Pelätäänkö vasureita?

Kepussa ja kokoomuksessa on kova hätä saada 16-vuotiaat äänestämään vaaleissa. Näin saataisiin lapsirikkaiden lestadiolaisperheiden varmat äänet lisäämään porvaripuolueiden kannatusta.
Konstit on monet, kun vaalitappio uhkaa.
7489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tämän päivän vasurit ovat ilman suurta populismia toimiva asiallinen puolue. Porvarina arvostan aina vakavasti otettavaa aatteellisuutta, vaikka vasemmistolaistakin.
Vouhottajat politiikassa pilaavat asiallistenkin maineen. Käyköön kevyesti heitetty esitys äänestysikärajasta esimerkkinä.

Äänestä

Vasemmisto on kuolemassa sukupuuttoon. Ehkä äänioikeus pitäisi olla vain 80-vuotiailla puoluetyön veteraaneilla.

Äänestä
  • Yleinen vasemmistolaisuus on kovan kapitalismin leviämisen myötä kasvussa. Tutkailepa vaikka Euroopan maiden parlamenttien voimasuhteita.
    Mitä enemmän porvari kurittaa, sitä enemmän äänestäjät hakeutuvat sosiaalisempaa ajattelua kannattavan maltillisen vasemmiston piiriin.
    Kommunismi vallankumousaatteineen on menneisyyttä.

    Äänestä

Ei teitä kyllä kukaan pelkää.Eihän teitä oteta edes vakavasti Suomessa.Tehän valitatte joka asiasta märkä lehmä.Jos te tekisitte yhtä ahkerasti töitä, kun paskaa puhutte, niin teillä olisi kannatus ainakin puolet siitä mikä on Keskustalla tai Kokoomuksella.

Äänestä
  • Vasemmistoliiton kannatus on prosentuaalisesti enemmän kuin puolet Kokoomuksen kannatuksesta, joten työtä siis tehdään!

    Äänestä

  • Kotilainen kirjoitti:

    Vasemmistoliiton kannatus on prosentuaalisesti enemmän kuin puolet Kokoomuksen kannatuksesta, joten työtä siis tehdään!

    Vasurit hävisi varmaan 50 paikkaa valtakunnallisesti. Tosin muutaman kuntaliitoksen vuoksi paikkojakin oli vähemmän jaossa, mutta silti.

    Äänestä

  • Kyllä se märkä lehmäkin ammuu kun siltä appeet loppuu kintut köytetään ja vedellään vielä tisseistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotilainen kirjoitti:

Kepussa ja kokoomuksessa on kova hätä saada 16-vuotiaat äänestämään vaaleissa. Näin saataisiin lapsirikkaiden lestadiolaisperheiden varmat äänet lisäämään porvaripuolueiden kannatusta.
Konstit on monet, kun vaalitappio uhkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu