tyyppiset ihmiset. Teitä jos ei olisi täällä, olisi luonto paljon paremmassa kunnossa.- Linnunmunat
Linnut ovat vähentyneet paljolti oravien toimesta.
- oravanmunat
Linnunmunat kirjoitti:
Linnut ovat vähentyneet paljolti oravien toimesta.
Niin, ja suurimmaksi osaksi keskieurooppalaisten ihmisten muuttolintujen metsästyksen toimesta?
- poisluonnostaturhatpedot
Linnunmunat kirjoitti:
Linnut ovat vähentyneet paljolti oravien toimesta.
Opiskele,esim. orava, kettu, känis kuuluvat suomen luontoon.Minkki, supikoira ja kissa eivät kuulu.Ovat haitallisia vieraslajeja luonnossa.
- kissatpoisluonnosta
Linnunmunat kirjoitti:
Linnut ovat vähentyneet paljolti oravien toimesta.
Irtokissat tappaa rauhoitettuja eläimiä, ja ovat haitallinen vieraslaji.
Loukuttakaa siis irtokissat, niin pelastuu luonnonlinnut. - Oraviavähemmäksi
Miten oravia saisi vähemmäksi hävittämästä linnunmunia ja poikasia. Toisekseen oravat tekevät tuhojaan rakennuksillekin.
- Yrjö9
Suurin meilläkin pesivien lintujen surma on maailman pisin lintuverkko, n. 700 km pitkä, Libyasta Siinaille. Sillä pyydetään kymmeniä miljoonia lintuja jatka yrittävät levähtää Välimeren ylitettyään. Mm. Keltasirkku on katoamassa, kun se on paikallisten suurta herkkua. Eipä paljon Suomessa ole asiasta meteliä pidetty!
- raakatotuus
Kissa napsii keltasirkut pihoista.
- Yrjö9
Olen odotellut Birdlifin kertovan, mitä ovat tehneet ko. verkon poistamiseksi? Ei ole näkynyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182348Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91118- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947