Automaattivaihteiston väärin käyttö

Tohelo

Minä ostin käytetyn MB E 220 cdi automaatti vm2012, jossa on pieni "vaihdevipu" ratin oikealla puolella jossa on kohdat R-N/P-D.
Eli vaihtaminen on tosi helppoa. Mutta osasin minä sohlata tämänkin asian.
Läksin ajamaan pihasta D:llä kuten pitääkin ja vauhtia oli korkeintaan 10km/h,mutta jostakin syystä painasin em. vipua päästä sisäänpäin ( en siirtänyt R/D :n suuntaan).
Kuului helkkarinmoinen pärinä, samanlainen kun polkupyörän pinnojen väliin jää jotain.
Nopea pysäytys jarrulla ja miettimään mitä tulikaan tehtyä.
Kun vipua painetaan menee P päälle.
Kokeilin heti pienessä mäessä, että toimiiko P- asento ja kyllähän se toimi.
Autolla ajettu tämän jälkeen n. 200 km eikä havaittavia vikoja.
Kysymys kuuluukin :
- särkykö jotain ( piilevävika)
-millainen on ko. auton P- mekanismi.
Voisiko joku selvittää minulle?

10

1553

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarvitaan leka

      On aika vaikea kuvitella, että tunnettu autotehdas tekisi automaattivaihteiston, jonka voi rikkoa painamalla kerran yhtä vipua. Kyllä noissa yleensä on estot, jotka pitävät huolta asiasta. Pärinä luultavasti oli osoitus tämän estomekanismin toiminnasta.

    • 120€

      Päräysventtiili on yleensä kertakäyttöinen turvamekanismi ja se pitää käydä vaihtamassa uuteen maahantuojan huollossa.

    • 1200€

      Kallimpi on.

    • Ei hätää

      Olen itse tuon mokan useamman kerran tehnyt, ei se ole venttiili vaan yksinkertaisesti parkin lukitustappi (parking pawl) hyppii kolossaan ennen asettumista. Luultavasti ei mitään pahempaa ole tapahtunut. Mutta ei kannata tehdä tahallaan.
      Googleta vaikka.

    • Vaihtolaatikoita

      Ei mitään jatka matkaa

    • taksi vantaa 000000

      Taksissa käynyt hyvin usein.Asiakas koheltaa etupenkillä istuessaan ja hyvin usein vahingossa painaa ja silloin tuo ääni todellakin kuuluu.
      Ei ole mitään hätää, koska ensinmäinen kerta tapahtui auton ollessa vain viikon vanha.Mittarissa oli alle 3000km:a ja hyvin toimii ja painettu varmasti 50 kertaa ja mittarissa nyt yli 300 000 kilsaa, joten älä suotta mieti turhaan asiasta.

    • sksksksksksksksk

      Vipu hajoaa kumminkin ajanoloon, vaikka sitä ei juurikaan väärin käyttäsikään, se on suunniteltu sellaiseksi, että se pitää joskus vaihtaa uuteen, on ne eteviä ne insinöörin ketaleet.

    • Esto oli tai jonkun rikkoma loota. Mulla 5 automaattia,eikä mitään mahista saada väärää valintaa.Auton kuuluu olla pysähtynyt tai ilman ABS järjestelmää voi renkaat mennä syyhkänä vaikka soralla,mutta jarrua ei saa löysätä enne kuin vaununne seisoo. autoni Ford, Mazda Pontiac. Tulee muuten leikit kalliiksi joten ajele ohjekirjan mukaan siellä on neuvottu nopeudet moottori jarrutuksellekkin

    • parkki2

      Ei ihmekään miksi tuollainen helkkarinmoinen pärinä kuului, P on parkkiasento. P asento tulisi laittaa päälle vain silloin kun auto on paikallaan.

      • outoa silti

        Juuei pitäisi, mutta kieltämättä kummastuttaa, että nykyaikainen = elektronisesti ohjattu vaihdelaatikko edes yritti laittaa pakkilukkoa päälle vauhdissa.

        Olisin kuvitelllutm että temppu onnistuu vain, kun auto on paikallaan & jarrupoljin on painettuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2465
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      38
      2088
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      462
    Aihe