Haluan parantua ilman lääkkeitä

Yksinkertaisesti lopetin lääkkeiden (opamox) syönnin ja kestin ne kohtaukset. Nyt niitä ei ole tullut pitkään aikaan, enkä syö lääkkeitä vaikka joskus olo on ihan kamala. Onko täällä muita kuka ei halua syödä lääkkeitä? Onko joku parantunut ilman lääkkeitä?

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+8

      Itselläni oli niin pahoja oireita ja kohtauksia, että söin jotain 6vuotta xanoria, mutta sitten tuntui että pärjäisin ilman ja lopetin lääkkeet. Aluksi oli jotain 2-4viikkoa aikamoiset tunnelmat, lopetin nimittäin ihan suoraan kaikki lääkkeet, mutta sen aikajakson jälkeen olen nyt ihan hyvin pärjännyt ilman mitään pillereitä.

    • GUm

      Hakeudu esim. paniikkikohtausten hoitoon erikoistuneelle terapeutille. Tässä hyvä radio-ohjelma lääkkeettömästä ratkaisusta. Kuuntele ihmeessä.

      Psyykkisten ongelmien lääkkeetön hoito
      http://areena.yle.fi/radio/1450482

    • Calm
    • Nainen26

      Itse lopetin lääkityksen kolme vuotta sitten, sillä en nähnyt lääkitystä ikuisena vaihtoehtona, vaikka se lopetti paniikkikohtaukseni (yhdessä terapian kanssa). Sen jälkeen olen saanut muutaman paniikkikohtauksen, noin kerran vuodessa, mutta tuolloin elämäntilanne on ollut rankka. Kaikki on mahdollista, jos vaan olet kärsivällinen.

      Paras lääke on liikunta, terveellinen ruoka kuten kasvikset, vihannekset, liha jne. liiallinen alkoholi ja sokeri pois. Näistä on hyvä aloittaa kehittää asteittain itselleen parasta elämäntapaa. Itselle tuli monia takapakkeja, mutta tämä on prosessi. Suurin huolenaiheeni on ollut pelko, että paniikkikohtaukset tulisivat takaisin, mutta oma ongelmani juurtuu turvattomuuden tunteisiini, joka johtuu menneistä.

      varmasti onnistut!:) Itse tunnen monia, jotka ovat saaneet paniikkikohtauksia vaikeissa elämäntilanteissa ja aina ovat jatkaneet elämäänsä. Tuki ja läheiset ovat tärkeitä tällä matkalla, kunhan eivät liikaa paapo. Usko itseesi niin saavutat sen mitä haluat! sekä mieti tarkkaan syitä paniikkikohtauksiisi niin löydät vastaukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2156
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2075
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1273
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe