Kekkonen järjesti niin asian, että Ehnroothit, Herlinit ja muut svekkulit pystyivät taloudellisesti hyötymään sotakorvauksista. Kekkonenhan vaatimalla vaati Maarianhaminaan lentokenttää ja valtion tukea varustamoille. Kekkosen oppi poika Virolainen laajensi tätä käsitettä Pohjanmaalle. Kekkosen ja Virolaisen ansiosta kaikista huonoin osa väestöä on elänyt"mukavata elämätä" jo kohta viisikymmentä vuotta. Virolainen kaikenlisäksi vaati valtion pankkeja palkkaamaan Wahlrooseja ja muita entisiä taistolaisia. Tämä loisivin osa väestöä keskittyi sitten haukkumaan Nokian työntekijöitä, paperityöläisiä ja levyseppähitsaajia eli maan selkärankaa.
Virolainen ja Kekkonen pahimmat petturit
voi kurjuus
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taloudellinen valta Suomessa jakaantuu vaöitettavasti tuohon tapaan, Niin oli jo 70 vuotta sitten sodan aikana. Kekkonen ja Virolainen menettivät sodassa tilansa luovutetussa Karjalassa, samoin heidän sen aikainen puoluetoverinsa Vennamo. Nämä miehet toimivat mahdollisuuksien mukaan. Pahempaa jälkeä ovat tehneet myöhemmät "globalistit" jotka hankkivat Suomeen "ulkomaisia invesatointeja" eli luovuttivat Suomea pala palalta ja firma firmalta ulkomaiseen määräysvaltaan!
Ruotsinkielisyys olisi käytännössä Suomesta kuolut ilman etelän herroja ja Alkion sekä Vennamon agraarisosialisteja. Kusipää Virolainen pääsi kirjaimellisesti Lohjalla katsomaan työnsä hedelmiä. Se on kaikista hämmästyttävintä miten Virolaista ei edes hävettänyt katsoa tuota toimintaa Lohjalla. Freudenthal-mitali komeili Virolaisen kotona kunnassa jossa kolmensadan hengen svekko poppoo määrää tuhansien suomenkielisten asioista.