Lampaan hoidosta?

KysymysLammas

Moi! Eli ois pari kysymystä lampaista. Haluaisin saada enemmän tietoa lampaista, kun haluaisin tulevaisuudessa muutaman lampaan. Eli...

1. Kuinka paljon lampaalle pitää antaa päivässä rehua, entä niitä lampaan kivennäisiä?

2. Käykö lampaan keritsemiseen teroitetut sakset?

3. Miten lampaan sorkkia hoidetaan? Kuinka monta kertaa vuodessa.ne pitää hoitaa?

4. Voiko lammasta mm. Taluttaa?

5. Millaiseen ulkoaitaukseen lampaat pitää laittaa talveksi?

6. Pitääkö lampaan aitausta vaihtaa välillä?

Kiitos jos vastaisitte ! :)

5

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KysymysLammad

      Saa sitten kertoa muutakin jota en muistanut mainita tuossa! :) ja tietenkin omia tapahtumia lampaiden kanssa.

      • KysymysLammas

        Siis ulkorakennukseen ei ulkoaitaukseen :D


    • Jäärämetsäläinen

      1. Lammas syö heinää n. kilon päivässä, mutta tykkäävät esim kuivatusta leivästä, porkkanasta, pajunoksista.. Maatalouskaupasta saa kivennäistä, jossa on ruokintaohje. Pienelle lammasmäärälle kannattaa ostaa nuoluvati, sellainen kova kivennäiskivi, jota nuolevat vapaasti. Havunoksat ovat hyvä "kivennäinen". Lampaille ei sovi hevosten kivennäinen. Suolakivi pitää olla.

      2. Käy, mutta ostin itse nettikaupasta keritsimet, ei ole kalliit ja paljon paremmat kuin tavalliset sakset.

      3. Oksasaksilla tai vastaavilla katkaisen palan kärjestä keväällä ja syksyllä, samalla kun keritsen lampaan. Toisilla sorkat kuluu kaivaessa maata ilman lyhentämistä.

      4. Voi, varsariimu on aika hyvä lampaalle.

      5. Suomenlammas pärjää tarhassa, jossa on kolmiseinäinen katos, mutta vesi jäätyy. Käytän itse vanhaa autonrengasta, jonka sisään laitan vesisaavin ja sen ympärille sulanapitokaapelin.

      6. Tarha voi olla sama koko ajan, jos riittävän iso, ettei maa muutu talloessa mutavelliksi. Laidun, eli paikka jossa kesällä syövät vapaasti ruohoa, kannattaa jakaa lohkoihin, joita vuorottelee, jos se on mahdollista.

    • joskus lampaita

      Olen kerinnyt palnjon tavallisilla fiskarsin oransseilla saksilla, puoli tuntia ja lammas,
      Lammasta voi taluttaa,. Aluksi se hyppii ja pomppii, mutta tottu sitten kulkemaan narussakin. Päitset, tai koiran kuonopanta on parempi kuin pelkkä kaulaan sidottu naru. Huom. lammas kulkee parhaiten, jos kuljettaa jauhoämpriä toisessa kädellä ja houkuttelee elikon sen avulla seuraamaan.
      Lampaiden sorkkia en ole joutunut hoitamaan ollenkaa, kävelivät itse sopivan lyhyiksi. , siis paitse se yksi jonka jalat naapurin emäntä kävi keväisin siistimässä lehmän sorkkahoitovälineillä.

      • KysymysLammas

        Okei! Kiitos vastauksista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe