Jormakan tapauksesta kapeita näkemyksiä

Folio Mulder

http://www.mtv.fi/sport/mm2014/uutiset.shtml/2014/05/1893356/komarov-rauhoittelee-shipatshjov-on-hyva-aija-olisin-itsekin-taklannut

Eli jos tuollaista taklausta aletaan puolustelemaan, niin jokainen miettiköön mihin suuntaan pelia laka menemään, kun tuollaisia taklauksia aletaan kyttäämään samalla tavalla kuin tuossa kävi.

Keikko peli on sellaista, että kieko ei mene aina sinne mihin tahdotaan, pelaajat eivät liiku aina kuten pitäisi. Olennainen asia tulisi olla vastustajan kunnioittaminen.

Jokainen tietää, että puuntakaa on helppo antaa vakavia tällejä "puhtaasti". Ruotsalaistuomarit sanoivat, että Jormakka taklattiin puhtaasti. Ei sen nyt noin ole vaan niin, että mitä kohtaa taklataan. Päähän tähdätyt ovat vaarallisa, idioottimaisia taklauksia, joista kuuluu saada pelirangaistuksia, jopa todella pitkiäkin.

Minäkin pystyn kentällä taklaamaan "puhtaasti" tyrmäten vaikka en ole edes aktiivi pelaaja. Osaan luistella hyvin ja nopeaa, pystyn katsomaan toisten liikkumislinjat ja odotan vain kun kohde on sopivasti vastassa, niin ettei huomaa minua ja se riittää.

Kyse on silloin siitä ettei kunnioita toisen pelaajan terveyttä.

11

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reilu se oli

      Ei peli "ala" menemään tuohon suuntaan, vaan on aina ja ikuisesti ollut tuollaista ja nykysäännöillä tulee olemaankin. Varsinkin jokainen vähänkin fyysisempi pelaaja kautta jääkiekon historian on aina noissa tilanteissa taklannut, kkuten Komarovkin todisti. Nyt vaan sattui muutama vähän harvinaisempi juttu kohdalleen:

      -Jormakka tarjoili tilanteen.
      -Venäläinen osui turhankin hyvin kohdalle, vaikka ei ottanut varsinaisesti vauhtia, ei hypännyt, eikä lyönyt. Venäläisen pituus myös vaikutti.
      -Tv teki tapauksesta kohun.
      -Jormakka tuupertui. Samassa pelissä oli useita härskimpiä vahingoittamisyrityksiä laitataklauksien muodossa, mutta niissä ei vaan sattunut pää kolahtamaan.

      Nykyisin näitä saattaa tapahtua aavistuksen aienpaa useammin kasvaneen vauhdin ja massojen vuoksi. Suurin ero aiempaan on kuitenkin näiden suuremmassa paheksunnassa nykyisin.

      Vaikka nämä lätkään nykysäännöillä erottamattomasti kuuluvatkin, niin nykyisinn yleisö ei halua nähdä pelaajien telomista. Ja sen estämiseksi on tehtävä sääntö- / varustemuutoksia. Joko takaukset kielletään kokonaan tai sitten kehitellään Idioottiturvalliset varusteet. Nykymenolla näitä tulee kuitenkin aina tapahtumaan, eikä yksittäisen taklaajan syyllistäminen lajin ominaispiirteistä auta yhtään.

    • kaikenl.törttöilyä

      Me näimme mitä siellä tapahtui. Turha sitä on muuksi selitellä. Ja ruotsalaistuomarit pitäisi laittaa joksikin aikaa pelikieltoon. Siitä olisi pitänyt rankaista jo pelin aikana. Kyllä venäläinen hyppäsi ja jysäytti päähän. Siitä Jormakka kaatui, kun sai tällin päähänsä.
      Lisäksi heidän olisi pitänyt puhaltaa peli poikki, kun kiekko oli maalivahtimme hallussa.
      Saksalaisetkaan eivät työntäneet mailaa maalivahtimme peräpään alle, kun kiekko oli siellä.
      Seuraavaksi varmaan joku keksii ottaa kiekon maalivahdin hanskasta ja heittää maaliin.
      Ruotsalaistuomarit saisivat vahtia omia pelaajiaan, etteivät käytä dopingia.

      • reilu taklaus

        Päähän osui, kun urpo veti sokkona pää edellä suoraan päin vastustajan pelaajaa. Kontaktilajissa tulee osumaa ja jos haluaa pelata uransa kunnialla loppuun, niin paras alkaa pikkuhiljaa katselemaan mihin luistelee ja missä asennossa.

        Venäläinen ei hypännyt, vähän nojasi, kuten asiaan kuuluu.


      • Mie vuan
        reilu taklaus kirjoitti:

        Päähän osui, kun urpo veti sokkona pää edellä suoraan päin vastustajan pelaajaa. Kontaktilajissa tulee osumaa ja jos haluaa pelata uransa kunnialla loppuun, niin paras alkaa pikkuhiljaa katselemaan mihin luistelee ja missä asennossa.

