Röyhkeitä murtavarkaita liikkeellä!

Varkaat prkle!

Tällästä jaetaan myös facessa

17.5 .2014 Lauantai aamuna kolarinmäellä väinöntie 11 edessä klo 5.30 havahduin tonttini portilla seisovaan kottikärryyn jossa nökötti samanlainen veneen moottori ku mullakin tossa veneessä on, tai siis oli. Oikein tarkkaa ku katteli niin autoni takana oli punainen kasa Hiltin työkalulaatikoita, myös samanlaisia mitä itsekkin omistan.
Ei menny hetkeäkään kun alko veri kiertämään ja suunnistin alakertaan samalla päälle pukien. varovainen kurkkaus oven raosta paljasti että tällä yötyöläisellä oli vielä pahasti urakka vaiheessa. Siintä hiipien autotallin taakse ja spurtti työmiehen kimppuun.Pääs tälläkertaa karkuun kun omisti vähän pitemmät jalat ja mitä ilmeisemmin keskiverto kansalaista vikkelämmät nilkat. Soitto poliisille ja ei menny aikaakaan kun saapuivat haravoimaan aluetta mutta tuloksetta.
Pikaisella silmäyksellä poliisien kanssa katsottiin että kahdesta autosta oli putsattu kaikki minkä irti saa, kahdesta muusta tai kahteen muuhun ei ollut vielä kajottu tai ei havaittu mitään hävinneen.
Veneestä oli ruuvattu irti kaikki mikä lähtee ja osa oli mennyt jo tielle tietämättömille.Siinä sitten kierros omalla autolla ajelua korttelia ympäri ja metsän haravointia siinä toivossa jos jotain vihiä löytyis tai apinat löytyis tärisemästä jostain puskan juurelta, vaan ei varjojen kulkijoista näkynyt enään hievahdustakaan.No nythän se hupi vastaa alkaa kun kotiuduin tarkastelemaan mitä kaikkea on viety. Ulko eteinen putsattu lähes täysin ja myös ulkovarastosta kannettu yön aikana tavaraa minkä ovat kerinneet ja jaksaneet. Mukaan varkaat saivat muunmuassa sisäpeli tossut ? hikiset sisäpeli shortsit ja pelipaidan polvitukien kera tietysti. Tavaraa läks loppupeleissä niin perkeleesti että jatkuvalla syötöllä tulee mieleen jokin kadonnut tavara. Nyt tarvitaankin siskojen ja veljien havaintoja eilis yönä kolarinmäen alueella. Tämä mies henkilö joka karkuun pääsi oli noin 180-190 senttinen mustiin housuihin ja huppariin pukeutunut vaalea lyhyen siilitukan omaava mahdollisesti virolainen sekatyömies

6

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolarinmäki

      Pidetäänpä juu silmät auki täällä kolarinmäellä ja laitetaan irtotavarat lukkojen taakse!

    • Tavarat piiloon!

      Ilmeisesti ainakin valkoisella pakettiautolla liikkuneet, useita JOPO pyöriä varastettu, apuna käytetty nuorehkoja narkkarinaisia. Myös mopoja yritetty varastaa.
      Kellonajalla ei ole väliä, nämä varastavat keskellä kirkasta päivää.
      Olkaahan tarkkoina ja nyt silmät auki ja seuratkaa epäilyttävää toimintaa ja valkoista pakettiautoa jossa on todennäköisesti Venäläinen/Viro/Latvia/Liettua pitkähkö mieskuski.

      • röyhkeitä ovat

        Myös Voikkaalta eilen alkuillasta viety vanhemman naisen kotipihasta autotallista olleesta autosta puhelin ja autonavaimet. Jätetty vain hetkeksi tarkoituksena lähteä vielä käymään kaupassa.. Voi olla että seuraavaksi vievät auton kun avaimet jo saatu... Eli kannattaa lukita ovet ym vaikka olisi minuutin poissa, joku voi kyttäillä ja iskee samantien kun sopiva hetki koittaa.


    • Määä.

      Eikö murtovarkaat ole ain röyhkeitä?

    • omankäden oikeus

      Kymeenlaaksossa on liikkunut kaksi virolaista miestä jotka ovat käyneet tyhjentämässä kiinteistöjä työkaluista. Todennäköisesti sama kaksikko on käyttänyt valkoista sitikan pakettiautoa jossa on ollut farmari golfin kilvet. Sitikka on löydetty hylättynä aikaisemmin viikolla. Kuusaa kouvola alueella liikkuu varsinkin päiväsaikaan (virolaisia?) miehiä hissukseen ajellen omakotitalo alueilla. Fb:ssä leviää kuvia kyseisistä virolaisista miehistä jotka olivat jääneet valvontakameraan kun olivat työkalu / työkoneita anastamassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1792
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1517
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1497
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1175
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe