Kova väite Jehovan todistajista: Seksirikoksissa käytössä "Mooseksen laki"
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288687761856.html
Uskontojen uhrien tuki -yhdistyksen selvityksen mukaan Jehovan todistajat puivat seksuaalirikoksia oikeuskomiteoissaan.
Jehovan todistajat puivat oikeuskomiteoissaan raiskauksia ja lasten seksuaalista hyväksikäyttöä, väittää Uskontojen uhrien tuki (UUT) maanantaina julkaisemassaan selvityksessä.
Uskonnollinen yhdyskunta pyrkii raportin mukaan selvittämään seksuaalirikokset Mooseksen lakiin perustuen. Komiteat punnitsevat, onko pedofilian tai raiskauksen uhri vastustellut tarpeeksi vai ovatko naiset tai lapset houkutelleet miehiä seksuaalirikoksiin, raportissa sanotaan.
UUT toimittaa selvityksen sekä sen tekemisen aikana saamansa asianosaisten kertomukset oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonille (r.) ja kirkkoasioista vastaavalle sisäministeri Päivi Räsäselle (kd.).
Jehovan todistajat aikoo kommentoida raporttia ministereille, mikäli heillä raportista kysyttävää on, sanoo tiedottaja Veikko Leinonen STT:lle.
Selvitys: Näin Jehovan todistajissa rangaistaan
Uskontojen uhrien tuki ry julkaisi jo toukokuun alussa selvityksen Jehovan todistajien sisäisestä ”oikeusjärjestelmästä” ja karttamisrangaistuksista. Yhdistyksen mukaan Jehovan todistajat kuulustelevat ja rankaisevat synnintekijöinä pidettyjä niin sanotuissa oikeuskomiteoissa. Ankarin rangaistus on karttaminen, mikä tarkoittaa yhteisöstä erotetun tai eronneen täydellistä eristämistä.
18 entisen Jehovan todistajan kokemuksiin perustuvan selvityksen mukaan oikeuskomiteat ja karttamisrangaistukset ovat julmaa väkivaltaa, jotka polkevat ihmisoikeuksia. Joidenkin kohdalla niiden kerrotaan johtaneen vakaviin terveysongelmiin ja jopa itsemurhaan.
Uskontojen uhrien tuki on suunnannut selvityksensä oikeusministerille, jonka toivoo puuttuvan asiaan. Yhdistyksen toiminnanjohtaja Joni Valkila kertoo, että yksi vaihtoehto voisi olla uskonnollisten tuomioistuimien kieltäminen lailla.
Taas nauloja jehovan todistajien arkkuun
7
113
Vastaukset
- Loppu lähenee
Vainoja jehovan todistajat ovat odotelleet kuin kuuta nousevaa.
Ei taida kuitenkaan tällainen rikolliseksi toiminnaksi määritelty karttaminen ja salaseuratoiminta, oikeuskomiteineen olla hyvää mainosta lahkolle. - ristin varjossa
http://www.ts.fi/teemat/extra/1074032526/Lastenkoti Jaavalla kaipaa suomalaiskummeja
orpokodissa naiset hoitavat lapsia.....
//////Minä ainakin kutsun huoraksi ja sanon
kuten edesmennyt Juice että vaimoni on frankenstein.
Poliisi - RIKOSILMOITUS sri.odt
http://goo.gl/DV6vpl- Tresno ing siwi !
toinen kuvan pojistahan on sanamiehen poika -edellisestä aviosta-
jota Sri hoiti kuin omaansa,
ja sanamies palkitsee sen huorittelulla.
- Missä selvistys?
Näistä Jehovan todistajien pedofiiliepäilyistähän kirjoitettiin mediassa muutama vuosi sitten eikä senjälkeen ole tullut mitään selvitystä Vartiotorniseuralta, että mitä on tehty pedofilian poistamiseksi tästä liikkeestä.
- kimppakivaa
Sanamiestä kiinnostaa kovasti todistajien
seksielämä,
tehnyt siitä jo monta aloitusta tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi902153En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222141- 471917
- 321517
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2131452Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361349- 301326
- 951131
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201026Aivottomat
Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie23867