Energiselle kristitylle on tarjolla suuntautumisvaihtoehtoja toteuttaa kutsumustaan myös koti-Suomessa. Jotkut keskittyvät väittelemään älykkäästi ateistien kanssa osoittaakseen, kuinka hataralla pohjalla heidän uskonsa alkuräjähdykseen on. Eikö se olekin eräänlainen antiuskonto? Toinen, yhtä haastava mutta samansuuntainen vaihtoehto on yrittää vakuuttaa omine kristinuskon versioineen matkassa olevia uskomaan Jeesukseen tosi Jumalana ja ihmisenä. Mallikristillistä toimintaa?
Kysellään sanansaattajissa.
Kysellään sanansaattajissa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Väittely ei auta. Toinen uskoo Raamattuun ja toinen ei usko lainkaan. Ei ole ihan viisasta alkaa väitellä, sillä se on todellakin turhaa ja turhauttavaa. Jos joku haluaa tietoa niin sitä löytyy uskoville raamatusta ja uskomattomille satukirjoista.
paras uksova tällä hetkellä jota maa päällään kantaa ja virheetön?
oletpa monta alotusta taas tehnyt!
pitää palsta mielesenä ja aina lakasta oman uskon vastaset alotukset pois tai semmoset vietit jotka eivät sinua mielytä vaan sinun pitää päästä palstaa hallitsemaan?
Sinäkö olet
paras uksova - sinulla on ongelmia. Ne eivät ratkea tällä profetaallisella palstalla.
Ei, vaikka kuinka laskisit toisten aloitusten määrää.
Missäkö? Käsittääkseni profetia-palstalla. Ei juurikaan muualla. Täällä on ehdottomasti vankin asiantuntemus ja tieto puhtaasta ja oikeaoppisesta kristillisyydestä.
23erfv
Sekös sinua ateistina kiusaakin.
Ihan varmasti :)
'Jotkut keskittyvät väittelemään älykkäästi ateistien kanssa osoittaakseen, kuinka hataralla pohjalla heidän uskonsa alkuräjähdykseen on. Eikö se olekin eräänlainen antiuskonto?'
Kovasti kirpaisee ateisteja aloitus näköjään. Eivät kärsi edes lukea aloitusta niin tarkkaan, että ymmärtäisivät tekstin sisällön.
Amen :)
Jeesus on malli-Kristus.
Jeesuksen elävät sanat tänäänkin vaikuttavat hyvää hengellistä.