Seuraa uutisia Ukrainan uutisista (tosin heidän kielellään). Joka tapauksessa siellä terroristit haittaavat kaikinpuolin normaalia elämää. Esim. ns. 'vaalit' on ihan epärehelliset, ei mitään tietoa oikeista vaaleista. Seuraamalla uutislähdettä muutenkin, pystyy seuraamaan maan tapahtumia hetken ihan livenä:
http://espreso.tv/stream
http://espreso.tv/stream
Vastaukset 12
Vanhimmat
No, siellä yritetään normaalia elämää urheilua myöten, nytkin parhaillaan on menossa formulan seuraaminen... kaiken kaaoksen pystyy kuitenkin huomaamaan... Toivotaan, että kaikki menisi lopuksi hyvin!
Vaalit ovat tärkeä osa demokratiaa. Tuskin vaalien järjestäjät aivan ensimmäiseksi ajattelevat vilppiä. Pelkillä gallupeilla ei voida edetä. Jonkun on aina saatava jokin mandaatti eli toimintavaltuuksia.
Joo, onhan se kivaa, kun on mukavaa! Venäjällä ei ole demokratiaa, kuten YLEENSÄ tiedetään, joten ei kannata antaa sieltä väärää kuvaa. Toivottavasti jättävät Ukrainan ym. maat rauhaan!
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014051118285381_uk.shtml
Ai Venäjällä ei ole demokratiaa? Missä ulottovuudessa sinä asut?
Joku ryssäkö se siellä taas vinkuu tuulessa...
äidinkielenään puhuvilla ukrainalaisilla voi olla minkäänlaista määräysvaltaa venäjänkielisiin. Se on päivänselvä asia.
Höpöhöpö! Ne henkilöt, jotka ovat esim. nyt tässä tapauksessa muuttaneet Venäjältä Ukrainaan, ovat maahanmuuttajia. Ja ilmeisesti paremman elämän toivossa, mitä Venäjältä olisivat kuuna päivänä saaneet. Nyt sitten tässä heidän on parasta muuttaa siis takaisin sinne ihannemaahansa, siis Ukrainasta takaisin 'paratiisiinsa'. Ilman vinkumisia ja väkivallantekoja olisivat voineet heti palata, kun ovet ovat olleet auki. Mikä ja kuka estää?
Näin on! Nyt on sitten tuo rosvojoukko pistäneet säpäleiksi paikkoja monessa Ukrainan kaupungissa ja on paljon myös menetetty ihmishenkiä. Viimeksimainittuja ei saada enää takaisin, mutta kaiken muun sekasortoisen rähinöinnin, kuten myös rakennusten rikkomiset ja kaiken ryöstelyn LASKUN voi lähettää Venäjälle.
Ukrainan venäjänkieliset eivät ole maahanmuuttajia vaan alue on aina ollut venäjänkielinen ja tuli liitetyksi Ukrainaan. Kuului aikoinaan Venäjään ja siitä luonnollisesti on jäänyt tama kielikin.
Eli kysymys ei ole maahanmuuttajista, vaan maa on muuttunut toisen valtion alaisuuteen
Lasku pitäisi kyllä lähettää rapakon taakse. Ilman heidän siirtojaan koko tilannetta eli väkivaltaista vallankaappausta Kiovassa ei olisi syntynyt. Tämän pitäisi kaikkien tiedostaa.
Meillä ne vasta demokraattiset vaalit onkin menossa, suomalaiset saavat äänestää 12 meppiä 751:n paikan EU-parlamenttiin,
ja useimmat suomalaiset ottavat "omat" vaalinsa tosissaan.
Niin ja ne ehdokkaat on asettaneet puolueet joita rahoitetaan verorahoilla. Meidän demokratia malli se edistääkin kansalaisen ja yksilön mahdollisuuksia.
Lisäksi laskentamallista on tehty suhteellinen ja ehdokkaita saa joka listalla olla enemmän kuin on edes paikkoja jaossa.
Tällä matematiikalla on saatu aikaiseksi että yksilö joka ei halua sitoutua puolueeseen ei voi käytännössä tulla valituksi MEPIKSI.
Tämä meidän demokratia on hienostunuttu epädemokratiaa.
Korjaisin järjestelmän suoraksi vaaliksi, tai sitten asettaisin kunkin listan enimmäismääräksi 6 henkeä, joka vastaisi siis puolta mahdollisista paikoista.
Se antaisi yksilöillekin edes hiukan mahdollisuuksia.