Raskaana oleva nainen voidaan tuomita telotettavaksi islamin hyl

ihmisoikeus

Sudanilainen raskaana oleva kristitty nainen voi saada kuolemantuomion islamin hylkäämisestä koska hänen isänsä oli muslimi. Häntä syytetään myös haureudesta, koska hän on mennyt naimisiin kristityn miehen kanssa.

Meriam Yahia Ibrahim (27) on ollut pidätettynä helmikuusta (2014) lähtien. Hänellä on puolitoista vuotta vanha poika, Martin Wani, joka on hänen kanssaan vankilassa. Toinen lapsi on syntymässä toukokuun aikana. Meriamia on vankilassa hakattu, häntä on kohdeltu huonosti ja painostettu kääntymään islamiin. Häneltä on myös kielletty lääketieteellinen apu ja vierailijoiden käynti.

Meriam haastettiin oikeuteen islamin hylkäämisestä ja haureudesta 4. maaliskuuta (2014). Haastaja toimi Miriamin sukulainen. Samalla haastettiin hänen miehensä Daniel Wani. Virallisesti Sudanissa saa kuolemantuomion Islamin hylkäämisestä ja haureudesta tuomitaan 100 ruoskaniskua.

Khartumilaisen Justice Center Sudan -järjestön lakimies kertoo: ”Me taistelemme Meriamin elämän, vapauden ja oikeudenmukaisuuden puolesta. Lain mukaan, jos hän on ollut muslimi, hänet pitäisi telottaa heti kun hänen lapsensa on syntynyt.”

Meriam ja Daniel tutustuivat toisiinsa kirkossa ja menivät naimisiin 2012. Daniel on Etelä-Sudanista, mutta hänellä on USA:n kansalaisuus. Häntä syytetään Meriamin käännyttämisestä pois islamista. Hänen passinsa on takavarikoitu ja häntä on kielletty poistumaan paikkakunnalta.

Meriam syntyi kristitylle äidille ja muslimi isälle. Isä jätti hänet kun Meriam oli kuusi vuotta vanha. Hänen äitinsä kasvatti hänet kristityksi. Sudanin islamilaisen lain mukaan lapsi katsotaan muslimiksi, jos toinen vanhemmista on muslimi. Tämän perusteella Meriamia pidetään islamin hylkääjänä, vaikka hän ei itse ole sitä koskaan harjoittanut.

Sudanissa voimassa oleva Sharia-laki ei salli musliminaisen ja ei-muslimimiehen mennä naimisiin keskenään. Tämän takia Meriamin ja Danielin liittoa ei pidetä maassa laillisena ja sen tähden hän on syytettynä haureudesta. Heidän avioliittonsa voidaan kumota.

Koska Daniel on kristitty, viranomaiset eivät salli hänen pitää huolta lapsestaan vaimonsa vankeuden aikana. Daniel ei ole onnistunut saamaan apua USA:n lähetystöstä vaikka hänellä on USA:n kansalaisuus.

Kolme todistajaa on jo todistanut oikeudessa Meriamin olleen koko elinikänsä kristitty. Silti 18. huhtikuuta oikeus vaatii enemmän todisteita siitä, että Meriam ei ole koskaan harjoittanut islamia.

Viimeisen 30 vuoden aikana ketään ei ole käytännössä teloitettu Sudanissa islamin hylkäämisestä. Presidentti Omar Hassan al-Bashir on useasti todennut, että hänen tarkoituksensa on tehdä maasta ”100 %:sesti islamilainen”. Etelä-Sudanin itsenäistymisen jälkeen islam on vahvistanut asemaa maassa ja islamista pois kääntyneiden asema maassa käy vaaralliseksi.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2014/05/raskaana-oleva-nainen-voidaan-tuomita.html

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vfsddcvgfbbhnhg

      Kansanedustaja Kimmo Sasi ehdotti taannoin, että sharia-laki otettaisiin Suomessa käyttöön muslimeja koskevana. Älkää hyvät ihmiset äänestäkö tällaisia typeryyksiä esittäviä ehdokkaita yhtään mihinkään.

    • hullu Sudan

      Sairasta. Ihan puhtaasti sairasta.

    • Toimi & osallistu

      Kopioi alla oleva englanninkielinen vetoomus Meryamin puolesta (copy&paste) ja lähetä se sähköpostilla Sudanin suurlähetystöön Norjaan osoitteella

      [email protected]

      Kopio tämä vetoomus ja lähetä sähköpostilla

      Your Excellency

      I was shocked to learn of the case of Meriam Yahia Ibrahim, who has been sentenced to 100 lashes for adultery and to death for apostasy. These sentences are a severe violation of her human rights.

      I understand Mrs Ibrahim’s 20-month-old son, Martin Wani, is detained in Omdurman Federal Women's Prison with his mother and that since her detention, Mrs Ibrahim has been denied visitors and vital medical treatment, despite being heavily pregnant.

      Martin Wani’s incarceration violates Article 37 of the Convention of the Rights of Child, while Mrs Ibrahim’s sentences violate the Sudanese constitution and Article 18 of the International Covenant on Civil and Political Rights, which guarantee her right to freedom of religion or belief.

      Please use your good offices to press for the immediate and unconditional release of Mrs Ibrahim and her son, and the annulment of her sentences.

      Thank you for your assistance in this matter.

      Yours sincerely
      [NIMESI]

      http://www.patmos.fi/arkisto/738/kristitty_sudanilaisaiti_tuomittiin_kuolemaan_-_auta_pelastamaan_meriam!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      70
      2952
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1175
    Aihe