exä narsisti kokeili jälleen!

olen eronnut reilusti yli puoli vuotta sitten narsistisesta miehestä.
noh eron jälkeen hän jaksoi kertoilla tunteistaan ja pommittaa aikalailla,yritti saada koukkuaan kiinni takaisin.
kävin terapiassa ja selvisin kaikesta ja ennen kaikkea pääsin selville narsistin käytöksestä.
hiljaiseloa kesti pari kuukautta kun hän alkoi pommittaa entistä lähdettä ja sai tämän koukkuun.nyt ovat siis yhdessä tämän tuttuni kanssa..
tuttuni jonka kanssa narsisti exäni petti minua viime kesänä ja kun sain sen selville ,erottiin lopullisesti.
noh kuinkas ollakaan nyt on ilmeisesti alkanut sitten narskua taas kyllästyttää kun lähetti minulle kaipaus viestin jälleen ja minä kun jo todella luulin että olen rauhan saanut häneltä.
kertokaas kuinka pitkään omat exät joilla tämä persoonallisuuushäiriö on ollut niin kauanko nämä jaksaa yrittää :) ei sillä et haluaisin takas vaan ihan mielenkiinnosta.
mua ei kyllä liikuta enää mikään hänen viestinsä tai tekemisensä koska ymmärrän nämä piirteet.
facebook kavereista olen myös lukenu narsistin käytöksessä että ne haalii itselleen tuntemattomiakin kavereiksi ,kunhan niitä on paljon..
exäni kohdalla tämäkin pitää hienosti paikkaansa.

on muuten hitsin helppoa elää ilman narsistia eli jos joku nyt luki ja kamppailee suhteessaan narsistin kanssa, niin kannattaa taistella itsensä irti ja aloittaa ihana helppo elämä!!!!! suosittelen
11137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Elämä ei silti niin helppoa aina ole vaikka yksi narsisti siitä poistuisikin.Pian huomaat rakastuvasi taas elämäsi mieheen ja sukat pyörii jalassasi ja ajattelet, että nyt löytyi se oikea ei-narsisti kumppani. Jaa....hetken päästä tajuat, että kaikki olikin taas vain pelkkään narsistin kusetusta ja ihmettelet kuinka Alladinin taikalampusta tullut ihana toiveiden toteuttajasi katosi lampun sisään ja ei sanonut sinulle, että toiveita oli vaan kolme ja enempää ei heru.

Äänestä

koskaan ei voi tietää.
oma exäni oli todella taitava puheissaan.
mutta enää en ajattele että kaikki olisi samanlaisia,pitää uskaltaa yrittää vaan.
kokemuksena oli rankka elää narsistin kanssa ja ymmärtää mitä narsismi on mutta sanon että vahva tulee ihmisestä kun sen kaiken yli pääsee.
nyt elän omana itsenä onnellisesti itsekseen mutta en koe olevani yksinäinen.
nautin siitä että rakastan taas itseäni ja ahdistus on poissa.
levollinen ja rauhallinen olo ja valo kirkkaana mennään eteenpäin ilman muuta määränpäätä. pelot on voitettu ja mieli on vapaa.

ilman ammattiapua en seisoisi tässä omilla jaloillani tukevasti maassa.
elämä on

Äänestä
  • Terve näkökanta sinulla, noin sitä pitääkin ajatella.Narsistit eivät silti kaikki ole taitavia puhujia. Hurmaaminen voi tapahtua ihan toisella tavalla ujoa ja viatonta, hiljaista ja hyväntahtoista empaattista näyttelemällä. Sisällä voi asuakin sitten täysin julma, kylmä ja tunteeton ei mitään tunteva ihminen, jolle olet yhdentevevä vaikka jäisit rekan alle..ei hetkauta.

    Osaavat todella olla taitavia..aivan mestareita ja siksi kaikki mikä tuntuu liian hyvältä ollakseen totta kannattaa pitää visusti mielessä. Kukaan ihminen ei heti alussa ole jotain maagisen ylihyvää vaan yleensä kaikki lähtee liikkeelle ns."normaalilla tavalla" Kaikki ylilyönnit tai outoudet kannattaa katsella ja kuunnella tarkkaan.

    Silti mietin onko ihmisistä osa sellaisia, joille kelpaa vain narsisti ja pilvilinnoissa keinuminen. Vaikka välillä sataa alas räpäskää ja tullaan alas nopeaan, niin silti ne hyvät hetket koetaan niin upeiksi, että niitä ei mikään tavallinen kokemus voi korvata. Tuleeko narsistista tavallaan huumetta, kun siitä koukusta on niin vaikea irrottautua--en tiedä?

