Voiton päivää ei ole juhlittu Vapaassa suomessa ikinä

Eikä juhlita!

7

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninived

      Ei ikinä juhlita, fasistisen puna murhaajavaltion juhlat laittomaksi.

      • Koroljov

        Fasismista yhdessä saavutettua voittoa ovat perinteisesti Moskovan Punaisella torilla juhlineet kaikkien liittoutuneiden kansojen edustajat. Neuvostoliiton kantama uhri oli tietysti raskain, mutta silti oli kysymys lukemattomien suurempien ja pienempien valtioiden kollektiivisesta ponnistuksesta. Muistakaamme, että myös Suomi oli lopulta sodassa oikealla puolella vv. 1944-1945. Suomessa juhlittiin toukokuussa 1945 voitonpäivää riemun merkeissä ja niin sitä tulisi juhlia Suomessa joka vuosi nykyisinkin.

        Mm. tšekit, serbit, puolalaiset, liettualaiset, latvialaiset, virolaiset ja ukrainalaiset saavat kiittää nykyisestä kansallisesta olemassaolostaan sitä, että puna-armeija murskasi natsijoukot suuressa isänmaallisessa sodassa. Muuten nuo kansakunnat olisi hävitetty tai vähintäänkin ikuisiksi ajoiksi orjuutettu, jotta Hitlerin Saksa olisi saanut kaipaamansa "elintilan idästä".


      • Korohoro!
        Koroljov kirjoitti:

        Fasismista yhdessä saavutettua voittoa ovat perinteisesti Moskovan Punaisella torilla juhlineet kaikkien liittoutuneiden kansojen edustajat. Neuvostoliiton kantama uhri oli tietysti raskain, mutta silti oli kysymys lukemattomien suurempien ja pienempien valtioiden kollektiivisesta ponnistuksesta. Muistakaamme, että myös Suomi oli lopulta sodassa oikealla puolella vv. 1944-1945. Suomessa juhlittiin toukokuussa 1945 voitonpäivää riemun merkeissä ja niin sitä tulisi juhlia Suomessa joka vuosi nykyisinkin.

        Mm. tšekit, serbit, puolalaiset, liettualaiset, latvialaiset, virolaiset ja ukrainalaiset saavat kiittää nykyisestä kansallisesta olemassaolostaan sitä, että puna-armeija murskasi natsijoukot suuressa isänmaallisessa sodassa. Muuten nuo kansakunnat olisi hävitetty tai vähintäänkin ikuisiksi ajoiksi orjuutettu, jotta Hitlerin Saksa olisi saanut kaipaamansa "elintilan idästä".

        "Mm. tšekit, serbit, puolalaiset, liettualaiset, latvialaiset, virolaiset ja ukrainalaiset saavat kiittää nykyisestä kansallisesta olemassaolostaan sitä, että puna-armeija murskasi natsijoukot suuressa isänmaallisessa sodassa. "

        TODELLISUUDESSA kyseisillä mailla ei ole paljoakaan kiitteelemistä Puna-armeijan suhteen. Puna-armeija toki karkoitti maasta Saksan fasistiset voimat, MUTTA toi tilalle aivan vastaavan tasoisen sortkoneiston, joka orjuutti maat 45 vuoden ajaksi järjettömään yhteiskuntakokeiluun, jonka sittemmin hylkäsi myös itse emämaa!

        "Muuten nuo kansakunnat olisi hävitetty tai vähintäänkin ikuisiksi ajoiksi orjuutettu, jotta Hitlerin Saksa olisi saanut kaipaamansa "elintilan idästä". "

        Niin? Nehän orjuutettiin nytkin ja vielä pahemmin. Lisäksi moniin valtioihin (esim. Baltian maat) tuotiettiin iso ja laiska venäläinen vähemmistö, jolle jaettiin parhaat asunnot ja työpaikat päältä! Tämä väestö ei ole itsenäisyyden jälkeen liioin muuttanut takaisin Venäjälle ja vaikeuttaa maiden tilaa yhä!

        Ei näillä valtioilla ole mitään syytä juhlia ns 'voiton päivää', koska fasismi ja kommunismi ovat saman kolikon kaksi eri puolta! Sen sijaan niiden kannattaa juhlia omaa itsenäisyyspäiväänsä!


    • 8+9

      Perinteinen valkoisten voitonpäivä on 16.5. Sillä juhlistetaan maatamme saastuttaneen punakapinan loppua.

    • Eläköön 6.4.

      Suomen älymystö joka ei ole alistunut imperialismin propagandalle juhlii rauhaa 6. huhtikuuta jolloin solmittiin Suomen historian paras sopimus - YYA. Se oli lottovoitto niissä olosuhteissa ja muovasi nykyisen hyvinvointimme ja kuvastaa esimerkillään rauhanomaisen rinnakkainelon parhaita puolia. Myös nyt, imperialisti-kapitalismin kuolinkouristusten hetkellä, on syytä tuoda YYA:n lämmin muisto esille toivon tähtenä ihmiskunnalle.

      • 9999996fcddddddddddd

      • YYA YÄK!

        "Suomen älymystö joka ei ole alistunut imperialismin propagandalle juhlii rauhaa 6. huhtikuuta jolloin solmittiin Suomen historian paras sopimus - YYA. "

        Se älymysrtö taitaa olla jonoja viisi metriä pitkä ja tuoksua viinalle? Meillä ei ole mitään erityistä syytä juhlia YYA-sopimusta! SEN SIJAAN voisimme juhlia Neuvostoliiton romahdusta 1991! Se oli suuri helpotus maailmalle ja Euroopalle yleensä! Kuten Putin totesi: Se oli maailmanhistoriallinen geopoliittinen onnenpotku!

        "Se oli lottovoitto niissä olosuhteissa ja muovasi nykyisen hyvinvointimme ja kuvastaa esimerkillään rauhanomaisen rinnakkainelon parhaita puolia."

        Tuona aikana naapuri otti melkoisia 'vapauksia' Suomen suhteen:

        - se painosti ja uhkaili
        - puuttui presidentin valintaan ja hallituksen kokoonpanoihin
        - jotkut puolueet olivat aina hallituksessa ja toiset eivät vaalituloksesta riippumatta
        - Suomessa vallitsi sensuuri ja itsesensuuri
        - muutimme jopa historiaamme naapurille sopivaksi
        - naapuri puuttui kirjallisuuteen, elokuviin ja TV-ohjelmiin

        Kapitalismi ei ole mitenkään kuolinvuoteella vaan sen ilosanoma on tarttunut myös Venäjään ja myös Kiina on asteittain luopumassa inhasta valtio-ohjauksestaan!

        "on syytä tuoda YYA:n lämmin muisto esille toivon tähtenä ihmiskunnalle."

        Niin? Mätäpaiseesta päästiin ja siksi siitä jäi hyvät muistot!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      219
      18279
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      93
      3936
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      57
      2386
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      29
      2072
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      171
      1607
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      1596
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1543
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1466
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      131
      1462
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1354
    Aihe