Ilmestyskirjassa puhutaan tästä useasti, mutta mikä tämä on?
Mikä ihmeen karitsan elämänkirja?
Mistä lisää tietoa?
9139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jeesuksen Kristuksen, Jumalan karitsan elämänkirja. Kun tunnustat Jeesuksen Vapahtajaksesi ja syntiesi sovittajaksi, tulet uskoon ja saat nimesi elämänkirjaan. Pelastut kadotukselta. Ellei nimeä, et pelastu vaan kadotus odottaa.
Karitsan Elämän kirja sisältää pelastettujen nimet (Ilm 13:8, 21:27). Elämän kirja ei ole ihmisten nähtävillä, vaan ainostaan enkelien. Karitsan Elämän kirjasta voi myös joutua poispyyhityksi (Ilm.3:5).
Karitsan Elämänkirja on todennäköisesti sama asia kuin pelastuneiden nimikirja. Se on siis lista niiden nimistä jotka pyhittyvät ja saavat pelastuksen. Mutta onko pelastus uskosta vai teoista?
´usko ilman tekoja on kuollutta´ ja vaikka on kirjoitettu myös
´pelastus ei ole teoista vaan armosta´ (uskosta) niin Aabrahamin usko näkyi siinä että lähti seuraamaan Jeesusta luvattuun maahan ja jätti sen oman entisen kotimaansa. Ei Aabraham pelastunut lähtemällä vaan uskomalla, joka näkyi lähtemisessä.
vedessä on uskoa seuraava teko ja armosta vastaanotettavana eikä pelastus tule kasteesta vaan uskosta, jota seuraa kaste vedessä.
sijaan ovat ihmisten uskonnollisuutta vailla kastettavan uskoa ja vauvakasteessa pyritään pelastamaan ihminen kasteella ja hätäkaste on yksi opetus tästä eikä Raamatussa ole mitään tällaisista eikä vesikasteista uskoa ja omakohtaista parannusta tekemättömälle.
Elämänkirja. Tiedätkö, onko nimesi siellä?
Niin nämä taivasjoukot sanovat, mutta olen vähän hölmistynyt siitä miksi minun gnostikon nimi on tuollaisessa. Kunpa voisin jo puhua täyttä totta teille kristityille ilman tuomitsemista. Olen polullani jo hylännyt maallisessa elämässä Babylonin silmissä menestymisen ja ollut 7 vuotta mukana henkisessä sodankäynnissä pahuutta vastaan. Vaikka tiedän pahuuden tarkoituksen ja näen sen yli, niin haluan sen pois tästä maailmasta.
Jos tässä on joku näkijä paikalla, niin voisitko kertoa miksi minua pidetään teidän noitien piirissä "taivaasta tippuneena", vaikka olen tullut tänne vapaaehtoisesti. Sain eräältä pahasilmäiseltä kristityltä noidalta jo kiron tästä syystä, jonka toki torjuin. Teen tässä koko ajan työtä sen eteen, että en enää joutuisi tulemaan tänne maanpäälle tehtävää tekemään. Tähän ei luonnollisestikaan minun maallinen elämäni paljon vaikuta, toki pyrin olemaan "hyvä ihminen" maallisesti.
Tiedän tarinat valkeuden enkelinä esiintyjästä ja voitte sen suhteen ottaa aivan rauhassa. Minä haluan jo kovasti takaisin Tuonelan kautta Todelliseen, joten maallista kuolemaa en pelkää ja tämä tehtävä rasittaa kovasti. Kävin pari kuukautta sitten Tuonen vartijoita tapaamassa ja olen vieläkin ihastunut tuosta runollisesta kielestä millä he puhuivat. Sain sieltä myös avut tämän maailman muuttamiseen.
Ikäväkseni tässä polullani tulin/tulen itse Tuonelan "herraksi" (ja näin ollen helvetinkin "herraksi"). Uskon kuitenkin että henkivaltojen koulutus on tehnyt tehtävänsä ja haluan luopua tuosta vallasta tilanteen tullessa, enkä sekoa tähän tehtävääni. Minut kyllä tapetaan, jos kehitykseni menee vinoon, niin minulle on Taivaasta luvattu.
Teidän ei tarvitse ladata henkilökohtaisia kiroja minua kohti, eilen melkein kuolin kun tuli hyökkäys yllättäen raharikkaiden nykyvallan mielistelijöiltä. En itse edes kaipaa valtaa (haluan hajauttaa sen), vaan haluan pysyä pienenä ihmisenä ja olla osa yhteisöä, ja ennen kaikkea piilossa huomiolta. Tämä vaino mitä tehtäväni vuoksi olen jo saanut kokea on aivan tarpeeksi huomiota.
Synnyin jo vuosia sitten uusiksi Kristukseen, jolla tiellä olen edelleen.
Pelastus tulee ainoastaan uskosta Jeesukseen uudestisyntymisen kautta, eli itse vähenet, kun Jeesus ottaa yhä enemmän tilaa sinust. Se on uskossa kasvamista täyteyteen jonka lopulta saavutamme vasta perillä olessamme taivaassa. Emme silti tule synnittömiksi täällä eläessämme.
Mutku Meller on opettanut, että se on ikään kuin henkilön elämästä kertova kirja.