Lampaan hoidosta?

KysymysLammas

Moi! Eli ois pari kysymystä lampaista. Haluaisin saada enemmän tietoa lampaista, kun haluaisin tulevaisuudessa muutaman lampaan. Eli...

1. Kuinka paljon lampaalle pitää antaa päivässä rehua, entä niitä lampaan kivennäisiä?

2. Käykö lampaan keritsemiseen teroitetut sakset?

3. Miten lampaan sorkkia hoidetaan? Kuinka monta kertaa vuodessa.ne pitää hoitaa?

4. Voiko lammasta mm. Taluttaa?

5. Millaiseen ulkoaitaukseen lampaat pitää laittaa talveksi?

6. Pitääkö lampaan aitausta vaihtaa välillä?

Kiitos jos vastaisitte ! :)

5

621

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KysymysLammad

      Saa sitten kertoa muutakin jota en muistanut mainita tuossa! :) ja tietenkin omia tapahtumia lampaiden kanssa.

      • KysymysLammas

        Siis ulkorakennukseen ei ulkoaitaukseen :D


    • Jäärämetsäläinen

      1. Lammas syö heinää n. kilon päivässä, mutta tykkäävät esim kuivatusta leivästä, porkkanasta, pajunoksista.. Maatalouskaupasta saa kivennäistä, jossa on ruokintaohje. Pienelle lammasmäärälle kannattaa ostaa nuoluvati, sellainen kova kivennäiskivi, jota nuolevat vapaasti. Havunoksat ovat hyvä "kivennäinen". Lampaille ei sovi hevosten kivennäinen. Suolakivi pitää olla.

      2. Käy, mutta ostin itse nettikaupasta keritsimet, ei ole kalliit ja paljon paremmat kuin tavalliset sakset.

      3. Oksasaksilla tai vastaavilla katkaisen palan kärjestä keväällä ja syksyllä, samalla kun keritsen lampaan. Toisilla sorkat kuluu kaivaessa maata ilman lyhentämistä.

      4. Voi, varsariimu on aika hyvä lampaalle.

      5. Suomenlammas pärjää tarhassa, jossa on kolmiseinäinen katos, mutta vesi jäätyy. Käytän itse vanhaa autonrengasta, jonka sisään laitan vesisaavin ja sen ympärille sulanapitokaapelin.

      6. Tarha voi olla sama koko ajan, jos riittävän iso, ettei maa muutu talloessa mutavelliksi. Laidun, eli paikka jossa kesällä syövät vapaasti ruohoa, kannattaa jakaa lohkoihin, joita vuorottelee, jos se on mahdollista.

    • joskus lampaita

      Olen kerinnyt palnjon tavallisilla fiskarsin oransseilla saksilla, puoli tuntia ja lammas,
      Lammasta voi taluttaa,. Aluksi se hyppii ja pomppii, mutta tottu sitten kulkemaan narussakin. Päitset, tai koiran kuonopanta on parempi kuin pelkkä kaulaan sidottu naru. Huom. lammas kulkee parhaiten, jos kuljettaa jauhoämpriä toisessa kädellä ja houkuttelee elikon sen avulla seuraamaan.
      Lampaiden sorkkia en ole joutunut hoitamaan ollenkaa, kävelivät itse sopivan lyhyiksi. , siis paitse se yksi jonka jalat naapurin emäntä kävi keväisin siistimässä lehmän sorkkahoitovälineillä.

      • KysymysLammas

        Okei! Kiitos vastauksista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      65
      3306
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2340
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1878
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1579
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      88
      1468
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1436
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      74
      1409
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1205
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1140
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1098
    Aihe