Hesarin levikkiluvut ovat kylmää kyytiä. Viiden vuoden aikana, vuosina 2002-2007 Hesarin levikki laski viitisen prosenttia. Sen jälkeen käyrä on lähtenyt vuosi vuodelta jyrkentyvään laskuun. Vuodesta 2011 viime vuoteen laskua oli peräti 7,6 %. Siis yhdessä vuodessa miinusta 7,6 %!
Miksi? Syynä on luonnollisesti riivatun tuskanpunais-homeenvihreän Asema-aukion Izvestijan "liberaali" ja voimakkaasti asennemuokkaukseen keskittyvä linja:
Sunnuntain 8. lokakuuta 2006 pääkirjoituksessa päätoimittaja Janne Virkkunen ilmoitti lehden tukevan Suomen NATO-jäsenyyttä.
Vuonna 2007 Aatos Erkko toivoi Helsingin Sanomien jatkavan "liberaalilla linjallaan". Samalla hän ilmoitti, ettei puutu lehden toimitukseen.[9] Helsingin Sanomat paljasti 30. lokakuuta 2011 pääkirjoituksessaan suhtautuvansa vuoden 2012 presidentinvaalien suhteen myönteisesti vihreiden ehdokkaaseen Pekka Haavistoon, jota lehden pääkirjoituksessa luonnehdittiin älykkäiden ja koulutettujen ihmisten ehdokkaaksi.
Lehden tilaajat eivät kuitenkaan tunne Hesarin linjaa omakseen, eivätkä pidä Hesarin jatkuvasti lisääntyvästä asennemuokkauksesta. Parasta tilanteessa on se, että Hesarin laskeva suunta on voimakkaasti jyrkkenevä. On siis varmaa, että esimerkiksi viiden vuoden kuluttua ollaan täysin eri tilanteessa kuin nyt. Ei vain levikin kannalta, vaan koko Hesarin kannalta. Viimeistään silloin voidaan puhua pikkupravdasta monessakin mielessä.
Miksi? Syynä on luonnollisesti riivatun tuskanpunais-homeenvihreän Asema-aukion Izvestijan "liberaali" ja voimakkaasti asennemuokkaukseen keskittyvä linja:
Sunnuntain 8. lokakuuta 2006 pääkirjoituksessa päätoimittaja Janne Virkkunen ilmoitti lehden tukevan Suomen NATO-jäsenyyttä.
Vuonna 2007 Aatos Erkko toivoi Helsingin Sanomien jatkavan "liberaalilla linjallaan". Samalla hän ilmoitti, ettei puutu lehden toimitukseen.[9] Helsingin Sanomat paljasti 30. lokakuuta 2011 pääkirjoituksessaan suhtautuvansa vuoden 2012 presidentinvaalien suhteen myönteisesti vihreiden ehdokkaaseen Pekka Haavistoon, jota lehden pääkirjoituksessa luonnehdittiin älykkäiden ja koulutettujen ihmisten ehdokkaaksi.
Lehden tilaajat eivät kuitenkaan tunne Hesarin linjaa omakseen, eivätkä pidä Hesarin jatkuvasti lisääntyvästä asennemuokkauksesta. Parasta tilanteessa on se, että Hesarin laskeva suunta on voimakkaasti jyrkkenevä. On siis varmaa, että esimerkiksi viiden vuoden kuluttua ollaan täysin eri tilanteessa kuin nyt. Ei vain levikin kannalta, vaan koko Hesarin kannalta. Viimeistään silloin voidaan puhua pikkupravdasta monessakin mielessä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eikait persut muutenkaan tilaa hesaria tai muutakaan isoa lehteä, sillä porukalla ei politiikka kiinnosta. Vain kaljakuppilasta saadut tiedot on oikeita!
Rupeappa keneltä tahansa rivipersulta kyselemään, niin mitään ei tiedetå, mutta mielipiteitä silti riittää.
LAHJOMATON UNTOUCHABLE
Toimi Kankaanniemi tavattavissa tiistaina 6.5. klo 13 - 15 Janakkalassa,
Turengin taajamassa
oo NUMERO 87 Toimi Kankaanniemi EUROVAALIVIDEO oo
http://dreambroker.com/channel/el3eifsg/iframe/5v7c3scg
Ylen meppigalleria: http://areena.yle.fi/tv/2246656
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
OLET tavallaan oikeassa, Hesari-politiikka ei kiinnosta.
Haetaanpa vastausta, miksei.
On periaatteessa ikävää, että suomenkielinen lehti kuolee, mutta ...
Miksi lukisimme kaikki käy -suomalaispilkkaa tai eilisiä tai peräti viikon vanhoja uutisia paperihesarista?
Jos Hesarissa jotain analysoidaan, niin ei se ainakaan suomalaisesta näkökannasta lähde.
Lehti on täynnä ylisuuria kuvia - joissa usein seikkalee joku ulkkari tai pakkoruotsin kannattaja - ja teksti ympärillä on ympärineliskulmaista sillä tavalla,
että sen kulma takertuu kurkkuun alkeellisten johtopäätösten ja epäloogisuuden takia,
miksi nielisimme tällaista tai kommentoisin?
Lopussa on toimittajakavereiden kuolinkertomuksia. Toimittajat kirjoittavat vain toimittajista paitsi Ruben Stiller joka haastattelee toisia toimittajia.
On tietysti ikävää, että suomenkielinen lehti kuolee, mutta Hesari ei ole suomalainen lehti.
Nyt eroon Erkosta.
PERUUTUKSET
Ohjeet
http://asiakaspalvelu.hs.fi/ukk/#aMitenperuutantilaukseni
010 800 820
ma-pe klo 6.30 - 17
la-su klo 7.30 - 12
Suomalaislehdet tuskin tulee saamaan Putinin palkintoa.
oo NUMERO 84 Jussi Halla-aho EUROVAALIVIDEO oo
http://dreambroker.com/channel/el3eifsg/iframe/ox8dt0vd
Ylen meppigalleria: http://areena.yle.fi/tv/2246592
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
Hesari aloitti laajan tohtori Halla-ahon nälvintäkampanjan joka huipentuu
nyt siihen
että tohtori Halla-ahosta tulee tämän EU-vaalin ääniharava.
Tiedän sisäpiiristä että Kaius Niemi (nyk. päätoimittaja) on äärimmäisen
huolestunut levikin jyrkkenevästä laskusta ja
- yrittänyt poistaa kakkajournalismia Nyt-liitteestä
ja keksinyt että tiede on poikaa eli sitä on lisättävä
No, oikea tiede edistyy hitaasti eikä ole kovin journalistista
eikä varsinkaan Hesarissa ole tiedetomittajia jotka pystyisivät
Vartevan Ripen jälkeen tekemään kansantajuiseksi tieteen saavutuksia
http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/tiedetoimittaja_risto_varteva_on_kuollut
Runo Hesarin hömppätieteestä kansan kärttyisästä kädestä
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12043630#comment-67474586
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12043630#comment-67474592
Runo Hesarin tieteellisyydestä
Transientti ja attraktori, sanat KANSA
""Kari Enqvististä tulee Erik Anqvist, Erik Anqvistista tulee Ari Kenqvist ja Ari Kenqvististä Keri Anqvist, mutta Keri Anqvistista tulee jälleen Ari Kenqvist ja niin edelleen, vieläpä loputtomasti""
Kun Hesari poisti tieteen eli yliopistolliset väittelytiedotteet (väittelijä-väitöskirja-vastaväittelijä) uutisistaan mutta lisäsi samannäköisiä pyöreitä vauvojen kuvia, koska niistä maksetaan ja teki Kari Enqvististä ja sen kaltaisista kaikkien teorioiden jumalaa ja alkoi kysyä taidemaalareilta ydinvoiman ja rautateiden hyödyllisyydestä raadissaan,
kirjoitin heille, että pian vedätte koko lehden levikin ja nuorsuomalaisuuden jälkimodernismin läjään.
Ai niin, hyvä kun muistutit. Täytyy taas tilata Hesari kesäksi mökille...
Muistutan vielä tämän kerran
henkilöt jotka tilaavat Hesarin tekevät myös Tiedonantajan
tukitilauksen
täältä
http://www.tiedonantaja.fi/tilaukset
henkilöt jotka tilaavat Hesaria
seuraavat politiikkaa myös iltalehdistä jopa aamuisin
Eduskunnan täysistuntojen tallenteista näkee selvästi, miten kokoomuksen kansanedustaja Sampsa Kataja oli ennen viime joulua selvässä humalassa täysistunnossa.
Eduskunta käsitteli tiistaina 20. joulukuuta hallituksen esitystä valtion talousarvioksi vuodelle 2012. Keskustelu venyi lähes 11-tuntiseksi ja sen aikana pidettiin kaikkiaan 273 puheenvuoroa.
video
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/2012030302539395_v0.shtml
http://reijotossavainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/115034-paperimedian-romahdus-lähellä-verkkojulkaisut-eivät-ole-pelastus
Reijo Tossavainen Savitaipale Perussuomalaiset
Olen entinen päätoimittaja-yrittäjä
Kuvaavaa on Helsingin Sanomien kehitys. Levikki v. 2011 oli 365.994 kpl. Siinä on miinusta edelliseen vuoteen peräti 17.367 kpl. Laskukäyrä on kiihtyvä, sillä viiden vuoden miinus on 60.123 kpl ja kymmenen vuoden 80.384 kpl.
Eroa Erkosta!
ViherVasurit pitää demokratiaa pilkkanaan, levittää valheellista propagandaa ja demoralisoi kansaa.
1. Neuvostorahoilla tuotettiin vasemmistolainen toimittajakunta Suomeenkin
http://www.vapaasana.net/artikkelit/2011/08/neuvostorahoilla-tuotettiin-vasemmistolainen-toimittajakunta-suomeenkin
2. Mediaviikon kysely: Toimittajista puolet vasemmistolaisia, puoluekanta vaikuttaa sisältöön
http://mediaviikko.fi/kategoriat/uutiset/uutinen/mediaviikon-kysely-toimittajista-puolet-vasemmistolaisia-puoluekanta-vaikuttaa-sisaltoon.html
3. Toimittaja
http://liberalismi.net/wiki/Toimittaja
PS. Miten varmistetaan, että ettei tälle palstalle kirjoittaja ole vihervasuritrolli?
Tässä nyt taas joku täysi ääliö kirjoittaa täyttä paksaa. Tuolla logiikalla että Hesarin levikn lasku johtuisi muka perSSujen vastaisesta kirjoittelusta, niin miten sama logiikka pätee siiven että kaikkien muidenkin lehtien levikki on laskenut?
Vain täydellinen idiootti unohtaa tässä tilanteessa netin vaikutuksen. Eli että ihmiset lukevat uutisia netistä eivätkä enää lehdistä. Siksi pitääkin toivoa että kyseinen aloitus on pelkkä vitsi. Ei kai kukaan voi olla noin tyhmä? EIHÄN???
Lauantain Hesarissa oli taas koko sivun juttu, jossa mainostettiin retostettiin Soinia. Ei tuo Hesarin "persuvastaisuus" kovin uskottavalta väitteeltä vaikuta?!
Vaaleja edeltävät Hesarin etusivut on varattu Soinin kokovartalomainoksille. Sopimukseen kuuluu myös säännöllinen tekstimainonta, joten osaa se Soinikin neuvotella.
Irtisanomisen puhelinnumero on muuttunut
Irtisanominen pitää aina tehdä puhelimitse
Tyttö kysyy miksi irtisanotte voisiko vain keskeyttää tilauksen tms.
Syynä voi käyttää journalistista perustetta
toimituksellista perustetta
jos ei halua laukaista
että Hesari on suomenkielinen muttei suomalainen,
Hesari nälvii suomalaisia ja erityisesti Halla-ahoa ja Soinia ... näitä syitä
Irtisanominen täältä
https://asiakaspalvelu.hs.fi/ukk/yhteystiedot/
0203 31000
ma-pe klo 6.30 - 17
la-su klo 7.30 - 12
http://www.hs.fi/paivanlehti/26072014/talous/Sanoma ei näe vielä merkkejä mainosmyynnin kasvusta Suomessa/a1406264001035
Yhtiö kertoi perjantaina, että sen vertailukelpoinen liikevaihto pieneni toisella neljänneksellä enää prosentin. Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä liikevaihto supistui kuuden prosentin vauhtia.
Liikevoitto ennen kertaeriä oli 66,3 miljoonaa. Rakennejärjestelyt, Belgian televisiotoimintojen myymisen tappio, rahoituskulut ja muut erät painoivat kuitenkin tuloksen ennen veroja 6,6 miljoonaa euroa tappiolle.