http://yle.fi/uutiset/jehovan_todistajat_emme_kommentoi_karttamisvaitteita_julkisuudessa/7221411
Salamyhkäisyys jatkuu. Tämä herättää luottamusta Jehovan todistajiin?
Salamyhkäisyys jatkuu. Tämä herättää luottamusta Jehovan todistajiin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
uskonto alkaa olla henkitoreissaan
Siitä tulee aina epämieluisia otsikoita lahkosta kun kommentoi mediassa. Ja jos ei kommentoi, se antaa salamyhkäisen kuvan että on jotain peiteltävää. Nämä tavat pidettäisiin tietenkin vain lahkon sisällä ja annettaisiin ulospäin kaunista kuvaa.
UUTisointi on aika hämmenntävää ko.aiheesta...
*Todistajat ahdistelee ja kartaa erotettuja.*
miten voi ahdistella jos karttaa eikä ees päivää sano?
Osa karttaa ja osa ahdistelee. Vanhimmat saavat seuran luvan kanssa ottaa eronneihin yhteyttä tai niihin, jotka ovat vain jättäytyneet pois toiminnasta ja haluavat olla rauhassa.
Rivijulistajat sitten taas katsovat kadulla kylmästi läpi ja eivät edes tervehdi.
Poikani joutui moninaisen ahdistelun kohteeksi, kun koko perhe läksimme järjestöstä. Me vanhemmat olimme kasteella käyneitä ja meitä kartetaan.
Poikemme ei ollut ehtinyt käydä vielä kasteella, joten monet ottivat hänet kohteekseen ja ihan kadulla tulivat haukkumaan. Eräskin vanhin naapuriseurakunnasta antoi ymmärtää, että mielenterveysongelmat saavat lähtemään Jehovan todistajista, tervepäisethän eivät semmoista tekisi. Toinen aikuinen otti 15-vuotiaaseen poikaani kännykällä yhteyttä ja kannusti poikaani muuttamaan pois kotoa, jotta tämä voisi paremmin jatkaa "edistymistään Jehovan todistajaksi." Poikani sanoi, ettei edes halua tulla J.todistajaksi vaan on tullut aidosti uskoon. Arvostelu ei tästä laantunut vaan jatkui. Sukulaisistakin osa on puhunut pojallemme hyvin ikävään sävyyn ja paheksunut hänen ratkaisuaan. meitä taas suku karttaa. Mieheni vanhemmatkaan eivät suostu poikaansa tapaamaan.
Eli juu: Kaikkea pahaa jehovan todistajissa tapahtuu: Niin karttamista kuin uskonnollista ahdisteluakin. Tilanteen mukaan!
Samaa ihmistäkin eri aikoina Jehovan todistajat voivat ahdistella ja jossain toisessa vaiheessa taas karttaa. Ennen eroamista ahdistellaan ja eroamisen jälkeen kartetaan.
Osa taas, kuten vanhimmat, jotka yrittävät "auttaa", jatkavat yhteyden ottojaan eroamisen jälkeenkin.
Osalla taas on se tilanne, että he eivät ole virallisesti eronneet vaan ovat jääneet järjestön kirjoihin, jotta suku ei karttaisi. No sitten alkaa seurakuntalaisten ahdistelu eli rampataan kyselemässä ovelle, miksi perhettä ei näy kokouksissa. Sisaret seurakunnasta yrittävät tekstivietein yms myös pyytää tapaamisiin ja kokouksiin ja utelevat, mikä on, kun ei perhettä näy. Yhden tuttavaperheen kotiin eräs vanhin käytännössä lopulta väkisin meni sisään, kun ovella oli vain aikaisemmin saanut tilaisuuden jutella. Keski sitten lopulta, että ei edes odota sisälle pyyntöä vaan , kun ovi aukesi, mies vain ryntäsi sisälle ja painui nojatuoliin istumaan ja utelemaan tilanteesta. Lopulta jutukin kävivät hyvin tungettelevuiksi ja jopa röyhkeiksi. Kyllä tuttavaperhe koko tämän jo aika ahdistavaksi. Itse kyllä virallisestikin eroaisin mokomasta yhteisöstä. moni todistaja kuitenkin nimellisesti jää kirjoille, jotta välttyisi sukulaistensa karttamiselta. Kauheaa kiristystoimintaa!
Ei mitään salattavaa, mutta emme kommentoi. Joku ei nyt täsmää...
Emme salaa mitään mutta
emme kuitenkaan kommentoi sitä,
kuinka todistajat yhtaikaa
karttavat ja ahdistelevat eronneita
käsitin että ahdistelua tapahtuu erityisesti kun eronnut tai erotettu haluaa perheen ikävänsä takia takaisin lahkoon. silloin kohdellaan kuin leimattuna takaisin tulevaa.
ei ne yhtäaikaa karta ja ahdistele samaa ihmistä. miksi sekoitat nyt asioita?
"Leinosen mukaan kirkko keskustelee asiasta tarvittaessa viranomaisten kanssa."
Leinonen taitaa ajatella, että viranomaisia on helpompi kusettaa kuin suurta yleisöä :)
>>Leinonen taitaa ajatella, että viranomaisia on helpompi kusettaa kuin suurta yleisöä>>
Näin voi olla. Leinosen olisi hyvä kuitenkin miettiä välillä myös suurta yleisöä. Monilla suomalaisillakin saattaa nimittäin olla sellainen väärä kuva, että Jehovan todistajat olisivat lahko, jolla on asioita salattavanaan. Vartiotornin mukaan tällaiset totaalisen väärät käsitykset johtuvat siitä, etteivät ihmiset ole saaneet todistajista tarpeeksi tietoa:
"Jos mielessäsi on joskus käväissyt sellainen ajatus, että Jehovan todistajat saattaisivat olla salainen kultti tai lahko, se on johtunut todennäköisesti siitä, että sinä et ole tiennyt heistä tarpeeksi.” (Vartiotorni 1. kesäkuuta 1997, s. 5, 6)
Joten miksi et voi Leinonen nyt vain kertoa ihmisille rehellisesti, miten asiat ovat? Sinähän olet sentään järjestön virallinen tiedottaja täällä Suomen maassa, etkö olekin?
Voisi äkkiä luulla, että tiedottajan tehtävä on tiedottaa, eikä peitellä tai sumuttaa. Mutta eihän se bisnesmaailmassa näin naiivia voi olla :)
Se kiinnostaisi tietää, merkkaako "tiedottaja" Leinonen sumutukseen käytetyn ajan kenttäpalvelusraporttiin (mikäli hänen tarvitsee sellainen jättää). Tavis JT-ulkojäsenet kun saavat merkitä siihen vain _todistamiseen_ käytetyn ajan, ei sumutukseen käytettyä :) Ehkä Jehovan todistajien varsinaisilla jäsenillä on eri säännöt kuin ulkojäsenillä...
Leinonen on saanut oppinsa tiedotuksiinsa Vartiotorniseuralta. Pitäisi vähän nyt miettiä suhdettaan tosiasioihin.
Kysymys nyt kuuluu, että mitä ovat ne asiat joita ei voi kertoa? Miksi Vartiotorniseuralla yleensäkään on jotain salattavaa?
Mitään ei salata.
"Ei, ei, ei" - lukija käyttäköön havaintokykyään.
Täällä esitettiin hyvä kysymys:
Ja mikä muu uskonnollinen yhteisö (kenties luterilainen kirkko?) erottaa jäsenyydestään vaikkapa omaa lastaan hyväksikäyttäneen isän?
Pitääkö tämä paikkansa? Jos pitää, en voi mitenkään ymmärtää, miksi ei näin voisi tehdä.
En ole kuullut, että luterilainen kirkko eroittaisi jäseniään.
Maallinen oikeusistuin tuomitsee rikolliset lain mukaan. Ei kirkko siihen puutu eikä lisää jotain kirkollista rangaistusta jäsenilleen.
>>Leinonen: Emme kommentoi karttamista julkisuudessa. Salamyhkäisyys jatkuu.>>
Äkkiä voisi tosiaan luulla, että tällaisen selvityksen antaminen kuuluisi nimenomaan Suomen Jehovan todistajien virallisen tiedottajan toimenkuvaan, kun sitä häneltä aivan suoraan ja julkisesti kysytään.
Mutta ehkäpä tämä virallinen tiedottaja alkaa olla jo väsynyt tehtäviensä hoitamiseen. On niin paljon ikäviä ja hankalia kysymyksiäkin, joten antaa koko homman olla. Ehkä se kohu siitä sitten taas aikanaan laantuu... Niinkö se homma menee, Veikko?
Luuletteko hölmöt tosiaan että Jehovan todistajat lähtevät julkisuudessa ruotimaan omia,sisäisiä asioitaan?Ei varmasti.Karttamisesta on kerrottu jo kaikki tarpeellinen julkiseen tietoon.Alkaa olla ainoita järjestöjä joka seisoo opetuksensa takana eikä ole joka tuulen vietävissä kuten moni muu ajassamme!
"Alkaa olla ainoita järjestöjä joka seisoo opetuksensa takana eikä ole joka tuulen vietävissä kuten moni muu ajassamme!"
Hehheh :) kuinka tietämätön ! opit muuttuu tuon tuosta, jatkuvasti!
Ha haa! Jehovan todistajien oppi on jokaisen Brooklynista tulevan tuulen riepottelema! Opit ovat vaihtuneet jo niin monesti ( ja välillä edestakaisinkin), että jos todistajaparat alkaisivat puhua parin vuosikymmenen takaisia opetuksia totuutena, järjestö erottaisi nämä todistajareppanat.
Todistajien järjestö nimenomaan ei kauaa seiso oppiensa takana vaan ne muuttuvat jatkuvasti. He seisovat kulloisenkin päivitetyn "totuutensa" takana, joka taas voi huomenna olla muuttunut ja siten vanhaa valoa.
Aivopesua harrastava lahko, joka on kääntänyt Raamatunkin niin väärin sadoista kohdin. heidän käännöksensä on suunniteltu tukemaan heidän oppirakennelmaansa.
Varokaa näitä susia lammasten vaatteissa!Maskit alkavat tosin jo repeillä ja suden luonto pilkottaa tidotuksen valheellisuudessakin esiin!