Vanhanen olisi hyvä vastaehdokas sossujen Haloselle pressakisassa. Mutta vielä sossumedia keksii jotain Matin suosion pysäyttämiseksi. Saatte nähdä! Kuten vasta oli Vanhaseen kohdistunut hyökkäys, joka tehtiin tämän isän kommentteihin vedoten. Sossut tutisevat!
Matti presidentiksi
miten käy
7382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikös Vanhanen sanonut Virossa, että Venäjän demokratiakehitys on sen oma asia. Samaan aikaan Halkonen haukkui USA:n hyökkäystä Irakiin (5 vuotta myöhässä) YK:ssa. Vanhat kuviothan täällä pyörii. Vaikka muu maailma muuttuukin, ei sitä Suomessa tunnusteta. Joutaisivat molemmat menneiden aikojen poliitikkojen muistokammioon. Ikävää vain, että maamiinakielto meni sekin Vanhasen ja Halosen aikana läpi. Voi jos Suomi vielä voisi jotenkin tukea kommunistien valtaantuloa Neuvostoliitossa,hehheh, olisi kaikki taas hyvin.
Mikähän aivopesu suomalaisiin oikein on mennyt - kun homo, trans, sm, sukupuolenvaihdos leikkaus klubin johtaja, vanha akka on ylipäällikkönä - ja koko kansa hurraa....
Maailman rikkaammassa maassa ja ainoassa supervallassa , 300 milj. USA:ssa , on kaksi pressa ehdokasta ja kumapisetkin suomen mittapuun mukaan äärioikeistoa ! Myös Kerry - vietnamin veteraani!
MIkä tätä käpyvaltiota vaivaaa...
Jos Halonen ei asetu enää ehdolle, niin ainoa kunnon ehdokas on Erkki Tuomioja, Suomen älykkäin poliitikko uskaltaa sanoa asiat ääneen, kuten totuuden Israelista! Ei mitään kepuli Vanhasta pressaksi!
Presidentin virka Suomessa=Seremoniamestari
Joten eikös se ole ihan sama kuka on Suomen Pressa? Minulle ainakin se on ihan sama,en edes äänestänyt viime Pressanvaaleissa.
Mutta se on sitten toinen juttu tämä pääministerinvirka!
Presidentiltä on odotettu tiukkoja otteita vanhan mallin mukaan. Valtaoikeudet on riisuttu, mutta taitava presidentti pystyy innostamaan kansaa muutakin kuin homoilemaan keskenään. Seremoniallisen ihmisen pitäisi olla myös edutaa. Tarja Halonen kuuluu sellaiseen ryhmään, josta ei pidä tehdä pressaa. Viimeksi ihmiset ei tarkkaan tienneet Halosen taustoista ja tyylistä. Nyt akka on munannut itsensä täysin. Kierrätykseen!
Ennen pääministeriaikaa matti oli eu-kriittinen. Mutta heti pääministeriksi päästyään on muuttunut niin eu-myönteiseksi. mitähän ne poliitikot pelkää?
Matti Nykänen presidentiksi, maamme tunnettuus kasvaa taatusti! Ja Mepa mepiksi. Loppuu meinaan se aina silloin tällöin esiintyvä ruikutus, että Suomi on tylsä maa kansainvälisessä politiikassa. Brasiliankin Seiskassa aprikoidaan, mikä milloinkin on Härmän pressan siviilisääty, ja kun Masa vähän heiluu kauhavalaisen kanssa umpitokkurassa Kremlissä tai White Housessa, pieni maamme pääsee vaikuttamaan maailmanpolitiikkaan mahtavammin kuin konsaan, jos silloinkaan.