        Venäläinen ei hypännyt, vähän nojasi, kuten asiaan kuuluu.

        Vähän nojasi?

        Käsittämätön näkemys, kun käsivarsi heilahtaa päähän kuin heinämiehellä!

        Todella törkeä lyönti - olisi voinut taklata, jos olisi osannut.


      • reilu taklaus
        Mie vuan kirjoitti:

        Vähän nojasi?

        Käsittämätön näkemys, kun käsivarsi heilahtaa päähän kuin heinämiehellä!

        Todella törkeä lyönti - olisi voinut taklata, jos olisi osannut.

        Eikä lyönyt, vähän antoi vauhtia itse osuman jälkeen. Varsinainen pommi tuli olkapäällä ja sen jälkeinen kädenheilautus tuskin vaikutti mitenkään lopputulokseen. Korkeintaan horjutti vähän enemmän tasapainoa, mutta nurin siinä olisi menty kuitenkin.

        Minä en oikein ymmärrä, että mihin voi taklata reilusti jos kaveri tulee päin pää alhaalla? Väkisinhän siinä osuu päähän silloin. Toki olisi voinut jättää kokonaan taklaamatta, mutta tuskin taklaukseen lähtiessään itsekään uskoi, ettei kuupelo yhtään nosta päätään tai varaudu mitenkään.

        Jos Jormakka olisi pelannut tilanteen edes puolinormaalisti, siinä olisi ollut kisojen kehutuin taklaus. Vaan ei pelannut, niin päähän osui ja kummatkin joutuivat kärsimään.


      • reilu taklaus
        reilu taklaus kirjoitti:

        Eikä lyönyt, vähän antoi vauhtia itse osuman jälkeen. Varsinainen pommi tuli olkapäällä ja sen jälkeinen kädenheilautus tuskin vaikutti mitenkään lopputulokseen. Korkeintaan horjutti vähän enemmän tasapainoa, mutta nurin siinä olisi menty kuitenkin.

        Minä en oikein ymmärrä, että mihin voi taklata reilusti jos kaveri tulee päin pää alhaalla? Väkisinhän siinä osuu päähän silloin. Toki olisi voinut jättää kokonaan taklaamatta, mutta tuskin taklaukseen lähtiessään itsekään uskoi, ettei kuupelo yhtään nosta päätään tai varaudu mitenkään.

        Jos Jormakka olisi pelannut tilanteen edes puolinormaalisti, siinä olisi ollut kisojen kehutuin taklaus. Vaan ei pelannut, niin päähän osui ja kummatkin joutuivat kärsimään.

        Ja kun taas katsoin tilanteen, niin Jormakka luopui kiekosta vajaa sekunti ennen tälliä. Ja hän oli itse kiekon ja venäläisen välissä, joten venäläinen ei välttämättä nähnyt koko jättöä eli lähti taklaamaan selvästi kiekollista miestä ja vielä aika suoraan edestä päin kulkusuuntiin ja pelikenttään nähden. Jormakka vaan kuikuili kulkusuuntaansa nähden taaksepäin pää alhaalla ja veti samalla kovaa vauhtia päin venäläistä.


    • reilu se oli

      Kauhea tuuri muuten Jormakalla, että kohdalle sattui kapeaharteinen taitopelaaja. Kun Jormakka olisi tarjoillut tuon tilanteen jollekin voimahyökkääjälle, niin Jormakan ura voisi olla paketissa. Ja täysin omasta syystään, koska taklaus oli tyylipuhdas.

    • reilu oli

      http://m.mtv.fi/uutiset/sport/mmlatka/2014/05/1895850

      Tässä kisojen komeimmaksi hehkutettu taklaus. Ja miten eroaa Jormakan tapauksesta? No siten, että Brunner piti päänsä ylhäällä, jolloin osuma tuli lähinnä kroppaan. Taklaajan tekona ihan yhtä komea / ruma kuin tuo Shipatsevinkin. Eihän taklaaja ehdi miettimään, että mahtaako taklattava kohta painaa pään matalaksi?

    • Kommentoi mielipiteesi

      Käykääpäs kattomassa tästä hyvä urheilu blogi www.sporttinet.blogspot.com

    • Hyvä Ville

      Mikä huuto olisi ollut, jos olisi ollut Ville Peltonen taklattavana

    • MrJuha82outomies

      SELVÄSTI KOHDISTI TAKLIN PÄÄHÄN.
      HAKI PÄÄTÄ.
      VAIHTOON toi venakko(prkl).
      Laitan vaikka pääni pantiksi, että se oli törkeä takli ja valtaosa on kanssani samaa mieltä.
      LAITAN PÄÄNI PANTIKSI.
      OLEN OIKEASSA.
      OLEN HÄRKÄ hah.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      137
      7592
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2908
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      320
      1757
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      269
      1435
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      107
      1223
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1149
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1062
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      946
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      20
      926
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      921
    Aihe