"Vaalikoneessa ehdokkaat vastasivat väitteeseen: EU-parlamentin on otettava kielteinen kanta ydinvoiman lisärakentamiseen. Vastaukset annettiin asteikolla, jossa nolla merkitsee täysin eri mieltä ja 100 täysin samaa mieltä.
Kokoomuksen ehdokkaiden vastausten keskiarvo on 21 ja vihreiden 79.
Kaikkien vastausten keskiarvo on 47. Suomalaisten meppiehdokkaiden enemmistö suhtautuu siis varovaisen myönteisesti ydinvoiman lisärakentamiseen."
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/217727-pitaako-eun-kieltaa-lisaydinvoima-ehdokkaiden-kannoissa-jyrkka-jako
Pieniä merkkejä siitä, että sähkön tuotannosta ydinvoimalla voi tulla teknologia, jota EUssa ei hyvällä katsota:
- Saksa on luopumassa ydinvoimasta
- Sveitsi on ei rakenna enää uusia ydinvoimaloita
- Itävalta aikoo jopa kieltää ydinsähkön maahantuonnin 2015
- Ranskaan saattaa olla valmistumassa Ranskan viimeinen ydinvoimala
- Belgiassa ydinvoiman osuutta halutaan pienentää
Suomi lähinnä muutaman entisen itäblokin valtion kanssa potkii edelleen tutkainta vastaan, tähtäimessään ydin-Suomi-skenaarion toteuma:
http://fifi.voima.fi/artikkeli/2009/elokuu/mita-se-lounatuuli-tietaa
Kokoomuksen ehdokkaiden vastausten keskiarvo on 21 ja vihreiden 79.
Kaikkien vastausten keskiarvo on 47. Suomalaisten meppiehdokkaiden enemmistö suhtautuu siis varovaisen myönteisesti ydinvoiman lisärakentamiseen."
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/217727-pitaako-eun-kieltaa-lisaydinvoima-ehdokkaiden-kannoissa-jyrkka-jako
Pieniä merkkejä siitä, että sähkön tuotannosta ydinvoimalla voi tulla teknologia, jota EUssa ei hyvällä katsota:
- Saksa on luopumassa ydinvoimasta
- Sveitsi on ei rakenna enää uusia ydinvoimaloita
- Itävalta aikoo jopa kieltää ydinsähkön maahantuonnin 2015
- Ranskaan saattaa olla valmistumassa Ranskan viimeinen ydinvoimala
- Belgiassa ydinvoiman osuutta halutaan pienentää
Suomi lähinnä muutaman entisen itäblokin valtion kanssa potkii edelleen tutkainta vastaan, tähtäimessään ydin-Suomi-skenaarion toteuma:
http://fifi.voima.fi/artikkeli/2009/elokuu/mita-se-lounatuuli-tietaa
Vastaukset 18
Vanhimmat
niin, onneksi sentään suomella on tässä asiassa järki tallella. Myös ruotsissa aletaan viisastua, siellähän on jo tehty päätös vanhojen reaktoreiden uusimisesta, kunhan vanhat väsähtävät.
"Myös ruotsissa aletaan viisastua, siellähän on jo tehty päätös vanhojen reaktoreiden uusimisesta, kunhan vanhat väsähtävät."
Eipä voi ruotsalaistenkaan järjenjuoksua ydinvoimaloiden suhteen kehua - sehän on suorastaan pelottavaa: http://keskustelu.suomi24.fi/node/12220853 ("Pössyttely ydinvoimaloissa").
Viherkiimaisten mukaan seuraavaksi pitää kieltää kaikki työpaikat EU.ssa. Sillä saadaan aikaan naturareservaatti ja kaikki kehitys pysähtyy. Tosin Kiina , Venäjä ja muut vähät välittää noista höpötyksistä vaan ovat mielissään.
"Ranskaan saattaa olla valmistumassa Ranskan viimeinen ydinvoimala"
Täysin tuulesta temmattu väite. Ranskassa on vanhenemassa lyhyessä ajassa paljon ydinvoimaa ja pakko niitä on korvata uudella, varsinkin jos fossiilisiin polttoaineisiin aletaan suhteutua yhä torjuvammin.
Nuo vaalikonevastaukset ovat aika lailla taktikointia.
Aiheesta on oma keskustelunsa, siinä myös oma viestini, jossa Ranskan suunnitelmista tarkemmin: http://keskustelu.suomi24.fi/node/12229357/#comment-67664912
" EUn olisi kiellettävä ydinvoima"
Ketjun avaaja on aivan ulkona tosielämästä. EU ei tule koskaan kieltämään ydinvoiman käyttöä. Päinvastoin EU:ssa ydinvoiman käyttö tulee kasvamaan.
EU-vaalit viikon päästä ja siksi nyt kirjoitetaan kaikenlaista vihermoskaa. Siitä johtuu viimeaikaiset törkyviestit viheruskovaisten taholta täällä. Vaalien jälkeen vähän helpottaa kun järjestöväki pitää vapaapäiviä.
Ei täällä mitään sellaista järjestöä ole muuta kuin Sääntömafian haaveissa, ja se yrittää sillä peitellä omia terroritöitään palstalla,
Sääntömafian kaltainen terrortyö (vuosia jatkunut asiallisten viestien poistattaminen) ei voi onnistua ilman yhteistyötä valvojien kanssa.
Tiedoksi @Suomi24
Sinä se vaan jaksat herjaavia viestejä laittaa, mutta toisaalta se on hyvä asia.
Tiedoksi @Suomi24 laita ensikerralla, niin sanomasi ehkä menee perille.
Suomen vihreiden paikkaluku eurovaaleissa puolittuu. Hyvä niin.
http://timosuvanto.blogspot.fi/2014/03/eurovaalien-rognoosia.html
tai sitten ei.
Vihreiden kannatus eurovaaleissa jää alle kymmeneen prosenttiin. Sillä saa yhden paikan.
Toiseen paikkaan tarvitaan vähintään 12 % kanntus, johon vihreillä ei ole mahdollisuutta yltää.
Toivotaan, että tämä ketju säilyy ainakin siihen asti, että eurovaalien tulos on selvillä.
"Vihreiden kannatus eurovaaleissa jää alle kymmeneen prosenttiin. Sillä saa yhden paikan."
Kiitos vaalitulosten etukäteisraportoinnista. J''n kuitenkin odottamaan virallisia tuloksia.
Suomalaisten meppiehdokkaiden keskiarvo 47 (asteikolla 0-100) väitteeseen: "EU-parlamentin on otettava kielteinen kanta ydinvoiman lisärakentamiseen" sisälsi kaikkien suomalaismeppien vastaukset. Tulos on yllättävän hyvä tämän keskustelun aiheen kannalta, mutta siihen saattoi olla syynä myös vaalitaktikointi kysymyksellä, jolla ei itse asiassa ole arvoa ennenkuin siitä todella äänestetään. MItä tulee EU-vihreiden vaalimenestykseen, niin soisin mielelläni vihreiden ajatusten näkyvän kaikkien EU-ryhmien päätöksissä ja äänestyksissä.
"Toivotaan, että tämä ketju säilyy ainakin siihen asti, että eurovaalien tulos on selvillä"
Sääntömafian terrori näemmä huolestuttaa sinuakin. Tiedoksi @Suomi24
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/radikaalit marssimassa euroopan parlamenttiin/201405683227
" "Vihreistä voi tulla parlamentin pienin ryhmä", Frantescu tulkitsee järjestönsä ennustetta"
Sitä saa, mitä tilaa. EU- kansa hylkäämässä vihreät.
Vaikeina taloudellisina aikoina realiteetit nousevat pintaa ja utopiat uppoavat syvälle.
Toivottavasti suomi jatkaa potkimista vastaan ja ydinvoiman kannatusta. Turvallisin ja ympäristö ystävällisin energia muoto.:)
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69297-eurojytkysta-tulossa-tussahdus
" Simon Hix ja Kevin Cunningham arvioivat Votewatchin jutussa, että yksinkertaisen enemmistön kahdestaan muodostavat EPP ja S&D tekevät monet isot päätökset "suurkoalitiossa". Myös liberaalidemokraattinen Alde on keskustassa lähellä näitä kahta, ja kolmestaan ne saisivat paikoista 65 prosenttia. Nyt niillä on paljon enemmän eli 72 prosenttia."
EU-parlamenttiin tulossa ainakin 2/3-osan ydinvoimamyönteinen enemmistö.
Entäs ydinvoiman vastaiset vihreät ?
" Vihreät ovat Euroopassa ennusteen mukaan menettäjiä ja Suomestakin menisi Brysseliin nykyisen kahden sijaan vain yksi meppi. Ex-ministeri Heidi Hautala on sen saamisessa vahvimmilla."