Miksi parisuhdetta etsivät / parisuhteessa elävät tulevat

Yksinäisyys palsta!

tälle palstalle seuraa etsimään tai valittamaan että miehet/naiset on nirsoja?
Eikö deittailulle ja parisuhde-/perhe-elämä-jutuille ole muitakin palstoja?
Palstan nimi on Yksinäisyys, ja minä kyllä käsitän yksinäisyydellä jotain muuta kuin sen, että "en kelpaa naisille" / "miehet / naiset nirsoilee kumppanin valinnassa" / "mieluummin yksin kuin ruman naisen kanssa". jne

6

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhut asiaa

      Totta. Menkää vonkaajat ja naisen puutteesta kärsivät vaikka sinkut palstalle.
      Palsta on terveys, eikä mikään vonkailu/deittailu palsta

    • Solitude_

      Veikkaan, että täällä on paljon ihmisiä, jotka todellisuudessa eivät pysty tai uskalla ryhtyä parisuhteeseen, vaikka sitä haluaisivatkin. Sinkut-puolelle astuminen olisi liian pelottavaa, on helpompi huudella täältä yksinäisyys-palstan suojista, kuinka vika on vastakkaisessa sukupuolessa.

      Täällä saa ehkä myös helpommin tukea ja kannatusta naisvihamielisille kommenteille, jolloin saa vahvistusta sille, että vika ei ole itsessä vaan muissa. Omalta turvalliselta mukavuusalueelta ulos astuminen ei ole helppoa, vaikka siellä eläminen olisi täyttä h.elvettiä. Omassa ahdistavan kaventuneessa elinpiirissä minäkin elelen, vaikka järki sanoo, ettei tässä ole mitään järkeä.

      Täällä on myös ihmisiä, joilla on todellinen yritys päällä, tällä en viittaa heihin.

      Olen tehnyt joitakin aloituksia ihan vain yksinäisyydestä ja sen seurauksista, mutta ei siitä aiheesta oikein synny keskustelua.

      • atm sinkuista moi

        Et ole ilmeisesti lukenut Sinkut-palstaa kovin paljoa. Minä olen lukenut sitä viisi vuotta. Tämän palstan sisältö ei ole läheskään yhtä nais-, mies- ja ihmisvihamielistä kuin sen. Sinkut-palsta on suomenkielisen internetin viimeinen kaatopaikka.


      • Solitude_
        atm sinkuista moi kirjoitti:

        Et ole ilmeisesti lukenut Sinkut-palstaa kovin paljoa. Minä olen lukenut sitä viisi vuotta. Tämän palstan sisältö ei ole läheskään yhtä nais-, mies- ja ihmisvihamielistä kuin sen. Sinkut-palsta on suomenkielisen internetin viimeinen kaatopaikka.

        Tämä poikkeaakin siltä osin, että täällä naisviha on mielestäni selvästi niskan päällä, joten miehen on täällä turvallisempaa kölliä omissa kiukuissaan.

        Minä luulen, että pitkä yksinäisyys kasvattaa kyllä ylipäätään ihmisessä ihmisvihaa ja epäluuloisuutta. Sanotaan että ensin pitäisi oppia olemaan yksin, mutta arveluttavaa siitä tekee se, että koko ajan käy vaikeammaksi sietää toisen tapoja ja sopeutua niihin. Pitkäkestoisimpia suhteita on mielestäni niillä, jotka ovat aloittaneet treenaamisen heti teini-iässä.


      • ---
        Solitude_ kirjoitti:

        Tämä poikkeaakin siltä osin, että täällä naisviha on mielestäni selvästi niskan päällä, joten miehen on täällä turvallisempaa kölliä omissa kiukuissaan.

        Minä luulen, että pitkä yksinäisyys kasvattaa kyllä ylipäätään ihmisessä ihmisvihaa ja epäluuloisuutta. Sanotaan että ensin pitäisi oppia olemaan yksin, mutta arveluttavaa siitä tekee se, että koko ajan käy vaikeammaksi sietää toisen tapoja ja sopeutua niihin. Pitkäkestoisimpia suhteita on mielestäni niillä, jotka ovat aloittaneet treenaamisen heti teini-iässä.

        Sun viestit on ironisia sikäli että tämänkin ketjun ensimmäinen vastaus on hyvin vihamielinen juuri miehiä kohtaan.


    • Todennäköisintä on että täältä etsitään parisuhdetta sen takia että toinenkin osapuoli on yksinäinen tai käynyt yksinäisyyden läpi ja ymmärtäisi tätä parisuhteen etsijää paremmin. Itse olen näin tehnyt mutta loppujen lopuksi löysin kumppakin tuolta Treffejen puolelta. Suhde ei tosin kestänyt yhteensä kuin jonkun 8 vuotta mutta oli elämäni parasta aikaa ja edelleenkin elättelen toiveita siitä että hän pystyisi antamaan minulle anteeksi sen henkisen romahtamisen ja voisin parantaa tapani...
      Joten suosittelen jokaisen täältä kumppania hakevan siirtymään tuonne treffien puolelle ja muuttamaan ajattelutapaansa. Eivät naiset sen nirsompia ole kuin miehet kaikki riippuu vaan omasta kuvasta ja ensimmäisestä viestistä ja kaiken lisäksi jos se kumppani löytyy niin taistelkaa sitä yksinäisyyden kaipuuta vastaan koska voi käydä jotain mitä kadutte myöhemmin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe