kun maikkarillakin täytyy mainostaa "kaksikielisen Suomen puolesta",suurena pelkona on että kukaan RKP:nen ei pääse mepiksi.
Mielestäni tällaisia mainoksia ei ole ennen ollut,joten veikkaan että hur.ri eliitti on aidosti huolissaan lisääntyvästä "ruotsalaisuusvastaisuudesta",ja siitä että ruotsin kielen asema ja tärkeys heikkenee koko ajan.
Suomen "kaksikielisyys" on pelkkää huuhaata.
Mielestäni tällaisia mainoksia ei ole ennen ollut,joten veikkaan että hur.ri eliitti on aidosti huolissaan lisääntyvästä "ruotsalaisuusvastaisuudesta",ja siitä että ruotsin kielen asema ja tärkeys heikkenee koko ajan.
Suomen "kaksikielisyys" on pelkkää huuhaata.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Det har hängt på en tråd för SFP alla gånger. Så också nu. Optimister hoppas att Finland går till ishockeyfinalen nästa söndag för då kan valdeltagandet sjunka och Svenska folkpartiet fixar mandatet.
http://svenska.yle.fi/artikel/2014/05/19/sfp-och-eu-valet-finland-i-hockeyfinal-kan-radda-mandatet
No tällä kertaa ei leijonat ole finaalissa.
"No tällä kertaa ei leijonat ole finaalissa. "
No ei niin. Pikemminkin finaalissa asti.
Hätä on suuri,huonot on jo RKP:llä housuissa.
KÄHMIJÄ HAGLUND ESPOO, OLARI
KÄYTTÄÄ VALTION TILOJA JA RAHOJA VAALITYÖHÖN
SYÖTTI JA JUOTTI JOTTA SAA SYÖTIN
SYÖTTI JA JUOTTI
http://yle.fi/uutiset/haglund_saunotti_syotti_ja_juotti_donnerin_eurovaaliehdokkaaksi/7249372
SYÖTTINÄ ON DONNERIN VAIMO IDA JORN DONNER
https://www.google.fi/search?q=ida donner&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=wuN5U8-WHMjY4QT5_oG4DA&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=896&bih=467#q=ida jorn donner
Niin nehän suorastaan rakastavat pakolaisia ja maahan muuttajia mutta vihaavat perussuomalaisia siis suomalaisia. Mitä tästä parinsadantuhannen vähemmistöstä pitäisi oikein ajatella.
"Niin nehän suorastaan rakastavat pakolaisia ja maahan muuttajia mutta vihaavat perussuomalaisia siis suomalaisia."
He suorastaan suvaitsevat erilaisia, kuten pakolaisia, maahan muttajia, perussuomalaisia. Rasisteja ja muita vähemmistönpotkijoita he syystäkin tuomitsevat. Ovat siis pesunkestäviä suomalaisia.
Jos maassamme voitaisiin antaa yksi positiivinen ja yksi negatiivinen ääni PS olisi surkein puolue ja oletettavasti Halla-aho maamme ylivoimaisesti suurimmilla negatiivisella äänisaldolla.
Minun muistikuvani mukaan vain kerran on tehty tällainen kysely, jonkun verran jytkym jälkeen, ja vain puoluetasolla. PS oli suurin häviäjä koska sillä oli ylivoimaisesti suurin negatiivinen nettosaldo. Toiseksi suurin negatiivisten äänien sekä absoluuttisesti että suhteellsiesti oli Kokoomus, mutta jäi silti plussalle.
Kaikki puolueet paitsi PS jäi plussalle, joka kusvastaa sitä että PS on ylivomaisesti "inhotuin" puolue. Suhteellisesti vähiten inhopisteitä oli...no arvatkaapa millä puolueella!!
Ainakin sen gallupin mukaan olette todella kaukana suomalaisuuden ytimestä. Kauempana kuin ehkä kuvittelittekaan.
.
"Syöttiläs syötti toista Syöttilästä?????????"
No jo on maailman kirjat sekaisin
.
Halla-aho saa suuren äänisaaliin vaaleissa,kannatusta on yli puoluerajojen.
Eikä hur.rit ole suomalaisia,näinhän Tom Sörhannus sanoi että Suomenruotsalaiset ovat RUOTSALAISIA.
Olen varma, että tuollainen mainos ärsyttää suomalaisia mamuista puhumattakaan.
Eli kääntyy vain itseään vastaan. Vaikka mainoksessa on tarkoin pimitetty tekijätahot.
Huumorilla yritetään vaikuttaa, mikä onkin sopivaa, sillä keinotekoinen kaksikielisyytemme todella on suuri VITSI.
"Eli kääntyy vain itseään vastaan"
Ei sunkaan. Vaaleissa ei anneta negatiivisia ääniä, joten Halla-ahon ei tarvitse harmitella sitä että hän luultavasti on maamme inhotuin poliitikko. Hänelle riittää että tarpeeksi moni fanittaa häntä. Siis valituksi tulemiseen. Poliitisena toimijana hän on leimattu - täysin omasta toimestaan tosin.
Sama pätee tuohonkin mainokseen. Vai olisitteko muuten äänestäneet RKP:a? Tokkopa joten RKP ei häviä sillä mitään.
Jörkka on valjastettu inhoäänien keräämiseen. Jos suurin huolinaiheesoi on oikeristopopulistinen äärukansallismielisyys voit aina äänestää Jörkkaa joka on ehdolla vain tuon vastavoimana.
Millään muulla puolueella ei ole yhtä selkeästi "yhden asian" ehdokasta inhimillisyyden puolesta. Sellainen saatta vedota vähemmistöihin: maahanmuuttajiin, muslimeihin, homoihin, suomenruotslaisiin, vammaisiin, juutalaisiin, jne.
Pressavaaleissa Haavisto oli "vastavoima", ja hän pärjäsi yli kaikkien odotusten - kiitos jytkyn. Ilman jytkyä Haavisto ei olisi pärjännyt likimainkaan noin hyvin.
Nuivuus siis syöttää RKP:a! Ja on aina syöttänyt.
Persulaisuus ja katkeroituneiden törkyfennojen yksi kieli ahdas mieli-raivoilu on vielä parempi vitsi. Hah hah hah.
"RKP:llä taitaa oikeasti olla hätä kun maikkarillakin täytyy mainostaa "kaksikielisen Suomen puolesta",suurena pelkona on että kukaan RKP:nen ei pääse mepiksi."
Ei mikään kummempi hätä. RKP:n meppi on aina ollut kiven takana ja jossain määrin onnenkantamoinen.
RKP saa mepin jos:
- äänestysprosentti jää alhaiseksi (ennakoäänten määrä laski viime kerrasta)
- jos äärikansallismieliset ovat tarpeeksi..no äärikansallismielisiä
- jos Jörkka kerää tarpeeksi anti-jytky ääniä
- jos Soini jatkaa monumentaalista töpeksintää viimeisen viikon telkkaritententeissä; varsinkin äärikansallismielisyyden saralla (tyliin "ottaa hatkat")
- jos tilanne Ukrainassa vielä pahenee
Tiettyjen poliittisten puolueiden alaryhmien junailema ja sinänsä epäonnistunut "kansallisaloite" ei antanut RKP:lle ihan toivomaansa vetoapua. Hommalaiset ja nettifennot olivat kai väsyneitä vapun jälkeen kun eivät oikein saanut itsestään tarpeeksi irti "sitä itseään". Ja kun kaikki muut puolueet persujen tyhjänpäiväiselle räksytykselle kyrpiintyneinä tunsivat tarvetta anti-jytkyyn, niin keskustelun keksipisteeseen ei joutunut RKP vaan yllättäen PS pantiin seinää vasten.
Eikä nuivien imagoa suinkaan parantanut Hirvisaaren ja Virtasen nolo pelleily. PS:n eliittipoliitikkojen täysin ponneton esitys hyvin kaukaa haetuilla perusteluilla ei vakuuttanut ketään.
Keksustelun perusteella on kyllä arvioitava että te olette erittäin kaukana päämäärästänne, ja että teidän valjastamanne vankkurit (PS) ei ole sellaisessa iskussa että se alakynnestä vosi voittaa. Ei oikein edes vaikuttanut siltä että se kovin hartaasti haluaisi voittaa. Esim. Soinia ei pantu tuleen, joka yleensä tarkoittaa ettei aisa ole kovin tärkeä.
Mikä on oikein tuon mainoksen tarkoitus?
Eihän Brysselissä päätetä Suomen kaksikielisyydestä! Eikä siellä siihen voi pahemmin vaikuttakaan.
Onko mainoksessa kyse vain RKP:n ehdokkaiden tukemisesta? Miksi ei suoraan mainosteta heitä?
Sitä paitsi? Ketkä meppiehdokkaat ovat profiloituneet vaaleissa Suomen kaksikielisyyden tukijoiksi? Outoa...
Minusta tuntuu, että koko mainos on vain YLEISTÄ svekopropagandaa, jota vain tuputetaan EU-vaalien varjolla.
