Abilify

Minkälaisia kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?
Onko kellään todella toiminut ahdistukseen? Itsestä tuntuu ettei millään ala toimimaan, on ehkä jopa pahentanut. 2 vkoa jo napsinut.

12

4469

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Disbilifointi

      Disbilify vie sinut ennenaikaiselle eläkkeelle ennen pitkään, ja hautaan.

    • 3+13

      Auttoi ahdistukseen mutta pitää syödä kuukausi ennen kuin mitään tuntui parannusta. Itse söin 3 vuotta. Meni työpaikka sen lääkkeen takia. Eläkkeellä sillä pärjää mutta ei työelämässä. Hidastaa ja on muistamaton. Ei hyvä. Nyt on purettu pois. Enää ei ole harhaluuloja ja aistimuksia. Pää ei kyllä enää ole valitettavasti yhtä terävä ja nopea kuin ennen.

    • voi ei, no toivottavasti ei tarvi syödä enää tuon paketin loputtua. Mulla on ollut levottomuutta ihan hirveästi. Aika pysyy paikallaan, sosiaalisena oleminen on vaikeampaa kuin ennen, pätkittäiset yöunet. Vaikea nukahtaa, vaikea olla paikallaan ja vaikea edes tehdä mitään. Masennusta on ollut ja verihyytymiäkin on varmaankin kun on keuhkot kipeät aina välillä.

      • 3+13

        Ympyrän kiertäminen ja vaeltelu on normaalia abissa sekä levottomuus. Mä en katsonut kolmeen vuoteen telkkaria kun en pysynyt paikallani.


    • minäminä

      Mulla auttaa kyllä ahdistukseen ,mutta tekee kyllä levottomaksi ei tosiaankaa pysty edes kattoon telkkaria , kun koko ajan pitää tehdä jotakin.
      Mulla menee pieni annos vrk on vaan 15mg ja se vielä puoliksi.
      lääke kannattaa ottaa aina aamulla, itse tein semmosen virheen , että otin aina illalla ennen nukkumaan menoa ,niin en sitte saanu nukuttua juuri ollenkaan.

    • Anonyymi

      Mulla nimenomaan pahentaa ahdistusta. Välillä ei uskalla kotoa poistua kun ahdistaa niin paljon.

    • Anonyymi

      Hyi mikä myrkky. Paino nousi 15 kg puolen vuoden kuurin aikana. Ei ikinä enää abilifya!

    • Anonyymi

      Olevinaan uusi hieno lääke. Lue haittavaikutukset ja kysy mitäpä niistä ei ollut. Ts. Tuhosi elämäni. Ainiin hyss!

      • Anonyymi

        Millä tavalla tuhosi elämäsi jos saan kysyä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä tavalla tuhosi elämäsi jos saan kysyä?

        Saat


    • Anonyymi

      Onko muilla abilifya käyttäjillä fyysinen kunto romahtanut pikkuhiljaa?

    • Anonyymi

      Tässäkin ketjussa luettavissa useita mahdollisesti akatisiaan viittaavia viestejä - hankala pysyä paikallaan, levottomuutta. Myös kuvattu ahdistuksen kohoamista. Miten tuollaista noin yleisesti vaikuttava aine on edes markkinoilla... Abilifyssä akatisia on suht yleinen haittavaikutus. Miten tällaisen lääkkeen nähdään auttavan ihmisiä. Mielestäni on aivan järkyttävää että jossain lääkkeissä kuten Abilify akatisia on suht yleinen haitta koska akatisia voi olla yhteydessä pahaankin henkiseen hätään ja kärsimykseen. Siis itse joskus akatisian kokenut. Varon nykyään lääkkeitä kuin ruttoa että en enää saa tuota oloa. Niin epämiellyttävä haitta että sana epämiellyttävä on liian lievä ilmaus kuvaamaan akatisiaa kun se on etenkin yhtään hankalampana päällä. Minulle se oli yhdistelmä silkkaa kauhua ja pakonomaista liikkumisen tarvetta päämäärätöntä vaeltelua kuin olisi vankina omassa kehossaan jota ei hallitse. Itsetuhoisia ajatuksia mielessä. Ehkä sitä on helpommin kestettävää muotoa.. en tiedä

      Olen myös kuullut joidenkin kokemuksia Abilifysta ja lähes kaikki pitkällä tähtäimellä huonoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3171
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      50
      2585
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      54
      1410
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      339
      1194
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1141
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe