Mikä mahtaisi olla Nato-jäsenyys suomalaisiin ja Suomen kansaan yleensä? Jäsenyys Pohjois-Atlantin sopimuksessa antaisi turvatakuut maahanhyökkäystä vastaan.
Minusta se vahvistaisi suomalaisten puolustustahtoa, kun varma apu olisi tiedossa. Esimerkiksi v.1944 Tali-Ihantalan taistelussa saksalaisten apu nosti suomalaisten taistelutahtoa, joka vaikutti torjuntavoiton saavuttamisessa. Samoin nytkin läntiseen liittokuntaan kuuluminen vahvistaisi kansan uskoa itsenäisyyden säilymiseen ja turvallisuuteen.
Suomen kansa olisi todennäköisesti myös yksimielisempi, kun ei tarvitse miettiä sitä, mitä naapuri ajattelee meistä (siis: "Mitä norsu ajattelee minusta?").
Todennäköisesti myös puolustuksestakin pidetäisiin parempaa huolta, koska Nato ei hyväksy vapaamatkustajia, eikä tekosyitä armeijassa säästämisessä näin olen olisi. Mannerheimin mukaan sillä on liittolaisia, joka huolehtii omasta puolustuksesta.
Etelä-Vietnam on esimerkki päinvastaisesta tapauksesta: E-Vietnam menetti liittolaiset, koska ei kyennyt mobilisoimaan omia kansalaisia sotaan Pohjoista naapuria vastaan. Tämä olisi myös hyvä muistaa.
Naton vaikutus Suomeen
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1801837
- 1241540
- 351016
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16981- 103930
- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45807
- 4798