Ensinnäkin tuo mainos tuputtaa ruotsia vääristelemällä kaksikielisyyden käsitettä. Jos on kaksi kieltä, ne kielet voivat olla mitkä vaan. RKP yrittää valehdella suomalaisille, että kaksikielisyys olisi yhtä kuin ruotsi. Se on aika tyhmää, eikö niin?
Se säätiöraha, joka olisi kuulunut mennä verotukseen kaikkien hyväksi, käytetään nyt tällaisiin tyhmiin ja vastenmielisiin tarkoituksiin. Kukaan ei hyödy ko. mainoksesta, paitsi sen tehnyt mainostoimisto, mikä se sitten liekin.
Rkp ei nyt millään saa meppiä mutta sen ongelmat pahenevat 2015
Ruotsalaislehdistö supistuu voimakkaasti nyt
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/ksf-media-vahentaa-jopa-viidenneksen-tyontekijoista/664830/
Rkp:n hysteria johtuu siitä, että nyt 2014 menee Rkp:n Eu-parlamenttipaikka
ja eduskuntavaaleissa 2015 hallituspaikka, pysyvästi.
Puolueessa aletaan riidellä siitä, kuka pani 70-vuotiaan ent. kommunistin Nils Torvaldsin ja 80-vuotiaan nykyisin röyhkimyksen Jörn Donnerin ehdokkaaksi tappiovaaleissa.
EU-parlamenttipaikan ja hallituspaikan menettäminen on katastrofi Rkp:lle mutta
pelimiehet kuten Katainen ovat jo ottaneet asian huomioon.
Kokoomus ottaa mukaansa rutosti suomenruotsalaisia ehdokkaita sanoen yksinkertaisesti että katsokaa Stubb, hän pääsi tosihyviin ministeri-yms virkoihin kun taas Rkp:ssä joudutte oppositioon
ja sitä ennen saitte jotain jakojäännösministeriöitä
Rkp ei pystynyt uudistumaan, esimerkkinä hömppä-Rkp-läinen Haglund, jonka lätty lätisee
mutta joka ei ole tutustunut pakkoruotsikeskusteluun eikä
esitä yhtään kestävää perustelua pakkoruotsille
ihan samoilla perusteluilla voitaisiin tukea pakkopuolaa tai pakkopullaa
Haglund on vain niin yksinkertainen, ettei huomaa tätä kiihkossaan.
Sen sijaan Haglund hyökkää kielivapauttajia vastaan demonisoimalla ja puolustelee pakkoruotsia kytkemällä sen perusteettomasti asioihin, joihin se ei mitenkään liity,
kuten Suomen valtion kaksikielisyyteen ja ruotsinkielisten asemaan.
Haglundin ja Rkp:n peli suomalaisessa politiikassa on pelattua 2014 - 2015, kukaan ei kannata näitä.
Lue arvio Rkp-läisestä hömppäilystä
http://jaska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/168397-avoin-kirje-carl-haglundille-ja-rkplle
Tuo hur.ri mainos herättää jo inhoa suomalaisissa,eräät tuttuni ovat siitä maininneet.
"RKP:llä taitaa oikeasti olla hätä"
RKP on juuri tehnyt historiansa parhaan EU-vaalituloksen, ainakin osittain Halla-ahon avittamana. Kuka ystäviä kaipaa jos on tuollaisia vihollisia; nettifennot, SL, Halla-aho, PS...
"Mielestäni tällaisia mainoksia ei ole ennen ollut"
Olet väärässä. Niitä on ollut yhtä kauan kuin meillä on ollut poliittisia mainoksia.
"aidosti huolissaan lisääntyvästä "ruotsalaisuusvastaisuudesta""
Ennen vaaleja ainakin RKP toivoo juuri tuon kasvavan. Se on aina vuorenvarmasti pönkittänyt vaalimensetystä. EU-vaalit eivät siis olleet poikkeus. Halla-aho antoi tukea aivan viime metreillä. Se oli onni koska PS oli omituisen vaisu kun eduskunnassa käsiteltiin aloitetta josta ainakin Haglund oli toivonut paljon enemmän vetoapua RKP:n EU-vaalikampanjaan.
"Suomen "kaksikielisyys" on pelkkää huuhaata. "
Minusta tuntuu että meillä edelleen on kaksi kieltä jolla on virallinen status ja yhtälainen perustulaillinen asema. Ei kai se ole miksikään muuttunut?
Olisiko sinusta parempi jos Suomi olisi aikoinaan jäänyt yksikieliseksi? Minusta on hyvä että nostimme sen toisen kielen ensimmäisen rinnalle. Minä en olisi näinkään kaksikielinen ilman sitä. Etkä olisi sinäkään.