Abilify

Minkälaisia kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?
Onko kellään todella toiminut ahdistukseen? Itsestä tuntuu ettei millään ala toimimaan, on ehkä jopa pahentanut. 2 vkoa jo napsinut.

12

4399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Disbilifointi

      Disbilify vie sinut ennenaikaiselle eläkkeelle ennen pitkään, ja hautaan.

    • 3+13

      Auttoi ahdistukseen mutta pitää syödä kuukausi ennen kuin mitään tuntui parannusta. Itse söin 3 vuotta. Meni työpaikka sen lääkkeen takia. Eläkkeellä sillä pärjää mutta ei työelämässä. Hidastaa ja on muistamaton. Ei hyvä. Nyt on purettu pois. Enää ei ole harhaluuloja ja aistimuksia. Pää ei kyllä enää ole valitettavasti yhtä terävä ja nopea kuin ennen.

    • voi ei, no toivottavasti ei tarvi syödä enää tuon paketin loputtua. Mulla on ollut levottomuutta ihan hirveästi. Aika pysyy paikallaan, sosiaalisena oleminen on vaikeampaa kuin ennen, pätkittäiset yöunet. Vaikea nukahtaa, vaikea olla paikallaan ja vaikea edes tehdä mitään. Masennusta on ollut ja verihyytymiäkin on varmaankin kun on keuhkot kipeät aina välillä.

      • 3+13

        Ympyrän kiertäminen ja vaeltelu on normaalia abissa sekä levottomuus. Mä en katsonut kolmeen vuoteen telkkaria kun en pysynyt paikallani.


    • minäminä

      Mulla auttaa kyllä ahdistukseen ,mutta tekee kyllä levottomaksi ei tosiaankaa pysty edes kattoon telkkaria , kun koko ajan pitää tehdä jotakin.
      Mulla menee pieni annos vrk on vaan 15mg ja se vielä puoliksi.
      lääke kannattaa ottaa aina aamulla, itse tein semmosen virheen , että otin aina illalla ennen nukkumaan menoa ,niin en sitte saanu nukuttua juuri ollenkaan.

    • Anonyymi

      Mulla nimenomaan pahentaa ahdistusta. Välillä ei uskalla kotoa poistua kun ahdistaa niin paljon.

    • Anonyymi

      Hyi mikä myrkky. Paino nousi 15 kg puolen vuoden kuurin aikana. Ei ikinä enää abilifya!

    • Anonyymi

      Olevinaan uusi hieno lääke. Lue haittavaikutukset ja kysy mitäpä niistä ei ollut. Ts. Tuhosi elämäni. Ainiin hyss!

      • Anonyymi

        Millä tavalla tuhosi elämäsi jos saan kysyä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä tavalla tuhosi elämäsi jos saan kysyä?

        Saat


    • Anonyymi

      Onko muilla abilifya käyttäjillä fyysinen kunto romahtanut pikkuhiljaa?

    • Anonyymi

      Tässäkin ketjussa luettavissa useita mahdollisesti akatisiaan viittaavia viestejä - hankala pysyä paikallaan, levottomuutta. Myös kuvattu ahdistuksen kohoamista. Miten tuollaista noin yleisesti vaikuttava aine on edes markkinoilla... Abilifyssä akatisia on suht yleinen haittavaikutus. Miten tällaisen lääkkeen nähdään auttavan ihmisiä. Mielestäni on aivan järkyttävää että jossain lääkkeissä kuten Abilify akatisia on suht yleinen haitta koska akatisia voi olla yhteydessä pahaankin henkiseen hätään ja kärsimykseen. Siis itse joskus akatisian kokenut. Varon nykyään lääkkeitä kuin ruttoa että en enää saa tuota oloa. Niin epämiellyttävä haitta että sana epämiellyttävä on liian lievä ilmaus kuvaamaan akatisiaa kun se on etenkin yhtään hankalampana päällä. Minulle se oli yhdistelmä silkkaa kauhua ja pakonomaista liikkumisen tarvetta päämäärätöntä vaeltelua kuin olisi vankina omassa kehossaan jota ei hallitse. Itsetuhoisia ajatuksia mielessä. Ehkä sitä on helpommin kestettävää muotoa.. en tiedä

      Olen myös kuullut joidenkin kokemuksia Abilifysta ja lähes kaikki pitkällä tähtäimellä huonoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      144
      3903
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      62
      3541
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2874
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2454
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2113
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1536
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      48
      1439
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1262
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1043
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      1033
    Aihe