Mihin on väärän ja oikean välinen raja kadonnut, eikö kukaan enää tiedosta missä se kulkee ja miksi se yleensä on olemassa. Eikös se olekin niin että, kaikki mikä on sen rajan oikealla (hyvällä) puolella on hyväksyttävää, eli ei mitään pahaa eikä väärää sisältävää. Kun taas kaikki mikä on sen rajan ulkopuolella, on väärää puolta, eli kaikkea pahaa ja väärää hyväksyvää / sallivaa, joitakin pieniä poikkeamia lukuun ottamatta, noin pinnallisesti katsottuna. Mutta kuitenkin kaikki mikä on, sille pahan puolen perustukselle rakennettu on pohjimmiltaan väärän varaan rakentamista ja toimimista, ja silloin vaarallista, kaiken pahan perimmiltään hyväksyvää, silloin myöskin niiden raskaat ja kalliit seuraamukset. Niin kuin tässä Jumalan kieltävässä maailmassa, kaikissa nykyisissä valtakunnissa asiantila tänäkin päivänä on. Eli kaikki rakennettu väärän ja oikean rajan vääryyden puolen perustukselle, ns. hiekalle, ei lujalle, totuuden kallio perustalle.
Ja varmaankin sen tähden kun ihmiset ei tunne, ja näyttää etteivät halua edes tulla tuntemaan tuota oikean ja väärän rajaa, eli totuutta, jonka sisäpuolella ei voi olla mitään väärää eikä pahaa.
Kaikki mikä on totuuden ulkopuolella on väärää, ja on laittomuutta, joka taas tarkoittaa rikollisuutta lainmukaisuutta vastaan, eli kaikkea oikeaa ja hyvää, totuuteen perustuvaa vastaan, ja on silloin myös tuhoamista ja turmelemista ja näin ollen tuomittavaa.
Miksi sitten kukaan ei välitä, eikä pelkää noita hirmuisia tuomioita, joita koko ajan eripuolilla maailmaa ja myös monella eritavalla, koko ajan tapahtuu ? Päivittäin niistä saamme tiedostusvälineidemme kautta kuulla ja nähdä. Hirveitä ovat !
Eikö nyt kenenkään mieleen tule kysyä itseltään eikä muiltakaan, miksi niitä tapahtuu, mikä niiden tarkoitus ja sanoma on, ja mitä niiden pitäisi opettaa ja mistä muistuttaa, sekä minkälaisiin ja mihin perustuviin toimenpiteisiin tulisi ryhtyä ja miksi. Kyllähän kaikki mahdolliset asiantuntijat ja muutkin kynnelle kykenevät lähtee auttamaan pienemmissäkin katastrofitilanteissa ja selvittelemään syitä, mistä johtui ja mitä pitäisi alkaa tekemään ettei toistuisi.
Kuitenkaan tässä kaikkein suurimmassa mahdollisessa katastrofissa joka koskee koko ihmiskuntaa ja koko luomakuntaa, tämän, joka on koko ajan yhtä katastrofia, valtaavaa onnettomuutta ja onnettomuuksia peräjälkeen päivästä toiseen, vuodesta vuoteen, sukupolvesta toiseen. Kukaan ei kuitenkaan ole kiinnostunut näiden kaikkein hirvittävimpien asioiden takia toimenpiteisiin, eikä millään tavalla edes kyselemään miksi ja mistä johtuvat, ja mitä pitäisi alkaa tekemään että loppuisivat. Suurimman osan vain sanoessa ei tässä mitään tarvitse tehdä nautitaan vain tästä vähästä hyvästä jota vielä on jäljellä. Vaikka kaikkien jo pitäisi nähdä, että sekin on loppumaisillaan. Ja juuri tuon välinpitämättömyyden tähden.
On vähän kuin autolla ajo, vaikka näkee että bensa on loppumassa, sanotaan vain ettei se mitään, ajetaan ja iloitaan vaan tästä matkanteosta, ja ajetaan kaikkien bensa-asemien ohi, ja sitten hupsis, miksi auto ei enää kulje miksi sen nyt piti sammua, tänne pimeälle tielle, ja vielä näin kylmällä pakkasella, ja näin ollaan katastrofissa ja palellutaan, osan jopa henkensä menettäen. Näin tämän päivän ihmiset näyttää ajattelevan, onko viisaasti ? Näin jopa useimmat Kristityiksi tunnustautuvatkin !
Herran Kristuksen Jeesuksen nimessä herätykseksi / keskustelun aiheeksi ja toimenpiteisiin ryhtymiseksi, muistuttaen, Esko H.
Oikean ja väärän raja kadonnut ?
Esko H.
2
201
Vastaukset
- Kaiken nähnyt
kristityt eivät hoida asiaa kuntoon??
- T. I. Ruskeepää
...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193154Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622852Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o672668Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342576Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582108- 491639
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181629Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131621- 821620
- 571509