    Äänestä

omassa terapiassa sain tehtäväkseni miettiä mikä sai minut lähes kymmenen kertaa menemään mukaan tähän tunnepeliin ja koukkuun missä narsisti minua piti.
mitä siitä itselleni sain.

enpä tiedä muuta kuin että aivan ihanaa aikaa oli aina se muutama kuukausi kun oli rakkautta ja tuntui hyvältä.
sitten kun huomasi narskun kyllästymisen ja masennusoireet, helvetti oli irti ja voi elämä minkä ahdistuksen se toi mukanaan minulle.
sama kuvio joka kerta.
mutta minkäs minä sille mahdoin jos oma ei riitä niin huomiota on saatava muualta ja narskullehan sillä ei ole mitään tunnepuolen merkitystä miten se huomio muualta saadaan.
petti tutun kanssa ja ei kai ne sille mitään voi :)
eipä enää liikuta minua.
tulipahan nähtyä :)

Äänestä
  • Minä mietin myös että uskooko narsisti omiin valheisiinsakin,onko hän niin sokeutunut omalle toiminnalleen ja pitää sitä normaalina. Päädyin kuitenkin tulokseen, että kyse on täydellisestä välinpitämättömyydestä, jossa toisen tunteet eivät liikuta ja jossa haetaan vain omaa etua ja mielihyvää.

    Luulin myös että kaikki narsistit jäävät roikkumaan tai eivät halua päästää irti, tämäkin on väärä luulo. Suurin osa näistä vain jättää ja häipyy sen siliän tien selittämättä, keskustelematta tai sanomatta hyvästejä. Raukkoja selkärangattomia pettäjäpelkureita, jotka eivät kestä kohdata itsensä aiheuttamaa häpeää.

    Äänestä

minä jätin ja hän häipyi.
jätti kamansa nurkkiin ja yritti takasin tuloa.
kun oli häipynyt niin oli kuulemma odottelemassa että minä tulen järkiini koska häntä parempaa en voi muka saada :)
totuus oli että hän meni toisen lähteen luo paneskelemaan ja kun kyllästyi siihen niin tavarat alkoi kiinnostamaan ja siinä samalla taas "tunteet" olikin kamalan suuria minua kohtaan jne..
hyvänen aika sanon minä.
en ymmärrä sitä että miten noilla narsisteilla kestää pääkoppa elää tuota hirveää tunnemyllyä ja miten terveys kestää kaiken tuollaisen!!? ja jos loppu elämä on sellaista hullunmyllyä niin luulis kropan sanovan poks.

oma pää sano poks kun ymmärsi mutta luojan kiitos oli rohkeutta astua romahduksessaan terapiapenkkiin ja selvisi hengissä ja voitti vaikeutensa :)

Äänestä
  • Tuota myös ihmetellyt tosissani, että miten niinden pääkoppa ja kroppa kestää. Kyllä niillä niitä ahdistus ja-masennukausia tulee, kun voimat tuppaavat loppumaan ja ei enää jaksetakaan pitää kaikkea koossa.

    Tuo pettäminen on niille ihan elämäntapa, uskollisuus sanana on täysin tuntematon käsite. Uudet valloitukset kiehtovat ja pakko päästä näyttämään taitojaan ja tuomaan esille oma viehätysvoimansa. Narsisti ihailee kaikkea pintaa, kaunista ja täydellistä.Kun kumppanista on nähty kaikki puolet ja hänen kanssa eletty tovi, niin kyllästyminen on väistämättä edessä. Oli kuinka hyvä kumppani tahansa hänet syrjäyttää aina uusi valloitus.Narsisti metsästää kaikkialla missä liikkuukin, hänen on testattava oma markkina-arvonsa ja väliä ei ole sillä onko kohde varattu,vapaa.

