Uskonnon opetusta aivan liikaa

Koulun opettaja

Se mitä uskonnoista voisi opettaa kouluissa mahtuisi aivan hyvin historian tunneille. Erillisiä uskonnon tunteja ei tarvitsisi olla erikseen.

5

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunnustaa

      Tämä käsitys minullakin on.

      Sen sijaan ajan voisi käyttää tunteiden opettamiseen tai elämän taitojen opettamiseen. Yhteistyötaitojen opettamiseen.

      Tiimityöskentelytaidot jos jotkut ovat todella tärkeitä nykyajan työelämässä.

      Voisihan sitä opettaa vähän ryhmän johtamistaitoja. Silloin jokainne osaisi olla myös parempi tiimiläinen... vai miten?

    • oppilaan isä

      Hyvä aloitus tärkeästä aiheesta.

      Olen samaa mieltä, uskontojen sisältö ei todellakaan ole koulun vastuulla vaan jos joku haluaa niitä uskomuksia ja palvontatapoja lapsilleen opettaa niin käyttäköön siihen omaa aikaansa. Osa historiaa se kaikki toki on, joten historianopetuksen yhteydessä aihetta voi käsitellä.

      Se iso juttu mielestäni on kuitenkin se, että koulussa pitäisi voida sanoa oppilaille selkeästi se, että nykyisen tieteellisen maailmankuvan valossa jumalaa tuskin on olemassa.

      On naurettavaa, että tuota asiaa pitää jotenkin kartella.

      • Olen jo peruskouluni ajat sitten käynyt, mutta on aina rohkaisevaa nähdä, että muillakin on fiksu isä.


    • huutis.

      Mielestäni elämänkatsomustieto olisi hyvä pakollinen aine kaikille, ja ehdottomasti kaikenuskoiset ja uskottomat samassa ryhmässä.
      Parempi tutustua eri uskontoihin niin, että mukana on eriuskoisiakin, jolloin koululaiset oppisivat ymmärtämään erilaisiakin elämänkatsomuksia.

      Nykyinen tapa, jossa erotellaan eri uskontokuntien edustajat (ja uskottomat) omiksi ryhmikseen nimenomaan lisää tuota toisista ymmärtämättömyyden kuilua.

      Uskonnonopetuksen voi sitten järjestää kukin uskontokunta miten parhaaksi näkee ja tietenkin kouluajan ulkopuolella. Se tehtävä ei kuulu valtiolle eli koululaitokselle.

      • huutis.

        Lisätään nyt tähän vielä, etten teidä millainen on tuon elämänkatsomustiedon opetussisältö, sillä sellaista ainetta ei vielä ollut kun minä kävin peruskoulua. Minulla oli kirkostaeroamisen jälkeen yksinkertaisesti vapautus uskontotunneilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4972
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      189
      2693
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1400
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1272
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1237
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1166
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      79
      1155
    Aihe