Kuten suomalainen ja kansainvälinen media on uutisoinut päivän mittaan on Suomi sijoittunut ykköstilalle maailman parhaana maana äideille.
Katselin hetki sitten päättynyttä ruotsinkielistä uutislähetystä TV-Nytt ja luulin jo, että koko aihe sivuutetaan koska se on Ruotsia henkisenä isänmaanaan pitävälle svekolle liian kova pala. Ruotsi vasta kolmantena Norjankin jälkeen! Huh huh mitä häväistystä.
- Kyllä se uutinen tuli mutta hyvin lyhyesti säätiedotuksen jälkeen.
http://yle.fi/uutiset/suomi_on_yha_maailman_paras_paikka_aidille/7222013
Katselin hetki sitten päättynyttä ruotsinkielistä uutislähetystä TV-Nytt ja luulin jo, että koko aihe sivuutetaan koska se on Ruotsia henkisenä isänmaanaan pitävälle svekolle liian kova pala. Ruotsi vasta kolmantena Norjankin jälkeen! Huh huh mitä häväistystä.
- Kyllä se uutinen tuli mutta hyvin lyhyesti säätiedotuksen jälkeen.
http://yle.fi/uutiset/suomi_on_yha_maailman_paras_paikka_aidille/7222013
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minäkin katsoin ja huomasin, että Ruotsin ja Suomen välinen puolustusyhteistyöluonnos oli tärkein ja ensimmäinen uutinen!
Svekon mielestä Suomi eikä suomalaiset voi olla hyvä missään asiassa.
http://www.theguardian.com/education/2014/may/06/oecd-pisa-tests-damaging-education-academics
PISA-tutkimuksetkin haluttaisiin lopettaa sellaisten maitten taholta jotka eivät menesty.
Niin, yleensä svekomediat kyseenalaistavat sellaiset tutkimukset, kuten Pisa ja muut, joissa Suomi olisi jotenkin pärjännyt. Heille on järkytys, jos Suomi missään kansainvälisessä tutkimuksessa olisi pärjännyt paremmin, kuin svekojen drömland Ruotsi.
Svekot lähtevät siitä, että Eden on Ruotsi.
Muistan elävästi sen kun FST:n uutisten lukija onnen hymy huulillaan luki tekstin jostakin ruotsin kukkahattutäti tasa-arvo päätelmästä, ja totesi siihen perään, että Suomi on VALOVUOSIEN PÄÄSSÄ ruotsin kehityksestä.
Niin, miksiköhän ruotsalaisilla, täällä sekä Länsimeren takana, on hirvittävä viha ja kauhu kaikkea suomalaisuutta kohtaan?
Asian tekee erittäin mielenkiintoiseksi se, että lähes kaikki ruotsalaiset ovat kielensä vaihtaneita suomalaisia...
Tälle suomalaisuuden vähättelylle on vuosisataiset perinteet. Tämä on asia on selkärangassa myös historiantutkijoilla. Kun Uudenmaan rannikolta löytyi rautakautinen, rikas hauta 1500 vuoden takaa joka selvästi Ei ollut skandinaavinen, se kiirehdittin selittämään "virolaisen kauppiaan haudaksi"? Koska eihän nyt muinaiset suomalaiset voineet asua kuin luolissa vaatteinaan petojen nahat.....
Arkeologiassa on ollut tapana ( svedujen ja ruotsalaisten keskuudessa) sanoa jotain alkeellista tai huonosti rakennettua "suomalaiseksi"??
SvenskaYLE kuuluu RKP-mediaan kuten Höbläkin, joten suomalaisinho on aina mukana kuvassa.
Onko HBL noteerannut tätä uutista ollenkaan?