Taas nauloja jehovan todistajien arkkuun

Kova väite Jehovan todistajista: Seksirikoksissa käytössä "Mooseksen laki"


http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288687761856.html


Uskontojen uhrien tuki -yhdistyksen selvityksen mukaan Jehovan todistajat puivat seksuaalirikoksia oikeuskomiteoissaan.
Jehovan todistajat puivat oikeuskomiteoissaan raiskauksia ja lasten seksuaalista hyväksikäyttöä, väittää Uskontojen uhrien tuki (UUT) maanantaina julkaisemassaan selvityksessä.

Uskonnollinen yhdyskunta pyrkii raportin mukaan selvittämään seksuaalirikokset Mooseksen lakiin perustuen. Komiteat punnitsevat, onko pedofilian tai raiskauksen uhri vastustellut tarpeeksi vai ovatko naiset tai lapset houkutelleet miehiä seksuaalirikoksiin, raportissa sanotaan.

UUT toimittaa selvityksen sekä sen tekemisen aikana saamansa asianosaisten kertomukset oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonille (r.) ja kirkkoasioista vastaavalle sisäministeri Päivi Räsäselle (kd.).

Jehovan todistajat aikoo kommentoida raporttia ministereille, mikäli heillä raportista kysyttävää on, sanoo tiedottaja Veikko Leinonen STT:lle.

Selvitys: Näin Jehovan todistajissa rangaistaan

Uskontojen uhrien tuki ry julkaisi jo toukokuun alussa selvityksen Jehovan todistajien sisäisestä ”oikeusjärjestelmästä” ja karttamisrangaistuksista. Yhdistyksen mukaan Jehovan todistajat kuulustelevat ja rankaisevat synnintekijöinä pidettyjä niin sanotuissa oikeuskomiteoissa. Ankarin rangaistus on karttaminen, mikä tarkoittaa yhteisöstä erotetun tai eronneen täydellistä eristämistä.

18 entisen Jehovan todistajan kokemuksiin perustuvan selvityksen mukaan oikeuskomiteat ja karttamisrangaistukset ovat julmaa väkivaltaa, jotka polkevat ihmisoikeuksia. Joidenkin kohdalla niiden kerrotaan johtaneen vakaviin terveysongelmiin ja jopa itsemurhaan.

Uskontojen uhrien tuki on suunnannut selvityksensä oikeusministerille, jonka toivoo puuttuvan asiaan. Yhdistyksen toiminnanjohtaja Joni Valkila kertoo, että yksi vaihtoehto voisi olla uskonnollisten tuomioistuimien kieltäminen lailla.

7

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loppu lähenee

      Vainoja jehovan todistajat ovat odotelleet kuin kuuta nousevaa.

      Ei taida kuitenkaan tällainen rikolliseksi toiminnaksi määritelty karttaminen ja salaseuratoiminta, oikeuskomiteineen olla hyvää mainosta lahkolle.

    • ristin varjossa
      • Tresno ing siwi !

        toinen kuvan pojistahan on sanamiehen poika -edellisestä aviosta-
        jota Sri hoiti kuin omaansa,
        ja sanamies palkitsee sen huorittelulla.


    • Missä selvistys?

      Näistä Jehovan todistajien pedofiiliepäilyistähän kirjoitettiin mediassa muutama vuosi sitten eikä senjälkeen ole tullut mitään selvitystä Vartiotorniseuralta, että mitä on tehty pedofilian poistamiseksi tästä liikkeestä.

    • kimppakivaa

      Sanamiestä kiinnostaa kovasti todistajien
      seksielämä,
      tehnyt siitä jo monta aloitusta tänne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      417
      9181
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3790
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2258
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1403
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1178
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1155
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1132
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1128
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe