Ratikkaa on eräässä selvityksessä kehuttu jopa varmemmaksi kulkupeliksi kuin bussia. Mihinkähän tämä perustuu. Kun tai jos ratikka vioittuu linjalla tai putoaa kiskoilta niin koko linja eli kaikki ratikat seisovat kuin Vänskän ruuna. Kansa istuu vaunuissa ehkä tuntikausia.
Kun tai jos bussi vioittuu niin muut koukkaavat siitä ohi ja poimivat sen matkustajat.
Kumpi siis tuntuisi varmemmalta viemään ihmiset perille?
Kun tai jos bussi vioittuu niin muut koukkaavat siitä ohi ja poimivat sen matkustajat.
Kumpi siis tuntuisi varmemmalta viemään ihmiset perille?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Helsingissähän on muutamaan otteeseen käynyt niin, että auto on parkkeerattu vähän huolimattomasti, ja spåra ei mahdu kulkemaan. Siinähän sitten kököttää kuin tossu pаskаssа.
On muuten toinenkin kysymys, johon ei ole vielä saatu vastausta. Ratikka kuulemma pelastaa Hämeenkadun, kun linja-autot katoavat ja ruuhkat helpottavat. Liikennelaitoksella on nelisenkymmentä eri linjaa ja muut liikennöitsijät siihen päälle. Jos ratikka korvaa pari bussilinjaa, niin mihin ne muut bussit sitten häviävät Hämpiltä?
Hämppi pannaan tunneliin ja päälle tehdään taloja.
Tampereen ratikoihin vois laittaa karja-auran väärin parkeusta varten.
Keskustan Nysseille tulee ratikkareitin varrelle päätepysäkkejä
Hi hi, eivät ne auta meitä hervantalaisia kun tänne ei enää aja busseja kun ratikka on valmis. Tulee pitkät kävelymatkat täällä H-vannasakin kun se ratikanromu ajaa vain suoraan läpi, ei se kiertele.
Hervantaan tulee ainakin 3 bussilinjaa jotka kiertelee ja vie ratikkareitille. Nämä bussit jatkavat matkaa Vuorekseen, Annalaan ja Tayssille
Hervantaan tulee yksi kokoomabussi joka vie Vuoreslaisetkin ratikalle ja joka Tayssille haluaa mennä niin jää Kalevassa pois ja vaihtaa bussiin.
Tätähän se tulee olemaan, vaikka kokoojaliikenteestä ei paljon ole hiiskuttu. Ensin odotat linja-autoa, joka vie sinut ratikkapysäkille. Sitten odotat ratikkaa joka vie sinua muutaman pysäkinvälin. Sitten vaihdat taas linja-autoon ja körötät perille. Takaisin tullessa sama juttu.
Siinähän sitten vaihdellaan nin maan perusteellisesti. Miksi sotketaan vaihtelutouhuksi nykyisin hyvin toimivat linjat?
Kun on yksi muksu vaunuissa, toinen talutettavana ja iso ostoskassi niin onhan kivoja nuo vaihdot vähän väliä. Varmaan lisää ihmisten intoa käyttää ratikkaa.
Sitten onkin yksi ratikka linjalla mennyt rikki ja seisoo tukkien kulun kaikilta. Aina vain kivempaa.
Tätä sanotaan joukkoliikenteeksi, minä ainakin ajan tulevaisuudessakin omalla autolla, se kulkee sinne minne haluan.
Tietenkin Hämeenkatu pitää säilyä vapaana kaikelle liikenteelle ja Viistokatu takaisin.
Oikeastaan keskustan ongelmat helpottuisi paljon kun bussit siirrettäisiin sivummalle.
Tässä asiassa pitäisi kuunnella enemmän yrittäjiä ja meitä työssäkävijöitä, mehän ne bussilla kulkijoiden elämisen maksamme muutenkin veroissamme.
Olen tottunut kulkemaan junalla niin notta meen vain sellaiseen kyytiin missä on rautapyörät.