Joku veti taas välistä?

Urheilutalon remontti nousi 500 000 eurosta 1 300 000 euroon. Vetiko joku taas välistä? Tulee mieleen koripalloilijoitten tuolikaupat.
6218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei vetänyt välistä kukaan mitään. Urheilutalo on romu mikä romu, jonka remontointi tulee kalliimmaksi kuin ensin arvioitiin. Näinhän muissakin korjausrakentamistilanteissa yleensä käy. Miksi ihmeessä Lapuan urheilutalo olis poikkeus tästä?

Äänestä
  • Kenen ammattitaidottomuudesta kertoo se, että arvio menee noin pahasti pieleen? Vai onko kyseessä poliittinen harhautus, jolla halvemmalla hinnalla saatiin päätös ja sitten päästettiin hyeenat haaskalle = verorahojen kimppuun?

    Äänestä

  • Mistähän johtuu tämä kaupungin kiinteistöjen huono kunto esim. Ritamäen ja Liuhtarin koulut. Puuttuuko ammattitaito hoitaa kiinteistöjä,kun hyvistä kiinteistöistä tulee järjestään kuntoluokka rämä.Tulee mieleen tämä valtion virastotalo,jonka valtio hylkäsi myös rämänä.Kas kummaa osaavien käsissä tämä talo on taas toiminnassa.Ottakaa kaupungin virkamiehet tästä opiksi.

    Äänestä

No nyt vain salin käyttäjät hattu kiertämään, ei verovaroin korjattava kohde.

Äänestä
  • Eikös tässä ole kysymys uimahallin katon ja ilmastoinin remontista eikä salin remontista ?

    Äänestä

oli odotettavissa koko laskelma,että muka noin halvalla saadaan tehtyä.

Kyllä nykypäivänä pystytään rakennusten kulut uuttakin tehdes aika tarkasti laskemaan,mutta ei meillä lapualla,valitettavasti.

Tuommoisten laskelmien tekijät uudestaan koulunpenkille.

No,jospa nyt tehtäis tuolla isolla rahalla kerralla kunnolla,kun monesti vaan on käynyt että vuoden päästä korjataan uudestaa.

Ja se pulpettikatto,unohtakaa jo ne tasakattohupaverholut,kun ei kerran kunnossapito tasakattoisis ketään kiinnosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta lomautettu kirjoitti:

Urheilutalon remontti nousi 500 000 eurosta 1 300 000 euroon. Vetiko joku taas välistä? Tulee mieleen koripalloilijoitten tuolikaupat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu