Ateistien väitteissä ristiriita

mikä on totuus

Ensinnäkin jos sanotaan ateismin johtavan moraalittomuuteen tai sillä olevan jotain negatiivista vaikutusta mihinkään, ateistit kiistävät sen hokemalla mantraa ateismi on vain jumaluskon puutetta ateismi on vain jumaluskon puutetta.

Kuitenkin eräs ateistien suosikkiväitteistä on se, että ateistit ovat keskimäärin uskovaisia vähän älykkäämpiä, joten on todistettu että ateismilla on muitakin vaikutuksia kuin pelkistetty jumaluskon puute. Näistä vaikutuksista tulee keskustella ja esim. ateistien taipumus vähempään hyväntekeväisyyteen tulee voida ottaa esiin tällä palstalla.

9

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieti vähän

      Ei se älykkyys ole seuraus vaan syy.

    • Kyllästynyt

      Niin, sana ateismi tosiaan tarkoittaa sitä, että ei uskota jumaliin. Sitä en tiedä, miten se mantraksi muuttuu, mutta antaa olla.

      Ja tuo älykkyydenkin korrelointi on tutkittu.

      Arveletko sinä, että ihmiset ovat ensin tasalaatuisia jja äly sitten muuttuu sen mukaan, uskoksiiko johonkin vai ei? Voisiko olla niin, että äly vaikuttaisi valintoihin? Ei tämä kummoista mietintää vaadi oikeasti.

      Ihan mielenkiintoisen asian otit esiin, nimittäin hyväntekeväisyyden. Kristityillähän on Jeesuksen lukuisien käskyjen mukaan velvoite luopua kaikesta omaisuudestaan, joten voisin kuvitella kristittyjen tekevän enemmän hyvää. Sellaista en tosin ole havainnut lainkaan. Sinulla oli joku tutkimustulos asiasta?

    • mot

      Tiesitkö, että maailman suurimmat lahjoitukset hyväntekeväisyyteen on antanut ateisti Bill Gates?

    • Älykkyys on henkilöön kohdistuva, ei näkemykseen. Kuten sanoit itsekkin "ateistit ova älykkäämpiä.." "ateismi on...". Ateismi ei ole sama asia, kuin ateisti.

      Ps: Et Jaakob huijaa ketään, vaikka kirjoitat multinikillä. Kirjoitat aina samalla tyylillä ja hoet itse samaa mantraa jatkuvasti, joten sinä et voi piiloutua.

    • "joten on todistettu että ateismilla on muitakin vaikutuksia kuin pelkistetty jumaluskon puute."

      Väärin. Kukaan ei väitä, että älykkyys olisi ateismin seurausta. Olet siis luonut olkiukon.

      "Ensinnäkin jos sanotaan ateismin johtavan moraalittomuuteen"

      Olet silloin väärässä, koska ateismissa ei ole oppeja.

      • Väite, että ateismi on vain jumaluskon puutetta, ei mitään muuta, on totta. Ateismi ei ole mitään hyvään tai pahaan johtavaa ihmisen tekojen kannalta. Kaikki riippuu kustakin ihmisestä, kuten uskovienkin kohdalla.

        Väite, että ateistit ovat älykkäämpiä, on osittain tottakin, mutta tiedän vain mitä olen itse nähnyt. Mutta ei ateismi johda mihinkään suuntaan älyn tasolla, eikä siis voi sanoa, että ateismilla on vaikutusta ateistin koko elämään.

        "Ateistin taipumus vähempään hyväntekeväisyyteen", on kova väite, ja loukkaa minua, joka olen pannut kaikki liikenevän rahan hyväntekeväisyyteen. Sellainen taipumus ei siis tule ateismista, ettei halua auttaa.


    • Yleisesti ateismin eri määritelmien yhteisinä piirteinä on joko näkemys, että jumalia ei ole olemassa tai jumalauskon puuttuminen (wikipedia).

      Jumaluskon puute tuskin aiheuttaa älykkyyden kasvua, mutta toisinpäin tämä hyvinkin mahdollisesti toimii.

      Olisko jotain tutkimustuloksia tai muuta luotettavaa näyttöä esittää hyväntekeväisyysväitteeseen? Ei minulta ainakaan ole koskaan kysytty SPR:n tai sotaveteraanien tms keräyksissä että ollaankos sitä uskovia vai ateisteja. Ehkä tätä on jossain luotettavasti selvitetty, joten olisi mielenkiintoista nähdä tarkempaa tietoa asiasta.

    • ONKO?

      Ateistisuus on itsensä huijaamista, ketkä siihen johdattaa?
      Itsekontrollin paikka jokaiselle ateistille missä mennään, onko älyä enää sen vertaa?

      • ONKO "Ateistisuus on itsensä huijaamista".

        Ja ketkä siihen johdattaa? Minua ei siihen kukaan johdattanut, mutta elettyäni kristittynä, aloin havaita kaikenlaista, joka osoitti minulle kristinuskon valheellisuuden ja tyhjyyden. Olin huijattuna kristittynä, en suinkaan ateistina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe