Niin voiko kolme lasta opettaa samalla opetusluvalla jne. samoihin aikoihin tulisi meinaan melko halvaksi..
3 opetettavaa samalla luvalla
7
782
Vastaukset
- Kari
Opetusluvat haetaan yhdistelmälle opettaja - auto - oppilas. Jos aiot opettaa kaikkia samanaikaisesti, niin säästöä syntyy oikeastaan vain auton katsastuksesta ja opettajan kirjallisista. Muuten kulut ovat oppilaskohtaisia.Jokaiselle oppilaalle joutuu hakemaan oman lupansa.
- rattijehu
”Niin voiko kolme lasta opettaa samalla opetusluvalla jne. samoihin aikoihin tulisi meinaan melko halvaksi..”
Poliisien sivulta ilmenee taksoitus:
Oppilaan ajokorttilupahakemus 61 €
Ajoneuvon opetuslupa 28 €
Ainakin ajokorttilupahakemus on jokaiselle henkilökohtainen.
Poliisitaloista tuo pitänee tiedustella, voiko saman opetusluvan kirjoittaa enemmälle kuin yhdelle oppilaalle samaan pumaskaan. Koska normaalitapauksissa opetusluvan voimassaolo lakkaa hyväksyttyyn kuljettajatutkintoon, eikä ehkä ole kovin helppoa ajoittaa siten, että kaikki kolme saavat hyväksytyn lopputuloksen just samana päivänä, lienee niin, että jokaiselle opetettavalle on hankittava oma opetuslupa.
Mutta varma tieto tästä on nimismiesten taskussa.
Mutta jotain hyötyjä yhtäaikaisuudesta sittenkin on:
Varmasti yksi opettajan oma teoriakoe riittää. Taksa 14.50 €.
Sama opetusauto yhdellä muutoskatsastuksella. Taksa n. 25 €.
Oppilaat saattavat tyytyä samaan oppimateriaaliin, kirja, romput yms.
(Jotka ope on jo todennäköisesti hankkinut omaa teoriakoettaan varten.)
Teoriat voi pakista kaikille yhtä aikaa.
(Mukaan tulee oikean liikennekoulun tuntua.)
Ajotapahtumissakin voi kyydissä ollen oppia myös ”oppilastovereiden” saamista kehuista, ja ehkä moitteistakin.
(Lisää ajo-opistojen fiilistä!)
Kaikki muut viranomais- ym. maksut ovat tietenkin oppilaskohtaiset, joita ovat esimerkiksi kuljettajatutkinto- ja ajokorttimaksut, valokuvat ja lääkärintodistukset.- Minä vaan
Kyllähän kokeet voi samaóihin aikoihin olla ja lisäksi vielä opetuista taas luvassa olla niin paljon kuin haluaa että varmana onnistuu...
Ajokorttihakemus lääkärintoditsus jne. maksaa eniten koko hommassa sitten - rattijehu
Minä vaan kirjoitti:
Kyllähän kokeet voi samaóihin aikoihin olla ja lisäksi vielä opetuista taas luvassa olla niin paljon kuin haluaa että varmana onnistuu...
Ajokorttihakemus lääkärintoditsus jne. maksaa eniten koko hommassa sittenAjattelin ensin vastata höpö höpöön sössön sössön, ja sitten vasta tajusin "höpötyksen" sanoman.
Totta kai kokeissa voi samana päivänä olla runsaastikin kokelaita, ajathan voidaan varata hyvissä ajoin, että se puoli onnistuu.
Mutta sen ennustelu, että kaikki onnistuvat samana päivänä, on ongelmallisempaa. Eikä tällainen profetoimisen lahja ole täysin tarpeenkaan.
Tosiasiassahan, jos ns. ryhmäopetuslupa on/olisi mahdollinen, ei ao lupa lakkaisi vielä silloin, kun ensimmäinen pääsee kokonaan läpi, vaan taatusti ko. luvan dead line olisi vasta kun viimeinenkin onnistuu ajokokeessa, vaikka se vaatisi n 1 uusintaa.
Ja teoriatuntien ja ajokertojen määriin ei todellakaan mikään instanssi ole asettanut ylärajaa.
Oma tuon kokonaisuuden ajattelukehittely jäi näköjään pahasti kesken.
Valitan sekoilupitoista pointtia ylemmässä jutussani!
- ???
naapurit saisi kateellisemmiksi kun pistää koko poppoon autokouluun!! Sitä antaa ihminen itestään aika köyhän kuvan kun ite opettaa
- repijä
Rahallahan sitä tollaisia asioita mitataan. Sehän on totuus. Minä kyllä olen aikeissa opettaa. Mutta lohdutukseksi revin illalla seteleitä kadun varressa että naapurit näkisivät etten minä köyhyyksissäni. Ainut köyhä taitaa olla ko. ajattelutapa.
- Johannes
Kysyin tuota asiaa poliisilaitoksella ja vastaus on, että kun ensimmäinen opetettava saa korttinsa niin sen jälkeen voi aloittaa seuraavan opetetettavan kanssa, jne.
Siis mikään yht'aikainen ryhmähakemus ei ole luvallista. Opettajalla on kaksi vuotta aikaa yhdellä hakemuksella opettaa, että sen ajan puitteissa kun hoidat nuo kolme oppilasta niin pääset yksillä peruskuluilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "904219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293203No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10939
- 134931
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770