Mirjam ja Mooses

Mirjam laittoi Mooseksen vauvana koriin ja Niilinvirtaan. Miksi krokotiilit eivät syöneet Moosesta?
455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Silloin faraon tytär tuli alas peseytymään virrassa, ja hänen seuranaisensa kävelivät virran rannalla; ja kun hän näki arkun kaislikossa, lähetti hän palvelijattarensa ja otatti sen ylös."

Jos faraon tyttärellä on ollut tapana peseytyä sillä alueella, niin tuskin siellä on krokotiileja paljoa niihin aikoihin liikkunut jos lainkaan.

Äänestä

Jos Jumala on turvanamme kuka tai mikä voi olla meitä vastaan. Samoin oli Mooseksen laita.

Äänestä
  • Miten se sun Jumala valitsee ne suojattinsa, kun esim. pieni lapsi voi kävellä auton alle ja menettää henkensä?

    Äänestä

Jumala on aika vapaamielinen noissa asioissa. Toisin kuin mitä tulee seksuaalivähemmistöihin. Tai jos kerää keppejä lauantaina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tapani6 kirjoitti:

Mirjam laittoi Mooseksen vauvana koriin ja Niilinvirtaan. Miksi krokotiilit eivät syöneet Moosesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu