Vittumaisten opiskelijoiden määrä lääkiksessä?

Kuinka pajon lääkiksessä on ns. vittumaisia opiskelijoita verrattuna muihin yliopistoaloihin kuten kauppis ja oikis? Vittumaisella tarkoitan sellaisia pedantteja, perfektonistisia täydellisyyde tavoittelijoita joilla on kova ylemmyyden tunne ja pitävät itseään parempina ihmisinä. Ovat olevinaan parempaa luokkaa ja ylenkatsovat muita siksi että opiskelevat lääkiksessä.
101123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Arvioisin että n. 97,3% lääkisläisistä on kuvaamasi kaltaisia henkilöitä.

Äänestä

Jos aiot sisään ja pääset, eiköhän sinunkin päähän se pissi lirise. Heh!

Äänestä

Kusipäitä valtaosin. Ne mukavammat ja vähemmät itserakkaat ovat yleensä vähän vanhempana aloittavia, maailmanparantajia ja uskovaisia. Näin olen itse asian kokenut.

Äänestä

Suurin osa lääkiksen opiskelijoista todellakin kuvittelee olevansa muita parempia ja erityisen tärkeitä, mutta olen myös törmännyt muutamaan enemmän tai vähemmän jalat maassa pitävään.

Eihän tämä vääristynyt kuva suinkaan lääkisläisten syytä ole, vaan sukulaisten ja iäkkäiden henkilöiden jotka sitä pitävät yllä (ehkä varmistaakseen saavansa tulevan lääkärin huomion tarvittaessa?)

Äänestä

itsehän koen lääkisläisten olevan parempia kuin vähintään 80% väestöstä sillä se 20% on sisäänpäässeiden osuus osallistuneista. Tämä ei ota huomioon sitä ettei kaikki likaiset amislaiset tule koskaan kokeilemaankaan kyseistä pääsykoetta. Todellinen paremmuusprosentti on varmasti korkeampi

Äänestä

Ite tunnen lähinnä kuopiolaisia lääkisläisiä, suurin osa rikkaasta akateemisesta perheestä lähtösin. Ne kaikki on kunnon kultalusikka suussa syntyneitä kusipäitä, yhdenkin äidinjaisänkultamussukkatytön mielestä on normaalia että perus lounaaseen ravintolassa kuluu helposti pari tonnia!

Myönnän, toi yks tyttö on vain yksittäistapaus, ei ne kaikki yhtä pahoja ole. Mutt suurin osa kuvittelee olevansa parempia, ja jos kertoo olevansa lähihoitaja, ja että haluaa tehdä sitä työtä koko loppuikänsä,eikä se ole vain vaihe yliopistoon haettaessa, niin niillä menee ihan pyöreeks silmät ja tokasevat sitten ett "eiks sulla oo ollenkaan kunnianhimoo, miten meinaat maksaa elämises" ja kaikkee muuta alentavaa.

Mutt pari kivaakin lääkisläista tunnen, nekin kyllä rikkaita mutt eivät oo ylentäneet itteensä pilviin.

Harmikseni en oo siis vielä tutustunut kehenkään lääkisläiseen, jolla olis "normaalimpi" tausta,eli että kummatkin vanhemmat ei ois ökyrikkaita, tai sellasiin, jotka ei ota kaikkia asioita selviöinä. Varmasti heitäkin on, itelläni on vain surkea tuuri.

Äänestä

Meidän lääkiksessä on kyllä ihan normaaleita tavallisia tallaajia. T. Turkulainen

Äänestä

Kyllä ihan kaikenlaisista olosuhteista ihimsiä laidasta laitaan taitaa niistäkin opistoista löytyä. Huonommistakin olosuhteista voi pinnistää opiskelemaan.

Äänestä
  • Pahintahan on se seikka, että suurin osa lääkikseen ängenneistä ovat täysin v********neita potilaisiin ennenkuin ovat edes valmistuneet lääkäriksi. Tämän seikan kuitenkin päihittää ylivoimaisesti lääkärien lääkikseen ängeävä jälkipolvi, jotka ovat K********neitä potilaisiin jo ennen lääkikseen hakemista.

    Miksi ihmeessä nämä ihmiset edes hakevat lääkikseen?

    Äänestä

Kyllähän turussakin on sellaisia joilla alkanut keulia kun pääsi sisään. Aikaisemmin olivat iha rentoja jätkiä, en tiedä mitä niille siellä kerrotaan kun neste nousee päähän...

Itse opiskelen politiikkaa ja tänne on vaikeampi päästä kuin lääkikseen :D mutta ei ole kusi noussut päähän.. (n. 5% sisään, lääkikseen vajaa 10%)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pattipäässämunissa kirjoitti:

Kuinka pajon lääkiksessä on ns. vittumaisia opiskelijoita verrattuna muihin yliopistoaloihin kuten kauppis ja oikis? Vittumaisella tarkoitan sellaisia pedantteja, perfektonistisia täydellisyyde tavoittelijoita joilla on kova ylemmyyden tunne ja pitävät itseään parempina ihmisinä. Ovat olevinaan parempaa luokkaa ja ylenkatsovat muita siksi että opiskelevat lääkiksessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu