"Ennätyspotit vauhdittivat monikansallisen Eurojackpotin myyntiä 45 prosenttia, mutta Loton myynti laski 16 prosenttia ja Viking Loton peräti 24 prosenttia."
http://www.talouselama.fi/uutiset/loton pelaamisessa raju pudotus tama veikkauksen peli 91/a2246760
http://www.talouselama.fi/uutiset/loton pelaamisessa raju pudotus tama veikkauksen peli 91/a2246760
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niinhän se on. Lottoamisen idea on ISON potin haaveessa, ei missä murusissa. Mietin tuossa vilkaistessani äsken eilisen Viikinkiloton voitonjaon, että kyllä minua saattaisi aavistuksen vituttaa ainakin hetken, kun päävoitto osuu ja sitten se menee paloiksi niin, että itselle tipahtaa vain kuppaiset 200 000. Onhan sekin tietty rahaa ja asuntolainan poismaksun jälkeenkin jäisi vielä vaikkapa osakkeisiin tai uuteen veneeseen rahaa. Mutta töissä joutuisi yhä käymään.
Niin tuossa nähdään se kasvun raja, ei ihmisillä ole loputtomasti rahaa.
Monien vaihtoehtojen takia jonkun myynti laskee. Tietysti firman kannalta
kokonaisuus ratkaisee, mutta silti.
Ei pelaajat isoja tosissaan halaja, vaan veikkaus se haluaa, kun pelaajia on jättipoteilla enemmän liikevaihto suurempi. Monet ostaa online rivejä nopeasti ja helposti, samanlaisia rivejä arvotaan, jopa kummeniä ja se tekee mahdolliseksi helpommin jättipotit ja useammin,eikä väliä lötyykö 10-20 täyosmaa koska se jaetaan.
Aikoinaan lotottiin manuaalisesti ja lähes kymmenen kertaa vähemmän ja silti jättipotit oli vain noin kolme kertaa vuodessa.
"Ei pelaajat isoja tosissaan halaja, vaan veikkaus se haluaa, kun pelaajia on jättipoteilla enemmän liikevaihto suurempi."
Miten tyhmä voi ihminen olla? Etkö sinä vatipää ääliö tajua, että juuri se suurempi liikevaihto jättipoteilla TODISTAA, että ihmiset haluavat nimenomaan niitä jättipotteja. Moni pelaakin vain silloin, kun sellainen on jaossa.