Hei,
omistan matkakortin ja osaan sen kyllä leimata, mutta en ole koskaan ymmärtänyt mitä varten junissa on ne oranssit vanhanaikaiset leimauslaitteet? Selvästi paperilipuille tarkoitettu, mutta olen kuvitellut että sillä paperilipulla saa matkustaa heti kun sen on ostanut konduktööriltä ei tarvisi leimata? Miksi se pitäisi leimata, siinähän lukee voimassaoloaika?
Voiko joku valistaa tuon oranssin laitteen käyttötarkoituksesta?
Oheisessa videossa tällainen laite:
https://www.youtube.com/watch?v=V9vRzhe6hik
Oranssi leimauslaite Helsingin lähijunissa?
2
198
Vastaukset
- maisteriäo163
Mieti sitä tyhjäpää.
- P e n t t i
Viime kesänä oli erikoinen tapahtumasarja ja ajoin siitä syystä junalla oikein pitkästä aikaa.
Ei mikään niin huono kokemus sinänsä. Minun tarvitsi vain istua ja kiinnittää turvavyö. Konduktööri kiersi ja kävi kysymässä matkalippua, jonka esitin. Lippua ei tarvinnut tosiaankaan leimata missään itse, vaan konduktööri laittoi itse siihen jonkun merkinnän sellaisellä pienellä valkosipulinpuristimen näköisellä laitteella.
En ymmärrä miksi maksavana asiakkaana matkustajan pitäisi itse leimailla tai merkkailla matkalippuja. En ainakaan itse suostuisi tuollaiseen simputukseen.
Tarjoilukärryn valikoima oli aika suppea eikä edes tuo pieni valikoima kuulunut matkalipun hintaan. Siitä iso miinus, mutta uskon, että Vee-R ottaa tästä kehitysvinkin palveluunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696