    Äänestä

näin se menee ja meni omassa entisessä suhteessa.
aina tuntui että ei vaan riitä kun alkoi huomaamaan näitä merkkejä että jaahas taas minuun on kyllästytty.
ja että narsisti hakee lähdettä taas muualta.
puhuin paljon tunteistani viimeisillä hetkillä ja yritin saada toisen ymmärtämään että en pysty enkä jaksa elää ihmisen kanssa jolle en riitä.
no vihan ja raivonhan sillä sai aikaan.
ja sitten tuli jo todella sellainen olo että antaa olla, ei sen kanssa mistään voi puhua normaalisti.
sitten kun se häipyi nurkista niin huokasi helpotuksesta ja toivoi että sais jatkaa elämää ja sekin ymmärtäis että ei yhdessä ole hyvä olla.
mutta narsistillehan tämä ei käy. käy hetkeksi,kun saa paneskella kaikkia ja ryypätä rällästää ja sitten se keksii taas alkaa lähetteleen kaikenmaailman rakkauden tunnustuksia ja lahjuksia..

voimia ja energiaa meni niin paljon itseltä ja totaallinen pysähtyminen tapahtui kun viimeinen ero tuli.
ja kenellä tuollaisesta monien vuosien hullunmyllystä nyt ei voimat menisi.

päätin mennä eteenpäin, hakea apua itselleni ja kerätä voimat takaisin pikku hiljaa ja levätä itseni takaisin helppoon elämään.
kaiken läpikäyneenä voin nyt sanoa että olo on levollinen

Äänestä
  • Hieno juttu, että olet päässyt tasapainoon itsesi ja elämäsi kanssa. Harmittaa miten paljon nämä narskut haaskaavat toisten ihmisen elämää ja vievät sitä takapakkia, josta uuden aloittaminen alkaa aina nollasta ja on vaikeaa.

    Äänestä

Oliko teillä narsistin kanssa sellainen olo että pitää jotenkin tehdä töitä tai nähdä vaivaa että näkisi hänet iloisena? Minulla oli aika usein niin. Liian harvoin näin hänen hymyilevän, päissään isoimmat hymyt näin vaikka ei alkoholi hänelle mnun kanssani ollessa ollut ongelma. Mietin tosiaan sitäkin että miksi en ole riittävä. Ja sitten oli monta tilannetta että kun minä olin iloinen niin mies sanoi että ole vaan aina iloinen, sua on kivempi katella tuollaisena. Sitten kuitenkin tuli paljon loukkauksia ym ja olis vaan pitänyt olla kuitenkin se iloinen. Ole siinä sitten iloinen kun pitää jännittää toisen seurassa ja pelkää mikä saa hermostumaan.

Äänestä
  • Vielä jatkan että tuota minä en edelleenkään usko tai epäile että mieheni olisi minua koskaan pettänyt. Minusta tuli hänen seurassa mustasukkainen monestakin eri syistä johtuen mutta en koskaan tosissani epäillyt hänen pettävän. Tai enhän minä sitä koskaan voi varmaksi tietää pettikö. Jos nyt kuulisin että oli pettänyt niin olisi helpompaa nyt kun olisi jotain ihan oikeaa ja konkreettista mikä saisi minut varmistamaan että nää ei ollut minua varten. Pettämistä en sietäisi yhtään, narsisti tai ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hilma-- kirjoitti:

olen eronnut reilusti yli puoli vuotta sitten narsistisesta miehestä.
noh eron jälkeen hän jaksoi kertoilla tunteistaan ja pommittaa aikalailla,yritti saada koukkuaan kiinni takaisin.
kävin terapiassa ja selvisin kaikesta ja ennen kaikkea pääsin selville narsistin käytöksestä.
hiljaiseloa kesti pari kuukautta kun hän alkoi pommittaa entistä lähdettä ja sai tämän koukkuun.nyt ovat siis yhdessä tämän tuttuni kanssa..
tuttuni jonka kanssa narsisti exäni petti minua viime kesänä ja kun sain sen selville ,erottiin lopullisesti.
noh kuinkas ollakaan nyt on ilmeisesti alkanut sitten narskua taas kyllästyttää kun lähetti minulle kaipaus viestin jälleen ja minä kun jo todella luulin että olen rauhan saanut häneltä.
kertokaas kuinka pitkään omat exät joilla tämä persoonallisuuushäiriö on ollut niin kauanko nämä jaksaa yrittää :) ei sillä et haluaisin takas vaan ihan mielenkiinnosta.
mua ei kyllä liikuta enää mikään hänen viestinsä tai tekemisensä koska ymmärrän nämä piirteet.
facebook kavereista olen myös lukenu narsistin käytöksessä että ne haalii itselleen tuntemattomiakin kavereiksi ,kunhan niitä on paljon..
exäni kohdalla tämäkin pitää hienosti paikkaansa.

on muuten hitsin helppoa elää ilman narsistia eli jos joku nyt luki ja kamppailee suhteessaan narsistin kanssa, niin kannattaa taistella itsensä irti ja aloittaa ihana helppo elämä!!!!! suosittelen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu