Itse olen muuttamassa Keravalle kesän alussa ja haluisin päästä kiinni taas seurakunta elämään!!. Onko teillä kokemusta kyseisestä seurakunnasta?.
Keravan helluntaiseurakunta??
12
3484
Vastaukset
- tode*
täältä ei kannata kysellä mitään, mikä liittyy helluntaiseurakuntaan vuonna 2014.
Mene itse paikan päälle ja tee ratkaisusi, aina voi lähteä nostelemaan, jos srk ei tunnu kodilta.
Jokainen uskova tarvitsee kuitenkin seurakuntakodin, se on Jumalan tahto ja toive.- Paikallisseurakunta
Ei mikään nimike ole sama kuin seurakunta. Ne on ihmisten keksimiä kahlitsevia raja-aitoja, joita ei Jumalan Sana tunne! Raamatun mukaan on paikkakunnallaan vain yksi ainut paikkaunnan nimellä kulkeva paikallsiseurakunta, siitä on ossoituksena sekin, että Paavali kirjoitti vain paikkakunnan nimellä kulkevalle seuakunnalle, siis; Efeson seurakunta, Korintton seurakunta, Rooman seurakunta, jne... Kaikki muut nimikkeet on vain ihmisten tekoja ja lahkohenkisyyttä! Siis kannattaaa vaan kuulua paikkakunnallaan siihen paikalliseurskuntaan, joka koostuu uskovista ja uskovina upotuskasteela kastetuista. Toki uskovia löytyy kastamattomistakin, mutta ne ei voi kuulua paikallisseurakuntaan enne n kuin ovat käyneet Jumalan Sanan mukaisesti uskovien kasteella!
- tode*
Paikallisseurakunta kirjoitti:
Ei mikään nimike ole sama kuin seurakunta. Ne on ihmisten keksimiä kahlitsevia raja-aitoja, joita ei Jumalan Sana tunne! Raamatun mukaan on paikkakunnallaan vain yksi ainut paikkaunnan nimellä kulkeva paikallsiseurakunta, siitä on ossoituksena sekin, että Paavali kirjoitti vain paikkakunnan nimellä kulkevalle seuakunnalle, siis; Efeson seurakunta, Korintton seurakunta, Rooman seurakunta, jne... Kaikki muut nimikkeet on vain ihmisten tekoja ja lahkohenkisyyttä! Siis kannattaaa vaan kuulua paikkakunnallaan siihen paikalliseurskuntaan, joka koostuu uskovista ja uskovina upotuskasteela kastetuista. Toki uskovia löytyy kastamattomistakin, mutta ne ei voi kuulua paikallisseurakuntaan enne n kuin ovat käyneet Jumalan Sanan mukaisesti uskovien kasteella!
no siiinähän se jo heti tuli, mistä mainittiin! :))
Ikävä kyllä Keravalla on muitakin uskovien paikallisseurakuntia, kuin Helluntaiseurakunta.
- Kerava ei
Olen kuullut keravan helluntaiseurakunnan toiminnasta, ettei siellä saarnaaja edes usko ylöstempaukseen, joten kyseenalaistaisin moisen muka seurakunnan!
- Tuuliin ja pilviin
Kyllä keravalaisetkin ovat taivaaseen menossa ja silloin lähtevät, kun Jeesus niin sanotusti tulee noutamaan. Pastori Hyvönen uskoo myös näin. Ei pidä uskoa lukemaansa, jota ei täysin ymmärrä.
- Anonyymi
"Olen kuullut keravan helluntaiseurakunnan toiminnasta, ettei siellä saarnaaja edes usko ylöstempaukseen"
Putsaa vaikut korvista ja opettele ymmärtämään teologista keskustelua. Mutta ehkä halutsitkin vain levittää valheita ja puhua pahaa???
- Kerava Kerava
"Itse olen muuttamassa Keravalle kesän alussa ja haluisin päästä kiinni taas seurakunta elämään!!. Onko teillä kokemusta kyseisestä seurakunnasta?"
Nykyaikainen helluntaiseurakunta ja kyllä siellä entinen lähetystyöntekijä Esko Hintikka puhuu asiaa kerran kuukaudessa. Hintikka on Keravan Juhani Kuosmanen.
Keravalla vapaita suuntia ei ole kun City ja se kannattaa kiertää kaukaa. Korsossa ja Järvenpäässä on hellarit myös. - Anonyymi
Itse ulen käynyt yhden kerran, ja alan ilmeisesti käymään säännöllisesti. Tunnelma oli lämmin ja avoin. Kokeile, koska ilman seurakuntaa näivettyy ja uupuu. Siunaten:M.S.
- Anonyymi
Miten lämpö ja avoimmuus näkyy? Oma kokemukseni on ollut, että porukka pomppaa kauhusta kalpeana jos uskaltaa tervehtiä. Kotoutumiseni ko. seurakuntaan ei ole onnistunut, vaikka olen sitä useamman kerran yrittänyt.
Saattaa myös olla, että olen itse kasvanut raamatun opettamiseen painottuvissa seurakunnissa vuosikausia käytyäni täkäläisestä helluntailaisuudesta ulos.
Kokemukset ovat aina yksilöllisiä. Ja sen vuoksi kannattaa käydä itse katsomassa.
- Anonyymi
Tervetuloa Keravan helluntaiseurakuntaamme, edellytämme kuitenkin sinun taloudellisen tilanteesi olevan vakaalla pohjalla. Lisäksi toivomme sinun olevan vakituisessa ja hyväpalkkaisessa työsuhteessa. Terv. Seurakuntaneuvosto.
- Anonyymi
No höpö höpö, sinne voi mennä kaikki, köyhät ja rikkaat sekä siltäväliltä.
Usko Jeesukseen on ilmaista, ei ostettavissa, ihan sen takia jo että jokaisella mahdollisuus ottaa ilmaiseksi Jeesus vastaan.
- Anonyymi
Keravalla toimii Helluntaikirkon kirkkoseurakunta joka on merkitty rekisteriin 28.8.2019.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921413Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841380Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 891106
- 82971
- 81965
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61845Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841