Parempiin pöytiin

5

69

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei yx mies

      Väyrynen vain unohtaa muutamia tosiasioita, tuota EU euro
      liitosta oli tekemässä koko poliittinen eliitti.

      Euroliitos oli Lippose-Niinistön sanelema juttu,
      ja kyllä siellä kepukin oli mukana.

      http://koti.mbnet.fi/jorjaa/

      Täällä oikeaa tietoa, asiakirjoineen.

    • Näyttäähän tuo melkoista koplausta olleen aikoinaan ja eurojärjestelmään liityttiin osittain valehdellen; se oli jo käytännössä päätetty EU:n liittymisen yhteydessä. Tosin luulenpa että Suomi olisi halutessaan voinut pitää markan vetoamalla omaan perustuslakiin ja muilla keinoilla. Tarvittaessa euro ja markka olisi voinut toimia rinnakkaisvaluuttoina, joka keino Suomella edelleen on. Kysymys on vain lainsäädännöstä.

      En minäkään Väyrystä enää äänestäisi. Jos joku osaa pelata kaksilla korteilla, niin se on Väyrynen. Mutta ihan asiaa se puhuu. Erityisesti tuo intressiristiriita ja sen psykologinen osa. Kun on isommat pöydät tiedossa ja sen mukana valtaa, unohtuuko suomalaisten edut, kun pitää isompia miellyttää?

    • Tuolta löytyy muuten hyvä sitaatti Koivistolta. Havainnollistaa hänen talousajatteluaan., joka on harmittavan yleistä ollut ja on Suomessa.

      "Presidentti Mauno Koivisto viittasi lokakuussa 1992 puheessaan Belgiassa Suomen epävakaisiin raha- ja valuuttaoloihin, ja sanoi, että pienillä avoimilla talouksilla on erityinen tarve edetä rahaliittoon."

      Totta, jos halutaan erityisesti vakaata valuuttaa, mutta pienen avoimen talouden kannalta vakaa valuutta on todennäköisemmin huono vaihtoehto kansantalouden kannalta, varsinkin kun ottaa huomioon syrjäisen sijaintimme ja kapean teollisen rakenteen.

    • rakennetta
    • 043

      Keskustaa äänestäessä ei tiedä saako Olli Rehnin vai Värysen linjan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7435
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5384
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4585
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4485
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3247
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2666
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2338
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2312
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2303
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2174
    Aihe