Upeat vaalit tulossa Itä-Ukrainassa

Ei ole äänestyspaikkoja, ei vaalistoja, ei vaaliorganisaatiota, äänestyslipukkeet on tehty tavallislla printtereillä ja kopiokoneilla. Vaaleilla ei ole virallisia valvojia, todennäköisesti naamiomiehet valvovat vaaleja. Epäselvää on, saako kommandopipo päässä äänestää.

Mutta tulos on jo tiedossa, separatistit tulevat voittmaan ylivoimaisesti ja Venäjä pitää tulosta lainvoimaisena. Tulossa on uusi Voitonpäivä.

Tälläistä farssia joudutaan katsomaan Euroopassa. Ei hyvää päivää.
34101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Käy kysy paikallisilta että mitä mieltä ovat Kiovan fasisteista?Pidän itsenäistymispyrkimyksiä suorastaan velvoitteena,jos ei luottoa hallintoon joka ampuu vielä siviilejä!Ei kai se Venäjän vika ole jos venäläisiä on paljon myös Ukrainassa?

Äänestä
  • "Ei kai se Venäjän vika ole jos venäläisiä on paljon myös Ukrainassa? "

    Ei, mutta on Venäjän vika, jos se kokee, että sen pitää suojella venäläisiä ulkomailla. Nyt löytyy Baltiaa myöten 'viidensiä kolonnia'. Ja myös Suomessa..

    "Pidän itsenäistymispyrkimyksiä suorastaan velvoitteena,jos ei luottoa hallintoon joka ampuu vielä siviilejä!"

    Onko aseistrettu, naamioitunut ja univormupukuinen separatisti TODELLA mielöestäsi 'siviili', jota ei saa ampua? Ei edes vastata tuleen... arvfatenkin?

    Äänestä

Äänestystaistelussa paljon pelissä:

Itäukrainalaiset taistelevat äänioikeutensa, vaalioikeutensa, itsemääräämisoikeutensa, vapautensa, turvallisuutensa ja henkensä puolesta, jotka USA, NATO, EU, CIA, FBI yrittävät murskata.

Itäukrainalaiset ovat innoissaan äänestämässä, mutta tappaako USA, NATO, Ukrainan natsit äänestäjät äänestysjonoihin.

Äänestä
  • "Äänestystaistelussa paljon pelissä:"

    Ei ole, koska sen kysymyksenasettelu on yksipuolinen eikä äänestysluetteloita edes ole! Kukaan ei tulosta tunnusta!

    "Itäukrainalaiset taistelevat äänioikeutensa, vaalioikeutensa..."

    Todellisuudessa pieni joukko separatisteja 'tasistelee Venäjään liittymisden puolesta'!

    "Itäukrainalaiset ovat innoissaan äänestämässä"

    Ja intoa lisää separatistien rynnäkkökiväärit! Siitä suunnasta se suurin vaara hengelle tulee! Uskaltaako äänestää 'väärin'?

    Äänestä

Satojen metrien äänestysjonoja, itäukrainalaiset haluavat vapautta ja irti USAn, NATOn, EUn, Ukrainan natsivallasta.

Äänestä
  • Ongelmasi on yhä se, että KUN Ukrainassa EI OLE läsnä USA:ta, NATOa, EU:ta tai natseja niin SINUN TÄYTYY SELLAISET KEKSIÄ!

    Itä-Ukrainassa on vain osa venäläismielisiä ja he taas heiluvat naamioituneina aseineen kaikkialla! Kovin 'vapaat' ei tällaiset vaalit ole!

    "Ukrainassa – "askel kohti syvyyksiä"

    Ukrainan virkaatekevä presidentti Oleksandr Turtšinov on varoittanut, että kansanäänestykset ovat "askel kohti syvyyksiä".

    Vaalihuoneistot ovat avautuneet Itä-Ukrainassa kahdeksalta aamulla. Venäjä-mieliset separatistit järjestävät kansanäänestykset Donetskin ja Luhanskin alueilla "itsenäisyyden julistamisesta". Ne haluavat muodostaa alueista "kansantasavallat".

