Eräs tuttuni ajoi automaattikameraan ja sai ylinopeudesta sakon. Kuvassa näkyi myös ettei hänellä ollut turvavyötä. Hän harkitsee riitauttavansa asian TURVAVYÖN käyttämättömyyden osalta, koska on sitä mieltä ettei voi antaa sakkoa kuvan perusteella. Mitä mieltä olette että kannattaako taistella systeemiä vastaan?
Tutulle ylinopeussakko ja...
8
210
Vastaukset
- ehkä - ehkä ei
Ai sulle kävi kylmät.
Kannattais ajella rajoitusten mukaan jos ei halua turhaa huomiota.
Tietysti voit yrittää, poliisin pitää toimia lakien mukaan. Kannattaa selvittää aika tarkkaan ennen jutun nostamista perusteet poliisin valvonnalle. Nopeusvalvonnassa automaatin ottamia kuvia voi ja saa käyttää todisteena. Muista tapauksista en ole niin varma. - rwefwefwerf
Itse sain ylinopeussakon kamerasta, koska en hidastanut tarpeeksi kameran kohdalla.
Saatoin asian oikeuteen, ja voitin jutun, koska väitin että olin ajanut vain 2km/h ylinopeutta - WooBer
valokuvamateriaali on kiistaton todiste tapahtuneesta.. Mahdollisuudet melko pienet saada oikeus puolelleen myötäiseksi.
- ...
Suomessa poliisin on toimittava lain mukaan. Mitä siellä sanotaan automaattivalvonnan toiminnasta ja siitä annettavista rangaistuksista?
- wooBer
... kirjoitti:
Suomessa poliisin on toimittava lain mukaan. Mitä siellä sanotaan automaattivalvonnan toiminnasta ja siitä annettavista rangaistuksista?
Totta kirjoittelet
- kuka pöljä
Ajaa ilman turvavyötä?
- 3+13
Kannattaa kiistää myös ylinopeus, koska silloin saadaan esitutkinta poliisilaitoksella suoritettua molemmista tapauksista samalla kertaa.
- Väärin mänt
Ehhehi rikesakkoasioissa mitään esitutkintaa tehdä. Kun käyt kiistämässä asian käräjäoikeudessa, niin alle viikossa tippuu postissa kutsu oikeudekäyntiin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635151SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133632Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213200SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352509Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT882245