Mulla on kaks kania, ja ajattelin isona hankkia myös yhden kanin joka tulisi tämän opiskelijan "koira". Siis ostettais pienenä ja oltais sen kans paljo ja lennettäis yhdessä kotiin ja sais olla vapaana aina! Muutenki ois nii ihanaa
Tulevaisuuden pulmia...
3
90
Vastaukset
- akka vaan
Lentelist mistä? Ulkomailta ei niin vain lennetä elikon kanssa, eikä taida kotimaanlennollakaan lemmikki päästä kuin rahtiruumaan. Sitä sohvalla löhöilyä ja läksyjen tekoa voit kokeilla nykyisten kaniesi kanss, samoin sitä vapaana pitämistä, eli alat kesyttää ja opettaa niitä kanejasi. Aloita siirtämällä sähköjohdot kania korkeammalle muutenkin tekemällä huoneesta kaniturvallisen.
En ole koskaan tavannut kania joka haluaisi makailla sohvalla ja lukea blokeja. Kanit haluavat pomppia, jyrsiä, kaivella ja loikkia sinne tänne ja viettää lepohetkensa turvallisessa pesäkopissa tai mukavasti korkeammalla kopin katolla loikoillen. Yksin! Kanihan on saaliseliän ja ihmisenkokoinen vieruskaveri häiritsee vaaran havainnointia ja ihmisen nopeat liikkeet vastaa kanin vaintoissa hyökkäävää petoa.
(en ole varma, hahmottaako kani ihmisen kokonaan yhdeksi yksilöksi, vain onko kanille käsi yksi olento ja jalka toinen olento ja naama kolmas)
Sheltistä ei ole sohvakaveriksi, ei ennekuin olet enste vetänyt kymppikilsan lenkin tai riehunut tunnin agility-kentällä. sillä sheltti haluaa TOUHUTA, löhöilykaveriksi sopii parhaiten pehmolelu tai ikäloppu koira/ kissa joka viettää viimeisiä kuukausiaan mieluiten lepäillen Ei kani nyt ihan noin höntti olento ole. Aivan varmasti se erottaa yksilöiksi niin ihmisen, muut lemmikit kuin lajitoverinsakin -sosiaalinen eläin kun on. En tiedä millaisia kanikokemuksia sulla sitten on, jos niiden ainoa tunne sua kohtaan on ollut pelko. Mun kani ainakin on niin sosiaalinen että tulee mielellään just sinne missä ihmiset on, ja makailee vieressä puolikin tuntia jos saa silityksiä vastapalvelukseksi.
Koiran liikunnantarpeesta akka vaan puhuu asiaa, seuraa koirasta toki on, mut löhöeläimeksi mieluummin vaikka kissa. Entä rotat? Rotta on sosiaalisuudeltaan kuin pieni koira jota ei tarvitse viedä ulos, ja etenkin vanhemmat urokset on myös aika laiskoja köllöttelijöitä. Naaraat ja poikaset ennemmin juoksentelee ympäriinsä kuin istuu sohvaseurana, mutta jos on turvallinen huone, voi itse datailla, ja rotat ulkoiluttaa samalla itsensä ja käy sylissä pörräämässä. Kannattaa tutustua!- Kumpi? Vai kumpikin?
Siis tottakai me touhuttais vaika mitä! En mä nyt niin laiska oo mitä kuvittelette. Mä varmasti jaksaisin sen kans touhuta vaikka mitä ja tietenki antaa sen ittekki touhuta. Oon aika yksinäinen niin tykkäisin sellasesta joka olis mun pettämätön kaveri, kunnes kuolema meidät erottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380