Näin se vain on,turve ja puu saastuttavat
Hiilestä halvinta enerkiaa!
puupää
1059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mutta ei niin vaarallista puuhaa kuin esimerkiksi turkkilaisissa hiilikaivoksissa.
Halvalla energialla Suomi nousuun, ei märkiä risuja poltellen!
Kivihiili poikottiin kaivosten vaarallisuuden vuoksi ja siirrytään kokonaan tuulivoimaan .
Miksei pelkästään polttaa märkiä risuja!
Poltan jo grillissäni rautakaupassani yli vuoden ulkona varastoituja brikettejä, jotka on tehty kookospähkinästä - ne muuten ei pala edes tukankuivaimella puhallettuna!
Kestävää kehitystä näin puuvaltaisessa maassammelennättää hiiliä maasta toiseen? Mutta ostin kun ajattelin, että autan afrikkalisia kookospalmuun kiipeäviä kun ovat keksineet tehdä ylijäämäkuoresta grillibrikettejä?
Märkiä risuja ja lahoja kantoja.. Maksaisi veronmaksajat!
Ei energian tarvitse olla halpaa! Vihreiden mielestä energia saa maksaa vaikka kuinka paljon, kun heillä ei ole mitään vastuuta energia-asioissa.
Ja kun uusiutuva energia on jo käytössä, niin sehän on lähes ilmaista. Eikös? Onhan se jo käytössä? Sitähän on toitotettu jo vuosikymmen...Kai se jo hyödynnetään muutamalla 100MW:n teholla?
Ai ei vai ? Kas vaan...
Vihreiden energialinjaus antaa selkeän tuen kivihiilelle!
poltelen omasta metsästä raivaus ja hakkutähteistä tehtyjä poltopuita enkä kysele viherpiipertäjiltä lupa. Piipertäjät saavat haistaa hyvipitkän vvvvvviiiiiiituuuun pas`kan kera
ilmasto ei lämpene!
https://kirja.elisa.fi/ekirja/rakkaus-0
tutki ennen kaikkea luvut 8 ja 9