Rakkaus huutaa yössä!

Lueskelin vanhoja keskusteluja aikaväliltä 9.4-5.10.2004. Oli mielenkiintoista katsoa samalla mikä helluntailaisuus palstalla eniten kiinnostaa aiheena lukijoita.

Ylivoimainen ykkönen aiheena oli "Mitä on rakkaus" huimat 30 786 lukijaa.

Seuraavat sijat menivät 3000 - 4000 lukijan välillä olevat aiheet: työn teko sunnuntaina ja useat seksuaalisuuteen littyvät kysymykset. Heti näiden jälkeen olivat kielillä puhuminen, seurakunnasta erottaminen, terve&sairas&usko keskustelut.

Mitä on rakkaus keskustelun ylivoimasta voi todeta, että ihmiset elävät rakkaudettomassa maailmassa, etsivät ja kysyvät meiltä MITÄ ON TODELLINEN RAKKAUS?

Onko meistä kertojiksi heille Jumalan rakkaudesta?
5254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ikuisesta helvetin piinasta tuskin kannattaa aloittaa. ?

:o[

Äänestä

Lukusi ovat oikeita. Päätelmäsi on kumma: miten niin ihmiset elävät rakkaudettomassa maailmassa sen perusteella, että nuo aiheet ovat suosittuja? Ehkä nuo aiheet ovat suosittuja vaikkapa siksi, että mm. seksuaalisuudesta on tällä palstalla esitetty niin perusteettoman päättömiä: tuomittu milloin homot milloin lesbot. Semmoinen tuomio ei ole lähimmäisenrakkautaa vaan vihaa.

Keskustelut kiinnostavat, koska helluntailaiset ovat vihassaan niin avoimia, ihmisvihalaisuus olisi minusta hyvä nimi helluntailaisuudelle - ikävä kyllä. Katsopa vaikka kesksutelua, jota alempana käydään laista. Eikö kaikkein vihaisin teksti tule sielläkin uskoviksi itsensä sanovilta? (Sanot taas, että vihaatte sunti. ette ihmisiä. Ei kuitenkaan tunnu siltä, että osaisit erottaa homon ihmisenä ja synnin, jota hän EI edusta - tuomiora osaat jaella.)

Äänestä

Onko ihmiselle helpompaa vihata kuin rakastaa ? Kasvammeko jo lapsena vihan ilmapiirissä ? Jäytääkö meidän sydämissämme viha, joka saa niin erilaisia muotoja esiintymisessämme. Kun ihminen tulee uskoon ja Jumalan rakkaus alkaa lämmittää ihmisen sydäntä, pystyykö vihassa kasvanut ihminen ottamaan rakkauden vastaan niin, että hän voisi viestittää eteenpäin muille rakkautta. Jos sydän on niin vihan täyttämä, kuinka kauan kestää, kun rakkaus alkaa pehmittää sitä. Jumala on sanassaan luvannut antaa lihasydämen kivisydämen sijaan. Kuinka kauan kestää, että vihan kuormien alle kaatunut ihminen jaksaa nousta ottamaan vastaan sen ainoan rakkauden, joka voi häntä auttaa ? Kuinka nopeasti vuosien aikana kerääntynyt viha alkaa hävitä, kun ihminen kokee Jumalan rakkauden täyttävän sydämen ? Onko ihmisen, joka on lapsena saanut kokea rakastavaa huolenpitoa helpompaa löytää rakastava Jumala ?

Jumala, sinä annoit meille Jeesuksen, että me Hänen kauttaan pelastuisimme. Sinä rakastit meitä niin paljon, miksemme osaa ottaa sinun rakkauttasi vastaan. Minunkin sydämeni kaipaa rakkauttasi enemmän kuin mitään muuta, mutta minä en tiedä mitä on rakkaus. Minä tiedän, mitä on viha. Tiedän sen, kun vaatimukset kaikkialta alkavat täyttää elämän niin, että ei jaksa nousta seuraavaan päivään. Toivoisi, että olisi aina yö. Saisi olla unessa, ei muistaisi omaa pahuuttaan, ihmisten vihaa, ei tarvitsisi etsiä ihmisten hyväksyntää.

Kiitos Jeesus, että olet tullut elämääni. Olisin tuhoon tuomittu ilman sinua. Anteeksi, että tuotan niin useasti sinulle häpeää. Mutta, kun minä en osaa rakastaa, vaikka minä tahtoisin. Minä haluaisin viedä Jumalan rakkautta niile, joiden sydämet on viha täyttänyt, koska heille ei ole koskaan sanottu, että äiti tai isä rakastaa heitä.

Kiitos Jumalalle siitä, että rakkaus on kuitenkin suurempi voima kuin viha. Sinne minne rakkaus ilmestyy, täytyy vihan puikkia pakoon.

Äänestä
  • Asiaa!

    Äänestä

  • >>>>>

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nettirabbi kirjoitti:

Lueskelin vanhoja keskusteluja aikaväliltä 9.4-5.10.2004. Oli mielenkiintoista katsoa samalla mikä helluntailaisuus palstalla eniten kiinnostaa aiheena lukijoita.

Ylivoimainen ykkönen aiheena oli "Mitä on rakkaus" huimat 30 786 lukijaa.

Seuraavat sijat menivät 3000 - 4000 lukijan välillä olevat aiheet: työn teko sunnuntaina ja useat seksuaalisuuteen littyvät kysymykset. Heti näiden jälkeen olivat kielillä puhuminen, seurakunnasta erottaminen, terve&sairas&usko keskustelut.

Mitä on rakkaus keskustelun ylivoimasta voi todeta, että ihmiset elävät rakkaudettomassa maailmassa, etsivät ja kysyvät meiltä MITÄ ON TODELLINEN RAKKAUS?

Onko meistä kertojiksi heille Jumalan rakkaudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu