Erikoinen yritysidea. Myy tietoja jotka saa ilmaiseksi viranomaisilta ja kerää rahaa myös mennen tullen kummaltakin. Sekä luetteloiduilta että kyselijöiltä.
Muutamassa vuodessa 2milj euron nousujohteinen vedätys.
Tämä kaipaisi kilpailua ja nopeasti.
Toisaalta palvelu pitäisi olla viranomaisten järjestämä, sillä heidän/yhteiskunnan etua valvotaan nyt ulkopuolisella firmalla ja kalliisti.
Miettikäähän vähän kilpailuasetelmaa. Tuolla firmalla ei ole kai yhtään kilpailijaa tällä hetkellä. Kilpailu takaisi hintakilpailua ja laatua. Ilman kilpailua hinnat pilvissä ja laatu kehnoa. Firmassa vajaa 10 henkeä duunissa.
http://yritys.taloussanomat.fi/y/suomen-tilaajavastuu-oy/helsinki/2327327-1/
Keskustelua - ideoita ?
Tilaajavastuu/luotettava kumppani
23
4401
Vastaukset
- siiistiii
Itse teen aliurakointia isoille rakennusliikkeille. Joutuisin moneen otteeseen toimittamaan pääurakoitsijoille vero-, kaupparekisteri, yel-, tyel-, liitto, työterveyshuolto, vastuuvakuutustodistuksia yms... ympäri vuoden ja moneen otteeseen, jos joku lappulippunen on liian vanha niin sitten laskujakaan eivät maksa ennenkuin asia selviää yms... mielestäni tuo tilaajavastuun idea on loistava, koska nyt he tarkistavat tiedot ja antavat kaikille vanhoille ja uusille asiakkailleni tiedot että kaikki tilaajavastuunasiat ovat kunnossa. Heidän vuosimaksu on ihan ok....ja säästän omaa aikaa tässä.
Se että he ovat keksineet tuollaisen ovelan liikeidean ensimmäisenä ja liikevaihto on noussu kertaheitolla, niin kateelliset voi kyllä perustaa kilpailevaa toimintaa...eihän siinä mitään ?- eihän mikään muutu
Nyt mä en tajunnut.
Onhan tilanne sama " eivät maksa laskuja" edelleen, vaikka sitä hoitaisi kuka tahansa muu kun sinä.
Miten systeemi poistaisi sen " lippulapun" puuttumisen?.. että siinä on välistävetäjä mukana? Sittenkö maksaisi laskuja sinulle, vaikka sinulta puuttuisi tämä tieto oikeasti johon kyseinen palvelu ei reagoisi vai miten? - siiistiiii
eihän mikään muutu kirjoitti:
Nyt mä en tajunnut.
Onhan tilanne sama " eivät maksa laskuja" edelleen, vaikka sitä hoitaisi kuka tahansa muu kun sinä.
Miten systeemi poistaisi sen " lippulapun" puuttumisen?.. että siinä on välistävetäjä mukana? Sittenkö maksaisi laskuja sinulle, vaikka sinulta puuttuisi tämä tieto oikeasti johon kyseinen palvelu ei reagoisi vai miten?"Miten systeemi poistaisi sen " lippulapun" puuttumisen?.. että siinä on välistävetäjä mukana?"
Nyt ei puutu lippulappusia, kun tilaajavastuu ottaaa tiedot viranomaisilta suoraan. Mun ei tarvii toimitella lippulappusia mihinkään. No ehkä kerran vuodessa yksi lappu että on vastuuvakuutusvoimassa ja ja yhteen paikkaan.
Välistävetäjä hoitaa niin että asiakaat näkee uusimmat tiedot, ettei mun tarvii niitä ilmoitella enempää.... tässä säästän omaa aikaa...kun oon tämän työn ulkoistanut.
