Ulkomaiden yhtiöt?

Börssikeitto

Miksi kaikki sijoittavat vain suomalaisiin firmoihin? Miksei ketään haluta sijoittaa amerikkalaisiin, kanadalaisiin tai edes ruotsalaisiin firmoihin? Siellä ne suuret kalat vaeltavat, siellä kannattaa onkia. Suomessa on vain Kone oyj.

1

262

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järki mukana

      Intel on noussut 10$ viimeisen 3kk aikana. En tosin tiedä onko se enään hyvä sijoitus mutta kyllä noita nousijoita jenkki markkinoita löytyy vaikak kuinka paljon. Varovoisuus vaivaa jenkki markkinoitakin eli tulouttaa kannattaa kun on voitolla. Mitä ylemmäksi kurssi on noussut sitä varmemmin se myös alas tulee. Kannattaa muistaa maailman talous tilanne joka painaa kaikki a pörssejä. Shorttarit myös iskevät ja se vo iaiheuttaa yhdessä yössä tuntuvia tappiota tai arvon alenemisia. Jos ennemmän sijitat 100.000 sijoitus voi menettä äarvoaan 20.000 yhdessä yössä. Esimerkkinä AMD joka putosi juuri viime viikolla 4.60 tasosta 1$ alas yhdessä yössä tai päivässä.
      http://finance.yahoo.com/echarts?s=AMD Interactive#symbol=AMD;range=5d
      Ja tuollaisen summan takaisin saaminen voitoilla ei ole mitenkään helppoa koska pääomakin on pienentynyt aika merkittävästi.
      Kyllä ulkomailtakin tuottoa saa jos on tuuria ja malttia. Mutta varovaine nkannattaa olla. Myy kun olet voitolla on minun neuvoni. Ja myy vaikka pienellä tappiolla ja osta takaisin kun osake on tippunut pohjille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      97
      1635
    2. 72
      1264
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1232
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      278
      1016
    5. 95
      929
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      40
      914
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      80
      787
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      787
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      763
    10. 45
      705
    Aihe