    Tiedotusvälineet ovat kiinnittäneet huomiota siihen, että äänestyslipuissa esitetty kysymys on epäselvä. Se voidaan tulkita monella tavalla, esimerkiksi alueen oman päätäntävallan lisäämiseksi, autonomiaksi Ukrainan yhteydessä tai täydeksi itsenäistymiseksi.

    Äänestyslipukkeissa kysytään "haluatko tukea Donetskin/Luhanskin kansantasavallan itsenäistymistä"? Ukrainaksi ja venäjäksi painatuissa äänestyslipukkeissa vastausvaihtoehdot ovat "kyllä" ja "ei".

    Kansanäänestyksen järjestäjien mukaan päätökset siitä, mitä "itsenäistymisen julistaminen" käytännössä merkitsee tehdään vasta kansanäänestyksen jälkeen.

    Hätäisesti järjestetyt kansanäänestykset muistuttavat Krimin niemimaalla maaliskuussa järjestettyä kansanäänestystä. Sen seurauksena kansanäänestyksen järjestäjät pyysivät lupaa liittyä Venäjän federaatioon. Kansainvälinen yhteisö on tuominnut niemimaan liittämiseen Venäjään kansainvälisen oikeuden vastaisena.

    Ukrainan johto ja länsimaat pitävät myös Itä-Ukrainan kansanäänestyksiä laittomina ja siten merkityksettöminä. Ukrainan virkaatekevä presidentti Oleksandr Turtšinov on varoittanut, että kansanäänestykset ovat "askel kohti syvyyksiä". Hän uskoo, että suvereniteetin julistaminen tarkoittaisi alueille taloudellista ja yhteiskunnallista tuhoa.

    Kansanäänestystä varten on avattu yli 1 500 vaalihuoneistoa. Separatistit lupaavat tiedottaa äänestyksen etenemisestä kello kymmeneltä.

    Kapinalliset ovat vallanneet 12 kaupunkia Donetskin ja Luhanskin alueilla."

    Äänestä

Äänestyslipukkeessa on epämääräinen kysymys, josta kukaan ei tiedä, mitä se oikeinn tarkoittaa. Kysymys on laadittu venälisessä erikoisjoukkojen toimistossa ja sen tarkoituksena on, että se voidaan jälkeenpäin tulkita, Venäjälle sopivalla tavalla.

Koko äänestys on vain huijaus, jossa vähemmistöstä yritetään tehdä enemmistö. Pahimillaan se tarkoittaa sitä, että Itä-Ukrainassa uidaan veressä ja Euroopalla on neljän-kuuden miljoonan ihmisen pakolaisongelma.

Eipä olisi uskonut, että Euroopassa nähdään näin kauhea näytelmä. Pahaa pelkään, että tämä sama karmeus tulee toistumaan myös joissakin muissa entisen imperiumin pakolla itseensä sulauttaneissa maissa. Se voi johtaa myös ennakkotoimiin, eli joissakin maissa saatetaan venäläisvähemmistöä alkaa passittamaan kotiin, joka olisi yhtä paha juttu.

Äänestä

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288687493061.html

Kansa ei tiedä, mistä äänestetään. Äänestysrekisteriä ei ole, äänestämässä voi käydä niin monta kertaa, kun pävässä jaksaa. Separatisteilla on valmiiksi täytettyjä äänestyslipukkeita ja ääniä annetaan myös äänestysjonoissa.

Putin ehkä oivalsi, että kyseessä on operaatio, joka kääntyy Venäjää vastaan ja siksi yritti vielä siirtää vaaleja. Separatistit ehkä taas olettavat ssavansa tunnuksettomat sotilaat tuekseen vaalituloksen "selvittyä". Tai sitten tunnuksellisen Venäjän armeijan.

Äänestä

Äänestysprosentti tulee olemaan korkea.

Upeasti erittäinnvsiheissa hengenvaarallisissa oloissa USAn, NATOn, EUn, Ukrainan natsien uhatessa itäukrainalaiset järjestivät äänestykset ja nyt äänestysinto on korkealla.

Äänestä
  • "Äänestysprosentti tulee olemaan korkea."

    VARMASTI! Se on yli 96,2 vaikkei kukaan kävisi äänestämässä:-D

    Ongelmasi on yhä se, että KUN Ukrainassa EI OLE läsnä USA:ta, NATOa, EU:ta tai natseja niin SINUN TÄYTYY SELLAISET KEKSIÄ!

    Mitään hengenvaara ei ole muuta kuin liipasinherkkien univormupukuistetn aseistettujen ja naamioitujen separatistien taholta.

    Itä-Ukrainassa on toki runsaasti myös länsimielisiä, mutta heidän kantansa ei tule vaaleissa näkymään! Venäläismielisillä on pitkät perinteet tulosten korjailussa!

    Äänestä

Krimin malliin tässä taas mennään:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288685397468.html

Venäjän erikoisjoukot ovat saaneet koulutuksen väärennettyjen vaalien järjestämisestä. Varsin tehokas ase maan saattamisessa sekasortoon.

Kyllä vapaa Ukraina on jo mennyttä.

Äänestä

natsit eivät voita vaaleja, demokratiaa vaativat voittavat

Äänestä
  • Ukrainassa ei tosin ole natseja eivätkä Itä-Ukrainalaiset ole liioin demokraatteja vaan pieni joukko aseistettuja ja naamioituja separatisteja 'taistelee Venäjään liittymisen puolesta'!

    He tietenkin voittavat, koska väärin eäänestäneet eliminoidaan ja kun lopuksi laskenta tehdään 'Venäjän viisii' niin lopputulos saadaan luvuiltaan halutuksi kävipä paikalla väkeä tai ei!

    Äänestä

Äänestysprosentti tulee olemaan jotain 75-80 %.

Se on paljon kun USA, NATO, EU, Ukrainan hallinto uhkaavat kostaa ja tappaa.

Äänestä
  • "Se on paljon kun USA, NATO, EU, Ukrainan hallinto uhkaavat kostaa ja tappaa. "

    Sepäs olisikin temppu, kun huomioi sen, ettei USA, NATO ja EU ole edes Ukrainassa!

    Äänestä

Natolla on 400 sotilasta, Blackwaterilla 600 palkkasotilasta ja Ukrainan armeijalla 15000 sotilassa pelottelemassa, uhkaamassa, hakkaamassa, kiusaamassa, tappamassa äänestäjiä.

Äänestä
  • Tapansa mukaan kylähullu on keksinyt omasta päästään sekä joukot että lukumäärät. Näin niitä joukkoja löytyy kun ei elävässä elämässä paikalla ole!

    Äänestä

  • Kuvasit elävästi venäläisen tavan toimia.

    Äänestä

NATOn erikoisjoukot tai Blackwaterintai Ukrainan natsiarmeija on jo ampunut äänestäjiä äänestysjonoon Krasnoarmeiskin kaupungissa Donetskin alueella.

Äänestä
  • Kukaan ei ole ampunut mitään!

    "Ukrainan hallituksen mukaan maan itäosassa meneillään olevat kansanäänestykset ovat Venäjän junailema rikollinen farssi.

    Tuloksilla ei hallituksen mukaan ole minkäänlaista lainvoimaa.

    Äänestykset ovat paikoin keränneet pitkiä jonoja. Paikalla olevien toimittajien mukaan järjestelyt eivät vaikuta kovin ammattimaisilta. Äänestäjärekistereitä ei ole eikä paikoin myöskään äänestyskoppeja, kertoo BBC.

    Äänestäjät eivät myöskään näytä olevan yksimielisiä siitä, mistä äänestetään. Jotkut katsovat äänestävänsä autonomiasta, toiset itsenäistymisestä."

    Äänestä

Nämä aluevaalit ovat itäukrainalaisten vaalit. Presidentin vaalit ovat ulkopuolisten EUn, Naton ja USAn vaalit.

Äänestä
  • Itä-Ukrainassa on Venäjän masinoimat farssivaalit, jotka ovat, jos mahdollista, vielä heikommin organisoitu kuin vaalit Krimillä!

    Presidentin vaalit ovat todelliset kansanvaalit, joita eivät naamioidut asemiehet kontrolloi.

    Äänestä

Äänestys on selvä voitto Itä-Ukrainalle ja sen vapautta sekä itsemääräämisoikeutta haluavalle kansalle.

Donetskissa äänestysprosentti oli 72 % ja Luhanskissa 80 % USAn, NATOn, EUn, Ukrainan armeijan kosto- ja tappouhkauksista huolimatta.

Itä-Ukrainan mukaan lähes 90 % äänestäjistä tukee Donetskin alueen itsemääräämisoikeutta.

Äänestä

Venäjä on kohta enää ainoa maa joka puolustaa kandanäänestyksiä ja vastustaa hallitustyranniaa.

Venäjä sanoo kunnioittavansa itäukrainalaisten tahtoa, jonka he ovat ilmaisseet eilisissä kansanäänestyksissä. Venäjä on antanut lausunnon, jossa se sanoo luottavansa siihen, että tulos pannaan toimeen neuvottelemalla eikä väkivaltaa käytetä.

Äänestä

Itäukrainalaiset ilmoittivat saaneensa suurvoiton sunnuntain kansanäänestyksessä.

Donetskin alueen itsehallintoa kannatti 89 % ja Lukanskin peräti 96 % äänestäneistä.

Äänestä
  • Todellisuudessa sekä äänestäjiä että kannattajia oli huomattavasti pienemmät määrät, mutta onneksi separatistit taitavat "venäläisen ääntenlaskun"!

    Äänestä

Itä-Ukraina on innoissaan vaalituloksista. Ne eivät aio osallistua maan presidentinvaaleihin.

Äänestä
  • Tuskinpa alkuunkaan kaikki ihmiset Itä-Ukrainassa, koska vaalitapa oli täysi farssi ja häpeäksi demokratialle!

    Äänestä

"Ei ole äänestyspaikkoja, ei vaalistoja, ei vaaliorganisaatiota, äänestyslipukkeet on tehty tavallislla printtereillä ja kopiokoneilla."
Ei haittaa, tulos on kuitenkin yli 90%.

Äänestä
  • "Ei haittaa, tulos on kuitenkin yli 90%. "

    Ja tuloksen takasi "venäläinen ääntenlasku", joka toimii aina loistavasti vaikkei äänestäjiä edes kävisi!

    Äänestä

USA, NATO, EU ovat raivona. Ne haluaisivat tappaa kaikki itäukrainalaiset mutta eivät uskalla kun Venäjän armeija suojaa Ukrainan vastaisella rajalla.

Äänestä
  • Minkä takia muka haluaisivat?

    Äänestä

  • Kylähullulla onloputtomiin näitä "USA, NATO, EU ovat ovat raivona viestejä, VAIKKA itse asiassa kukaan ei ole raivona eikä maat USA, NATO, EU EDES OLE UKRAINASSA!

    Sehän taas ei kylähullua häiritse, sillä keksijän päätä ei mikään kahlitse!

    Uskottavuutensa hän on menettänyt jo vuosia sitten!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolehmainen kirjoitti:

Ei ole äänestyspaikkoja, ei vaalistoja, ei vaaliorganisaatiota, äänestyslipukkeet on tehty tavallislla printtereillä ja kopiokoneilla. Vaaleilla ei ole virallisia valvojia, todennäköisesti naamiomiehet valvovat vaaleja. Epäselvää on, saako kommandopipo päässä äänestää.

Mutta tulos on jo tiedossa, separatistit tulevat voittmaan ylivoimaisesti ja Venäjä pitää tulosta lainvoimaisena. Tulossa on uusi Voitonpäivä.

Tälläistä farssia joudutaan katsomaan Euroopassa. Ei hyvää päivää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu