Nyt kun on uutisoitu tätä tapausta kun portsari ampui asiakkaan, ja poliisi tutkii tapausta murhana, niin tulipa mieleen että noinkohan vain kyseessä oli murha.
Että verityötä asiakas ja portsari nuijikoivat kun tämä asiakas poistettiin ravintolasta, ja tappelu jatkui pihalla. Surma-ase oli uhrin oma, portsari sai sen käsiinsä, ja ampui. Näin ollen, eikö kyseessä ole ennemminkin tappo? Ihmettelen kovasti jos tämä poke tuomitaan murhasta.
Että verityötä asiakas ja portsari nuijikoivat kun tämä asiakas poistettiin ravintolasta, ja tappelu jatkui pihalla. Surma-ase oli uhrin oma, portsari sai sen käsiinsä, ja ampui. Näin ollen, eikö kyseessä ole ennemminkin tappo? Ihmettelen kovasti jos tämä poke tuomitaan murhasta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi voi teitä.
Suomessahan verityö katsotaan murhaksi vasta jos uhrista löytyy yli 150 puukoniskua, tai luodinreikää ja teon on kestettävä vähintään 3vrk:ta. Muussa tapauksessa teko on tahaton ja ilmeisestikkin uhri näyttelee ja on näinollen itseasiassa syyllisempi osapuoli tapahtuneeseen.
Näinollen esim konetuliluikulla sohlaaminen on vain ampuma aserikos kun toi 3vrk:ta ei täyty. Tutustukaa korkeimman oikeuden päätöksiin.
Itseään tai väkivaltarikoksen uhria puollustaessa kannattaa olla tarkkana. Jos erehtyy käyttämään väkivaltaa muistuttavia otteita, saa helposti syytteen murhan yrittämisestä. Jos toimii oikein huolimattomasti ja sattuu vaikka tönäisemään tappotyöhön keskittynyttä sosiaalitanttojen suojattia sillä seurauksella, että tämä kaatuu, lyö päänsä asvalttiin ja kuolee, voi tulla tuomio murhasta.
Suomessa puolustautuminen on laillista vain siinä tapauksessa, ettei jää kiinni.
Näinhän se on. Taisin nukkuu luennolla ton kohdan mutta nyt se palailee mieleen.
suomalaisten asianajajien ja tuomareiden logiikalla asia voi hyvinkin kääntyä murhaksi.
Iltasanomat 6/10
"Kuusankoskella viime lauantaina ravintolan vahtimestarin luoteihin kuollut mies ampui itse viisi vuotta sitten portsaria käsivarteen. Moottoripyöräkerhoon kuulunut mies tuomittiin tuolloin tapon yrityksestä vankilaan, josta hän vapautui viime keväänä."
Onpahan Suomi taas yhtä häirikköä turvallisempi. Ehdotan Pokelle mitalia 6/12.