Kuuntelin eilen 5 noin 10- vuotiaan pojan keskustelua kaupungilla. Järkyttävää kuunneltavaa kun tuon ikäiset jo kiroilevat enemmän kuin puhuvat oikeita sanoja. Olen kuullut huhuja, että koulussa saavat nykyään tehdä melkein mitä tahansa ilman jälki- istuntoja. Lapseni on puhunut, että oppitunneilla on erittäin rauhatonta ja eivät usko oppilaat mitään.
Oriveden pahoinvoivat lapset/ nuoret
12
640
Vastaukset
- Oriveteläinen
Orivedellä on aina voitu pahoin ja tullaan voimaan pahoin.
- turha marista
Orivesi on hyvä paikka.
- Kakit hissis
Parhaita paikkoja orivedellä on asemanseutu, varsinkin tyhjillään olevat kauppakiinteistöt. Kaiken kruunaa Taistolla lauantai tanssit, saa haistella oriveteläistä hikeä
- ex.veteläinen
Niinpä niin, kakarat on kamalia ja kurittomia... mutta he ovat saaneet yleensä oppinsa kotoa, joten pitäisi katsoa niitä vanhempia ja huoltajia, ja heidän pitäisi katsoa peiliin. On huvittavaa seurata, kun. ns. parempienkin perheiden jälkikasvu riehuu kylillä. Ja tietyt opettajat eivät myöskään anna mitään järjellistä mallia noille rääväsuukersoille.
- daa2
Missä kouluissa näitä ongelmia on?
- ex-veteläinen
Täytyykö rautalangasta vääntää? Jos keskustassa on keskuskoulu ja yläaste, niin sieltähän tuo yhteiskunnan tuleva roskasakki saa alkunsa.
- Hildamatilda
ex-veteläinen kirjoitti:
Täytyykö rautalangasta vääntää? Jos keskustassa on keskuskoulu ja yläaste, niin sieltähän tuo yhteiskunnan tuleva roskasakki saa alkunsa.
Mitä vikaa muka Keskuskoulussa on? En ole kuullutkaan? Omat lapseni ovat tuon koulun käyneet aikoinaan ja en koskaan moitteita koulusta kuullut!
- Jbjoljklkkllkklkl
Keskuskoulun natiaiset ovat sekopäitä todellakin. Yksikin lapsi sieltä käy varastamassa meidän postilaatikosta lehtiä ja tekevät muutakin ilkivaltaa.
- kuka siiwoo
aseman ylikulkusillalle oli paskannettu, kauhee haju helteellä
- oriveteläinen sontii
Ei haise nyt kun ei oo hellettä
- vitun mannet
Onko ne näitä mustalaisäpäröitä? Selkäsauna koko heimolle, saatana.
- Orimattilansonni
Eiköhän Orivedellä suurin osa kakaroista ole ihan suomalais- junttien siittämiä vätyksiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135