Suurin Leijonien ongelma oli pelkuruus. Nuori joukkue ei uskaltanut uhmata jenkkejä ja alitajunta Leijonien kohdalla suorastaan vyörytti keinoja epäonnistua. Tämä pelkuruus kulminoitui Jori Lehterään, joka ei millään uskaltanut tehdä maalia vaikka jokainen suomalainen olisi noissa tilanteissa siihen kyennyt.
Leijonien ongelma
Asiantuntija*
10192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ollut virtaa eikä taisteluhenkeä, taitoa ehkä niinkin olisi ollut. Vika on pääkopassa, nyt tarvittaisiin Curre Lindströmin "päävalmennusta"
Paskapuheita. Suomi P-E-L-A-S-I yllättävän hyvin. Vain maalit jäi uupumaan.
Niin se kaikista tärkein jäi uupumaan.
Päävalmentajaa ei tulisi haastatella heti katkerasti hävityn ottelun jälkeen. Erkka Westerlundin lausunto hyvästä ottelusta kieli jonkinlaisesta shokkitilaista eikä tällaisessa tilanteessa vastuullisen toimittajan tulisi kysellä mitään.
Täällä kritisoitiin Rinnettä - turhaa kritiikkiä RInnettä kohtaan.
Rinteen ainut ongelma on liika NHL-tyylinen seikkailu, vaikka hyvä on että maalivahti osallistuu aktiivisesti peliiin ja pitää itsensä vireänä.
Kaikenkaikkiaan Rinne on mahtava maalivahti. Hän on pelastanut monta tämän nuoren ja pelokkaan joukkueen töppäystä. Myös kentälle tarvittaisiin kokenutta pelinjohtajaa, joka vain voisi sytyttää joukkueen ja poistaa nuorten pelon. Nyt nuorten pelaajien alitajunta suorastaan etsii tekosyytä epäonnistumiseen ettei tarvi ottaa vastuuta ja uhmata ulkomaalaista vastustajaa - vain esim. kiekonmenetyksen myötä vaara poistuu ja taas ollaan turvassa. Asenteen täytyy muuttua näissä nuorissa pelokkaissa pelaajissa ja tämän voisi poistaa vain kokenut pelinjohtaja joka kentällisessä.
Sääliksi käy Westerlundia joka olisi kyllä ansainnut parempaa peliasennetta Kazanstania vastaan. Leijonat on nyt suuren ongelman edessä että mistä löydetään sellaisia jääkiekkoilijoita, jotka tahtovat pelata jääkiekkoa sillä tapaa että tehdään maaleja vastustajan häkkiin. Koukeroijia on kyllä tarpeeksi, mutta maalintekeminen on jo toinen juttu - siinähän suomalainen joutuu uhmaamaan ulkomaalaista jääkiekkoilijaa. Ja jos suomalainen uhmaa ulkomaalaista niin on vaara, että hän ei enää kehukaan suomalaisia kivoiksi ihmisiksi *huoh*
Jääkiekkoilijan palkkatasolla pitäisi kyllä pistää laatta häkkiin avopaikoista.
Pelasivat kuin teuraslampaat. Tekee ihan hyvää pudota pilvistä alas.
Sopii mennä itte soihin kiskot sisään kun oot noin varma asiasta. Mitähän se
Jokinen ja Karalahti siä teki? Ei mitään. Voi raasuja kun joutu lähteen huomenna
kotimatkalle.
Viisailla neuvoilla saatiin Leijonat hyvaan nousuun.