Hei kaikille. Oon perheellinen työssä käyvä mies. Kaikki elämässä hyvin. Oon useamman vuoden ajan kokenut välillä ahdistusta ja paniikki kohtauksia. Ne kestää tietyn ajan. Voi pidempi aika mennä hyvin. Oon terapiassa ihan juttelemassa käynyt ja se on helpottanut. Eli tää on ahdistuneisuutta ja lievää paniikkia. Sen tiedän. Mut kysyn millaisia oireita teillä on? Ei fyysiset mut henkiset. Itse ajattelen liikaa. Välillä tulee niin kummallisia pelkoja tai ajatuksia et ne pyörii mielessä muutaman päivän. Tuntuu että ne on ihan tyhmiä. Kuten hetki sitten tuli pelko että minusta tulee alkoholisti vaikka ihan normaalisti käytän alkoholia ja esim krapulaa ei ole aikoihin ollut. Sitten saattaa pelkoa tulla et liityn johonkin uskonlahkoon. Ja sairauden pelkoja. Siis ihan tyhmiä pelkoja mieheltä. Onko kellään vastaavaa? Oon siis ihan normaali ihminen mut tällaiset "pelot" tai oikeastaan ajatukset minua vaivaa. Tuntuu niin tyhmältä mut ne aiheuttaa jonkin asteen ahdistusta. Kertokaa kokemuksista. Siis tuleeko teille naurettavia pelko tiloja hetkeksi.? Asiallisia kommentteja kaivataan :)
Ihmeelliset ajatukset ja ns. pelot
2
269
Vastaukset
- meitsie1
Muistan, että minulla on ollut jotain sentapaisia tuntemuksia kuin "ihan kohta tapahtuu jotain todella kamalaa" ja "nyt sekoan". Ne kuitenkin liittynevät ahdistuneisuuteeni; selvää paniikkikohtausta en ole koskaan saanut.
Muita henkisiä oireita? Ks. http://keskustelu.suomi24.fi/node/12230749- "myrkytetty"
Minulla ahdistuneisuuteen ja p.häiriöön ilmenee joskus jopa naurettavia pelkoja. Poikayatäväni asuu soluasunnossa, kämppiksenä venäläinen. Tein kerran teetä keittiössä samaan aikaan kun tämä venäläinen hääri siellä myös, poistuin hetkeksi ja palatessani kävi mielessä että mitä jos hän minun ollessa muualla laittoi teeheni jotain, juon sen ja kuolen. Jälkeen päin huvitti :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028172Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m967443Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875597Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785592Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1184791Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1242561Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572449Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71411Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71394Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa471250