Päivän sana. (Room. 8:26.)

Kristillisessä elämässämme olemme usein hämmentyneitä saamistamme rukousvastauksista.Rukoilemme kärsivällisyyttä, ja taivaanllinen Isämme lähettää luoksemme mitä ärsyttävimpiä ihmisiä, sillä ahdistus saa aikaan kärsivällisyyttä.
Rukoilemme nöyrää mieltä, ja Jumala lähettää kärsimyksiä, sillä opimme kuuliaisuutta siitä mitä kärsimme. Rukoilemme epäitsekkyyttä, ja Jumala antaa meille mahdollisuuksia uhrautua toisten hyväksi ja jopa antamaan henkemme veljien tähden. Rukoilemme voimaa ja sävyisyyttä, ja jotkut saatanan lähetit kiusaavat meidät lähes hengiltä. Rukoilemme Herra, lisää meille uskoa , ja raha lentää käsistämme tai lapset sairastuvat. Tai saamme apulaiseksemme huolimattoman, tuhlarin,ja laiskan. Rukoilemme Jeesuksen mielen mukaista sydäntä, ja meille osoitetaan jotain halpaa palvelustehtävää.Ehkä joku vahingoittaa meitä, emmekä saa vaatia siitä korvausta. Rukoilemme ystävällisyyttä, ja tulee karmeita ja suututtavia tilanteita,joihin on suuri kiusaus langeta.Rukoilemme levollisuutta, ja hermomme kiristyvät äärimmäisestä jännityksestä.Mutta Herraan katsomalla saatamme oppia, että kun Hän antaa levon, ei kukaan eikä mikään voi aiheuttaa levottomuutta.Rukoilemme rakkautta, ja Jumala lähettää outoja kärsimyksiä, ja panee meidät epämiellyttävien ihmisten pariin.Tie rauhaan ja voittoon merkitsee, että otat rakastavan Isän kädestä vastaan kaikki elämäsi olosuhteet ja koetukset. Kirjasta. Virtoja erämaasa.

8

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässäpä oli kyllä oivallinen kirjoitus.

      Pistäkääpä tuosta kirjoituksesta sellainen versio ajatuksiinne, että korvaatte Jumalan itsellänne ja oman lapsenne toiselle puolelle.

      MIllainen isä olisitte?

      Eli tähän tapaan:

      Lapsesi pyytää nöyrää mieltä, ja isänä annat hänelle kärsimyksiä, jotta lapsesi oppisi kuuliaisuutta siitä mitä kärsimme.

      Lapsesi pyytää voimaa ja sävyisyyttä, ja isänä koetat kiusata lapsesi lähes hengiltä , jotta hän oppisi jotain.

      Lapsesi pyytää rakkautta, ja isänä annat lapsellesi outoja kärsimyksiä, ja työnnät lapsesi epämiellyttävien ihmisten pariin, jotta lapsesu oppisi jotain.

      Ja niin edelleen.

      Eikös ole hieno isä, eli juuri samanlainen kuin on teidän jumalanne!

      Tuollaista vastenmielistä otusta te palvotte ja toivotte pääsevänne häntä palvomaan ikuisuudeksi kuolemanne jälkeen. Tervemenoa, sanon ja toivotan ja toivottavasti saatte sitä, mitä olette tilanneet.

      Arvatkaapas kahdesti, että miksi tuollainen Isä menettää ajatteluun kykenevien ihmisten keskuudessa suosiotaan koko ajan kiihtyvällä vauhdilla?

      Ja arvatkaapas kahdesti, että millainen on se porukka, joka jää jäljelle, eli millaiseen ihmiseen tuollainen isä vetoaa?

      • pyh!

        Lässyn lässyn.


      • Tietenkin tuon kirjassa esitetyn tulkintatavan takana on se havainto, että elämä on täynnä kaikenlaista kärsimystä ja vastoinkäymistä.

        Niin on silloinkin, kun uskoo Kristinuskon tunnustuksen mukaan – vaikka olisi kuinka harras ja aktiivinen rukouksessa ja hartauden harjoittamisessa, vähäosaisten auttamisessa ja lähetystyössä.

        Tottahan silloin on lohduttavaa rakennella selityksiä, jotka saavat kurjuuden näyttämään rakastavan Jumalan tarkoituksemukaiselta toiminnalta.

        Cowman on tuossa selitysten tuottamisessa taitava ja hänen sanankäyttönsä on mukaansatempaavaa.

        Yksi mahdollisuus olisi suunnata päivittäin hymyillen ja kiitollisin mielin huomio kaikkeen siihen hyvään, jota meillä jokaisella kuitenkin myös on. En ole lukenut Cowmanin kirjaa. Ehkä sieltä löytyy tämänkin suuntainen ohje.


      • näköaloja katseissan

        Maailmassa katson näitä bushmannihenkisiä isiä.
        Eräskin uskonnoton kaatoi poikansa päälle kiehuvaa vettä, pieksi jne.
        No, ei pitäisi edesmenneestä puhua, mutta jälkipolven tunnen, niin koulumaailmastani.
        Sama talo, omistaja vaihtunut.
        Puhutaan äidistä. Tytär tuli rappusia mukkelismakkelis rintamamiestalon rappusia alas. Äiti suuttui ja hakkasi tyttärensä hengiltä.
        Mennään 350 metriä toiseen taloon. Perhe aivan "ulospäin" normaali virkamiestalo.
        Isäntä tosin maailmaa nauttineena kannatteli harteillaan suurta egoa, että ateismi voisi hyvin. Emäntä hermostu ja hyppäsi 8. kerroksesta alas. Tosin heidän talonsa oli se rintamamiestalo... Olikohan kyläreissulla. Tämä 30 vuotta sitten.
        Tämän hypänneen naapurirouvan perhetuttu, myös virkamiestalollisen rouva ilmeisesti ihastui tuohon ilmalentoon niin, että oletti autuuden olevan tuon kahdeksankerroksen väärtti ja teki saman tempun.
        Eli aivan siitä ympäristöstä, johon muutin, rauhallinen muutoin asuinympäristönä.

        Mutta, jotain näissä naisten miehissä oli sitä, että ajoi vaimot, perheitten äidit tuohon tekoon.

        Jos, ja uskoisin niin, että sydämestä puuttui se perustus, joka olisi kestänyt.

        Sen olisi turvannut tämä Taivaallisen Isän käsi.


      • näköaloja katseissan kirjoitti:

        Maailmassa katson näitä bushmannihenkisiä isiä.
        Eräskin uskonnoton kaatoi poikansa päälle kiehuvaa vettä, pieksi jne.
        No, ei pitäisi edesmenneestä puhua, mutta jälkipolven tunnen, niin koulumaailmastani.
        Sama talo, omistaja vaihtunut.
        Puhutaan äidistä. Tytär tuli rappusia mukkelismakkelis rintamamiestalon rappusia alas. Äiti suuttui ja hakkasi tyttärensä hengiltä.
        Mennään 350 metriä toiseen taloon. Perhe aivan "ulospäin" normaali virkamiestalo.
        Isäntä tosin maailmaa nauttineena kannatteli harteillaan suurta egoa, että ateismi voisi hyvin. Emäntä hermostu ja hyppäsi 8. kerroksesta alas. Tosin heidän talonsa oli se rintamamiestalo... Olikohan kyläreissulla. Tämä 30 vuotta sitten.
        Tämän hypänneen naapurirouvan perhetuttu, myös virkamiestalollisen rouva ilmeisesti ihastui tuohon ilmalentoon niin, että oletti autuuden olevan tuon kahdeksankerroksen väärtti ja teki saman tempun.
        Eli aivan siitä ympäristöstä, johon muutin, rauhallinen muutoin asuinympäristönä.

        Mutta, jotain näissä naisten miehissä oli sitä, että ajoi vaimot, perheitten äidit tuohon tekoon.

        Jos, ja uskoisin niin, että sydämestä puuttui se perustus, joka olisi kestänyt.

        Sen olisi turvannut tämä Taivaallisen Isän käsi.

        Voi hurja. Että eräskin uskonnoton oli tosi kamala ihminen. Ja ateistimiehen vaimo hyppästi parvekkeelta kuolemaan.

        Nämä varmaankin nyt todistavat sen, että Jumala on olemassa ja Raamattu on oikeassa ja näistähän sitten jo vääjäämättä seuraakin, että adventistien 28 opinkohtaa ovat timantinkovaa totuutta alusta loppuun.

        Minä suorastaan rakastan tinkimätöntä asiallisuutta ja logiikkaa.

        Kumma juttu vain, että kenelläkään minun tuntemistani ateisteista ei ole ollut tuollaisia ongelmia.

        Toisekseen, sopivasti, tai pikemminkin sopimattomasti poimimalla voisin kertoa todella kamalia juttuja adventistiperheistä. Myös muiden hartaiden uskovien joukosta löytäisin helposti hiuksianostattavia kaameuksia.

        Mutta en tee sitä.

        Tarinat, joissa ei anneta mitään lähdevinkkiä, ovat niin kovin noloja. Tulee mieleen lapsuusvuosien hurjat tarinat, jotka kiersivät ja kehittyivät aina vain hurjemmiksi. Eikä kukaan enää tiennyt, kenelle nuo asiat olivat oikeasti tapahtuneet. Paitsi pari tarinaa, jotka onnistuin jäljittämään lähteilleen. Eräs kertojan lahjakkuudella siunattu kaverini oli keksinyt ne ihan omasta päästään.

        Ja varsinkaan en ala täällä nimillä mainiten kertoa henkilökohtaisista tragedioista.

        Tuollaisilla anekdooteilla ei oikeasti osoiteta yhtään mitään oikeaksi tai vääräksi.


    • sanat

      hyvä sana

    • Totunen

      Rukoilemme:
      " Isä anna meille meidän syntimme anteeksi .. niin kuin mekin annamme anteeksi niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet .. Jeesuksen nimessä ..

      Ja kaikki kansa sanoi :
      Aamen

    • "Virtoja erämaassa": Kirjan tekijä on Lettie B. Cowman (1870–1960).
      http://en.wikipedia.org/wiki/Lettie_Cowman

      Hän kuului ainakin nuorena seurakuntaan nimeltä "Grace Methodist Episcopal Church". Hän ja hänen isänsä muun muassa toimivat lähetystyössä Japanissa. He perustivat sinne yhteisön nimeltä "Oriental Missionary Society".

      Alkuteos on julkaistu vuonna 1925. Käännöksiä on yli 20 kielelle ja painosmäärä on varsin huomattava.

      Uusin suomenkielinen 6. painos on vuodelta 2010. Ensimmäinen suomennos niin yllättävän myöhään kuin 1990.
      http://www.aikamedia.fi/tuote/346/virtoja-eramaassa

      Kun noinkin pitkän lainauksen laittaa niin on asiallista kertoa kunnolla, mistä se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      36
      10545
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6314
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4882
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4707
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      115
      4047
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3398
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3050
    Aihe