Leijonien ongelma

Suurin Leijonien ongelma oli pelkuruus. Nuori joukkue ei uskaltanut uhmata jenkkejä ja alitajunta Leijonien kohdalla suorastaan vyörytti keinoja epäonnistua. Tämä pelkuruus kulminoitui Jori Lehterään, joka ei millään uskaltanut tehdä maalia vaikka jokainen suomalainen olisi noissa tilanteissa siihen kyennyt.
10192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ollut virtaa eikä taisteluhenkeä, taitoa ehkä niinkin olisi ollut. Vika on pääkopassa, nyt tarvittaisiin Curre Lindströmin "päävalmennusta"

Äänestä

Paskapuheita. Suomi P-E-L-A-S-I yllättävän hyvin. Vain maalit jäi uupumaan.

Äänestä
  • Niin se kaikista tärkein jäi uupumaan.

    Äänestä

Päävalmentajaa ei tulisi haastatella heti katkerasti hävityn ottelun jälkeen. Erkka Westerlundin lausunto hyvästä ottelusta kieli jonkinlaisesta shokkitilaista eikä tällaisessa tilanteessa vastuullisen toimittajan tulisi kysellä mitään.

Äänestä

Täällä kritisoitiin Rinnettä - turhaa kritiikkiä RInnettä kohtaan.

Rinteen ainut ongelma on liika NHL-tyylinen seikkailu, vaikka hyvä on että maalivahti osallistuu aktiivisesti peliiin ja pitää itsensä vireänä.

Kaikenkaikkiaan Rinne on mahtava maalivahti. Hän on pelastanut monta tämän nuoren ja pelokkaan joukkueen töppäystä. Myös kentälle tarvittaisiin kokenutta pelinjohtajaa, joka vain voisi sytyttää joukkueen ja poistaa nuorten pelon. Nyt nuorten pelaajien alitajunta suorastaan etsii tekosyytä epäonnistumiseen ettei tarvi ottaa vastuuta ja uhmata ulkomaalaista vastustajaa - vain esim. kiekonmenetyksen myötä vaara poistuu ja taas ollaan turvassa. Asenteen täytyy muuttua näissä nuorissa pelokkaissa pelaajissa ja tämän voisi poistaa vain kokenut pelinjohtaja joka kentällisessä.

Äänestä

Sääliksi käy Westerlundia joka olisi kyllä ansainnut parempaa peliasennetta Kazanstania vastaan. Leijonat on nyt suuren ongelman edessä että mistä löydetään sellaisia jääkiekkoilijoita, jotka tahtovat pelata jääkiekkoa sillä tapaa että tehdään maaleja vastustajan häkkiin. Koukeroijia on kyllä tarpeeksi, mutta maalintekeminen on jo toinen juttu - siinähän suomalainen joutuu uhmaamaan ulkomaalaista jääkiekkoilijaa. Ja jos suomalainen uhmaa ulkomaalaista niin on vaara, että hän ei enää kehukaan suomalaisia kivoiksi ihmisiksi *huoh*

Äänestä

Jääkiekkoilijan palkkatasolla pitäisi kyllä pistää laatta häkkiin avopaikoista.

Äänestä

Pelasivat kuin teuraslampaat. Tekee ihan hyvää pudota pilvistä alas.

Äänestä

Sopii mennä itte soihin kiskot sisään kun oot noin varma asiasta. Mitähän se
Jokinen ja Karalahti siä teki? Ei mitään. Voi raasuja kun joutu lähteen huomenna
kotimatkalle.

Äänestä
  • Viisailla neuvoilla saatiin Leijonat hyvaan nousuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiantuntija* kirjoitti:

Suurin Leijonien ongelma oli pelkuruus. Nuori joukkue ei uskaltanut uhmata jenkkejä ja alitajunta Leijonien kohdalla suorastaan vyörytti keinoja epäonnistua. Tämä pelkuruus kulminoitui Jori Lehterään, joka ei millään uskaltanut tehdä maalia vaikka jokainen suomalainen olisi noissa tilanteissa siihen kyennyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu