Helsinkimission sivut eivät selkeästi kertoneet mistä uskonliikkeestä siinä oikein on kyse. Jokin luterilaisen kirkon toimintasiipi vai jokin vapaiden suuntien hanke?
- http://www.helsinkimissio.fi/
"Urpilainen saarnasi kirkossa uudesta alusta"
- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014051818313171_uu.shtml
Helsinki Missio ?
6
3495
Vastaukset
- mikä_missio ?
On se merkillistä miten nämä erilaiset uskonnolliset missiot esiintyvät epämääräisesti iseään esiellessään, ikäänkuin haluaisivat piilotella todellista profiiliaan sadakseen uusia jäseniä koukutettua?
Onko One Way mission jonkin ns. vapaan suunnan kuten helluntalaisten, baptistien tai vastaavan masinoima?
- http://www.onewaymission.fi/- Oikea_missio !
Luterilainen / Kansan Raamattuopistolainen
Lähinnä yhden henkilön, Tapani Suonnon, johtama:
http://www.onewaymission.fi/index.php/kotimaa/one-way-ihmisiae/342-tapani-suonto
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tapani_Suonto
Hän jyrää varsin voimallisesti harhautunutta karismaattisuutta:
http://www.onewaymission.fi/index.php/opetusta/luettavaa/105-karismaattisuuden-harharetket
- mikä_missio ?
Ok, infosta koskien One Wayta. Entäs tuo Helsinki missio, kirkon siipi ?
Pitää paikkansa, että noiden s.aatanakeskeiset herätysliikkeiden keskuudessa tehtaillaan paljon ahdistusta, pahaa oloa ja uskontojen uhreja.
Pidän kuitenkin aivan vastaavasti täysin sairaana ihmisten hallintapyrkimyksenä uhkailla ja pelotella heitä ikuisella h.elvetikidutuksella jos eivät alistu Nikean kirkolliskokouksen dogmeille, joita se sitten riistämällä, alistamalla, tuhoamalla, raiskaamalla, kiduttamalla, elävältä polttamalla ja laajamittaisella tappamisella pakotti.
H.elvettioppi-dogmi on demoneista, ei rakastavasta Jumalasta, joka on Ramatun mukaan ihmisen kuvakseen luonut.- Kaksi paikkaa
Älähän nyt oman makusi ja mieltymyksiesi mukaan mene neuvomaan, mitä Jumala saa tehdä.
Kukaan muu Raamatussa ei puhu niin paljon ja perusteellisesti "lämpimästä loppusijoituspaikasta" kuin Jeesus, joka valmistajan oikeudella antaa siitä tuotetakuun.
Se on valmistettu koko sotkun aikaansaajalle, eli Lusifeerukselle ja hänen kamuilleen.
Tietenkin niille ihmisillekin, jotka kaveeraa pimeyden jengin kanssa täällä maanpäällisen elämänsä aikana on suotava mahdollisuus jatkaa sitä tämän elämän jälkeenkin.
- mikä_missio ?
Kaksi paikkaa:lle
Kyse on pelkistä mielivataisista Raamatun kirjoituksien tulkinnoista joita Jumalan totuuksina koetetaan hyväuskoisille kaupitella.
Olen toki hyvin tietoinen miten alkuseurakuntien opetuksiin nähden jälkijättöinen nikea-klaanin dogmi on kansaan uponnut (upotettu), joka pakolla vietiin, tuhoamalla, polttamalla elävältä, raiskaamalla ja laajamittaisesti tappamalla.
Siinä oikea mammuttiluokan luciferi-verenvuodattaja-klaani kerrassaan, joka kuitenkin julkeaa korottaa itse itsensä ihmisten ja Jumalan väliin.
Mikäli on eri mieltä tuon liciferi-klaanin dogmeista, niin tulee ikuiseen h.elvetin tuleen tuomituksi.
Kyseessä on täysin ikvisitiohenkinen metodi ja vallankäytön väline edelleenkin.
Mikäli kirkko ei olisi yksinvaltaansa sivistyksen tieltä menettänyt, niin todennäköisesti toisinajattelijoiden massamestaaminen edelleenkin jatkuisi. Eli pelkästä ajatusrikosesta tappaminen. Että sellaisia Jumalan miehiä ja sanallaan spekuloijia.
Jäi kuitenkin edelleen auki minkä tahojen vetämä tuo HKI-missio okein on, kirkon siipi? Helsinki Missio on kristillinen, itsenäinen järjestö, joka tekee paljon sosiaalista palvelutyötä mm. vanhusten ja nuorten parissa. Sen entinen nimi oli Helsingin kaupunkilähetys. Missio-sana ei viittaa tässä tapauksessa mihinkään hengelliseen tilaisuuteen, mutta ymmärrän, että sen sanan erilainen käyttö voi olla vähän ajatuksia sekoittavia.
Käsitykseni mukaan Helsinki Missio on itsenäinen, mutta yhteydessä luterilaiseen kirkkoon ja sen työntekijöissä on mm. luterilaisia pappeja. Monet heistä toimivat myös Tuomasmessussa ja hiljaisuuden liikkeessä.
Antti-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073245GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431187- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351042- 49928
- 67878
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25874- 53867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862