Kurkun kasvatus. Mikä meni pieleen?

Pipariksimeni

Ostin Plantagenista kaksi erilaista kurkun taimea. Pari viikko pidin sisällä kunnes siirsin ne kohopenkkikasvihuoneeseen.

Muutaman päivän kasvit kukoisti, kunnes menin kastelemaan ne. Ensin toinen nuukahti ja seuraavalla kastelukerralla nuuhakti sitten myös toinen. Kasteluvesi oli haaleaa, eikä kylmää.

Voiko niille tehdä enään mitään vai onko peli täysin menetetty? Viimekesänä ainut kasvi jonka sain kukoistamaan oli kurkku, enkä ymmärrä mikä meni tällä kertaa pieleen?!?

7

6964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En suosittele

      Plantagenista ostetut kasvit kuolevat aina viimeistään kuukauden sisällä. Ilmeisesti ne tehokasvatetaan sellaisissa olosuhteissa, että eivät koskaan sopeudu muunlaisiin olosuhteisiin.

      • dödigen

        Totta. Ainakin viherkasvit ovat kuolleet aina tuntemattomasta syystä kohtalaisen pian, en ole plantagenista aikoihin kasveja enää hankkinut. Muilta kuullut samaa.


    • Oma apu paree...

      Jos tarvit vain pari taimea, niin mikset kasvata itse? Esikasvatus ei kestä kuin neljä viikkoa ja kasvihuoneeseen saat istutettua aiemmin kuin avomaalle.

      Kurkut on herkkiksiä. Ostotaimilla kun tehoravinteiden ja juurihormonien saanti tyrehtyy, ilmasto muuttuu ja kastelukaan ei ole enää tihkulla, niin helposti tykkää kyttyrää.

      • Peikonlehti

        Pieleen meni täälläkin. Hienot siemenestä kasvatetut, kukkivat kurkuntaimet istutin lavaan ulos. Harsotin viikoksi. Voivat hyvin. Ja sitten aamuna muutamana ne olivat kaikki lähes hengettömiä, lehdet lurpassa, varsi veltto. Ei ollut kylmää, ei hellettä. Nostin yhden irti maasta, juuret olivat lahot, kuin syödyt. Ostomultaa, - siis ei pitäisi olla tauteja. Vaiko sittenkin? Kasvihuoneessa on yksi myöhään itänyt, voi hyvin, samoin kaksi erilliseen ruukkuun istutettua. Epäilen lavamultaa, mutta en muista minkä pakkaajan pussit siihen kaadoin, oli kahta sortimenttia ostettu.


      • Nokkoset kukkivat
        Peikonlehti kirjoitti:

        Pieleen meni täälläkin. Hienot siemenestä kasvatetut, kukkivat kurkuntaimet istutin lavaan ulos. Harsotin viikoksi. Voivat hyvin. Ja sitten aamuna muutamana ne olivat kaikki lähes hengettömiä, lehdet lurpassa, varsi veltto. Ei ollut kylmää, ei hellettä. Nostin yhden irti maasta, juuret olivat lahot, kuin syödyt. Ostomultaa, - siis ei pitäisi olla tauteja. Vaiko sittenkin? Kasvihuoneessa on yksi myöhään itänyt, voi hyvin, samoin kaksi erilliseen ruukkuun istutettua. Epäilen lavamultaa, mutta en muista minkä pakkaajan pussit siihen kaadoin, oli kahta sortimenttia ostettu.

        Niinkuin muitakin olen neuvonut, osta puutarhaturvetta, vaikka Kekkilän tai jonkun muun ison tuottajan. Sekoita turpeen joukkoon karkeaa hiekkaa. Puutarrhaturve on ainakin tähän asti pysynyt vuodesta toiseen samanlaisena, niin ettei tule yllätyksiä samalla tapaa kuin ns. multaa käytettäessä.


    • kurkku-ukki

      Kurkun kanssa kannatta aluksi olla varovainen ettei ylikastele, juuret mätänee helposti. Toinen on että kurkkua ei saa istuttaa syvemmälle vaan taimen "maan pinnalle". Myös ylilannoitus on saattanut olla kyseessä. Älä käytä muutamaan viikkoon mitään yleislannotetta.

      • Peikonlehti

        Kiitos. Uudet taimet lavassa, varoen kasteltu enkä lannoittanut. Näyttävät nyt pärjäävän, paljon kukkiakin näyttää tulevan jo taimivaiheessa. Saatoin laittaa liian varhain, epäilen maan olleen vielä kylmää, sillä taimet ovat samoista siemenistä ja lavamulta sama. Vahingosta viisastuin :).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      40
      2231
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      2005
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      89
      1976
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1697
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1693
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1547
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1520
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1350
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1248
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      36
      1236
    Aihe