- AAAAA ilman serttejä
Vielä parempi vedätys on nämä luottoluokitus sertit esim. AAA
Liikeideana heillä on serttien myynti mahdollisimman monelle eli vaatimukset ei saa olla liian kovia.
no, ottakoon rahat pois hyvä uskoisilta yrittäjiltä. ...- alkoholistiparantola
Joo, puhut totta !
Ihan huippu vedätystä sekin.
- Täysin huijarifirma
Firmana Suomen Tilaajavastuu Oy on saattanut alkuvaiheessa, useita vuosia sitten, ollakin hyödyllinenkin palvelu **rakennusalalla** toimijoille.
Valitettavasti jo useammam vuoden ajan Tilaajavastuu Oy on siirtynyt huijausportittamisen ja roskapostittajien sankkaan kerhoon.
Pyytävät isoilta asiakkailtaaan, kuten tässä Oulun Kaupungilta listauksen kaikista heidän tavarantoimittajistaan, konttoritarvikemyyjiä myöten. Ja lähettävät heille Oulun Kaupungin nimissä uhkailukirjeitä, että ostot loppuu, ellette ala huijarifirm Tilaajavastuun vuositilaajiksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11895671 - Vero Pakolainen
Tilaajavastuu Oy on säästänyt minulta vuodessa tuhansia tunteja työtä. En voi kuin lämpimästi suositella! Ja lapsetkin viihtyvät siellä :)
- kilpailua
Tiedonantovelvollisuuden hoitamiseen ovat saaneet ainakin Raksatiedon kilpailijakseen.
- Yrittäjä
Useat suuret kotimaiset yritykset eivät hyväksy laskuja , eivätkä tilaa töitä jos ei kuulu ko. tilaajavastuu / luotettava kumppani järjestelmään.
Erikoista että esim . 20 vuotta moitteettomasti toiminut ko. yrityksille töitä tehnyt pitääkin nyt todistella luotettavuuttaan. Ei voi mitään maksettava on tilaajavastuulle jos aikoo tehdä jatkossakin töitä ko. vanhoilla asiakkaille.
Tilaajavastuu touhu lienee nuorien ko. yrityksiin tulleiden märkäkorva ekonomien touhua , ei se mitään laskuun aina piilotetaan "tilaajavastuumaksua" . - YritteliäsYrittelijä
Oma kokemus systeemistä on, että esimerkiksi konkurssiin ajautuneella kirkkonummelaisella LVI-yrityksellä oli kyseisen järjestelmän tunnus sivuillaan. Eivät kuitenkaan maksaneet alihankintalaskuja, eikä yrityksemme ollut ainoa uhri. Tilaajavastuu ei siis takaa milään tavalla, että kyseessä on oikeasti luotettava kumppani.
- Anonyymi
ihan turhaa rahastus huuhaata. niiden tietojen lähettämisen voisi tehdä kymmenellä muullakin ilmaisella tavalla, jotka ovat toimivat vielä pienemmällä vaivalla ja kaikenkaikkiaan vähemmällä työllä.
toivon lämpimästi että näitä tilajavastuun kipailioita saataisiin runsaasti ja järjestelmä menisi niin hajanaiseksi että se täytyisi liittää lopuksi YTJ tietopalveluun.
ehdottaisin kansalaisaloitetta että saataisiin nämä syöpä riistäjä yritykset helvettiin täältä ja siirrettyä tämä huippunäppärä palvelu valtiolle(tienaamaan). - Anonyymi
"ihan turhaa rahastus huuhaata. niiden tietojen lähettämisen voisi tehdä kymmenellä muullakin ilmaisella tavalla,"
Onneksi on yksi paikka josta voi tuon palvelun ottaa halvalla (tilaajavastuu), eikä tarvii kymmenneen paikkaan ottaa yhteyttä. Mielellään maksan tuolle sen reilu sata euroo, jotta asiakkaat saa tilaajavastuun kautta yrityksen tiedot. Ei tarvii mua sitten häiritä tälläsillä selvillä asioilla... - Anonyymi
laitonta rosvousta
- Anonyymi
Turhaa rahastusta
- Anonyymi
Mikä taho valvoo tilaajavastuun toimintaa.
- Anonyymi
saisi pian prh päivittää sivujaan niin että sieltä näkisi kaikki tarvittavat tiedot
- Anonyymi
Tosiaan kyseinen firma puhdasta rahastusta!
Miten tällainen saanutkin toimiluvan ja päättäjiltä hyväksynnän, no oliskohan se hyvävelijärjestelmä! - Anonyymi
Olen ollut yrityksessä jo 1985 alk mukana osakkaana , Ei ollu tälläsiä ihmeellisyyksiä silloin.
- Anonyymi
Oletko koskaan hoitanut laskutusta?
Muistan ajan ennen tuota tilaajavastuu.fi tä.
3kk välein piti muistaa lähettää uudet todistukset, jos unohdit niin rahoja ei kuulunut.
Vaikka nuo todistukset sai ilmaiseksi aiheutti ne vaivaa.
No täytyy sanoa että alussa tuo tilaajavastuu hinta oli maltillinen mutta nykyään jo rosvosuta.
Siinä jollekkin bisnesidea, alkaa kilpailijaksi tilaaja.fi lle.
Tosin nykyäänhän aika monen työmaan kulkukortit toimii heidän valttikorttipohjalta joten kirlpailijalla olisi aika takamatka kurottavana kiinni.
- Anonyymi00020
Täysin turha rahastusautomaatti. Vaikka yrityksen toiminta on loppunut ja poistettu rekisteristä työnantajana ja verorekistereistä, ei palvelua saa kesken ns. Vuoden sopimusaikana lopetettua.
Maksettava on ja perintäkelpoinen, ihan näillä sanoilla ilmoittivat.
Täytyy olla ytj:ssä näkyvissä että toiminta on loppunut, sellaista ei oy:ssä heti saa aikaiseksi millään jos yritys on väliaikaisesti pois toiminnasta eri syiden vuoksi.
Vakuutukset, yel ja veroasiat hoitui mutkattomasti, mutta tämä byrokraattinen turhake seuraa laskujen kera oikeudellisin uhkauksin perässä väkisin.
Keskittyisivät oikeisiin asioihin, kuten liittojen listoilla olevien protestin alla oleviin firmoihin mitkä ovat siellä kun eivät noudata työehtosopimuksia.
Näitä tietoja ei mitenkään linkitetä tilaajan tietoon.- Anonyymi00021
Itse irtisanoin tilajavasttu.fin viime syksynä.
Yritykseni on Oy mutta olen ajanut sen ns. harrastustoimitilaan, eli käyn eläkkeen ohessa harrasyuksen vuoksi pientä keikkaa.
Ei ollut ongelmaa kun irtisanoin hyvissä ajoin ennen seuraava kautta. - Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Itse irtisanoin tilajavasttu.fin viime syksynä.
Yritykseni on Oy mutta olen ajanut sen ns. harrastustoimitilaan, eli käyn eläkkeen ohessa harrasyuksen vuoksi pientä keikkaa.
Ei ollut ongelmaa kun irtisanoin hyvissä ajoin ennen seuraava kautta.Juu, mutta kesken vuoden sopimuksen ei pääse keskeyttämään sopimusta tarpeettomana vaikka toimintaa ei ole.
Tämä turhauttavaa ja maksat turhasta ns. palvelusta. - Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Juu, mutta kesken vuoden sopimuksen ei pääse keskeyttämään sopimusta tarpeettomana vaikka toimintaa ei ole.
Tämä turhauttavaa ja maksat turhasta ns. palvelusta.Aika harvaaa palvelua voi keskeyttää keksen kauden.
Monet jäsenyydet on mahdotonta keskeyttää keksen kauden.
Tämä on ihan normi sopimussysteemi.
Itse vuokarin asuntoja ja niissäkin oli vuoden ehto, ei voi irtisanoa ilman sanktiota.
Eli nyt vain hyväksyt tappiosi ja ajattele että oma moka kun et irtisanonut hyvissä ajoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988